Dovolenka na Sri Lanke: 21-dňový itinerár

16 februára, 2024
Napísala

Nana

Rozprávkové vody Indického oceánu lákajú všetkých, ktorých by aspoň raz chceli zažiť pravú exotickú dovolenku. Zanzibar, Maldivy či Seychelly sú silní hráči, no Sri Lanka má v rukáve vlastné esá. Dovolenku na katalógových plážach dopĺňajú hory vo vnútrozemí, národné parky s možnosťou pozorovania divo žijúcich zvierat, nekonečné čajové plantáže a legendárne čierne čaje, či budhistické chrámy ukryté v skalných jaskyniach. Dovolenka na Sri Lanke je dobrý nápad a s týmto 21-dňovým itinerárom vám pomôžem zažiť to najkrajšie z nej.

Ako sa dostať do dedinky Ella na Sri Lanke?
Neďaleko dedinky Ella.

Kedy ísť na Sri Lanku

Pred tým, že začnete plánovať program, treba sa rozhodnúť, kedy vyraziť. Tak ako väčšina tropických ostrovov, aj Sri Lanka počas roka zažíva obdobie sucha a obdobie dažďov. Tento tropický raj je ale o niečo väčší, než sa na prvý pohľad zdá a obdobie dažďov je rôzne na rôznych častiach ostrova.

Vo všeobecnosti sa za hlavnú sezónu považuje december až apríl, kedy je na juhozápade ostrova slnečné počasie s minimom zrážok. Práve na juhozápade sa kumuluje najväčší počet turistov na najkrajších plážach ostrova.

Dikwella beach, v preklade dlhá pláž, priamo pred našim hotelom.
Dikwella beach, pre mňa jedna z NAJ na Sri Lanke.

Na opačnej strane Sri Lanky, na severozápade, je sezóna bez dažďa medzi februárom a septembrom. Do tejto časti ostrova ale veľa turistov nezablúdi, čo môže byť ale výzva pre tých dobrodružnejších z vás.

Aby som teda zodpovedala otázku, kedy ísť na Sri Lanku, letenky si kupujte na čas medzi decembrom a aprílom. Zvážiť môžete aj november a máj, ktoré otvárajú a uzatvárajú sezónu, takže turistov tu bude menej a možno občas zaprší. Ja mám osobne okraje hlavných sezón rada a určite by som to riskla.

Čo si zbaliť na Sri Lanku a čo nezabudnúť

Oblečenie

Výhoda cestovania do teplých krajín je, že vám netreba veľa oblečenia. Na pobreží sú dni horúce a večeri stále príjemne teplé, takže si vystačíte aj s mikinou. Akonáhle sa vyberiete do vnútrozemia, podnebie sa citeľne zmení a mnohých prekvapia teploty okolo 15 stupňov. Vedeli ste, že niektoré dedinky na Sri Lanke ležia aj vo výške 2000 m. n. m.?

Určite si teda nezabudnite plavky, ale ani dlhé nohavice a páperovú bundu. Verte mi, že ich využijete. Okrem žabiek si vezmite aj poriadne topánky. Na ostrove je veľa možností, kam na turistiku – či už krátke prechádzky alebo dlhšie traily. Bol by hriech nevstúpiť aspoň na jeden chodník.

Najkrajšia časť cesty na Ella rock vedie lesom tesne pod vrcholom.
Túra na Ella rock, pri dedinke Ella.

TIP: V niektorých častiach Sri Lanky sú najmä po dažďoch a vo vlhkých oblastiach na chodníkoch pijavice. Aj preto je dobré mať aspoň tenisky, aj keď ani tie ma úplne nezachránili. Stále lepšie ako sandále.

Kým sme pri oblečení, pripomínam pršiplášť. Ani hlavná sezóna nie je zárukou nulových zrážok. Ja sama som zažila v januári 3 dni dažďov bez prestávky. Lepšie byť pripravený, ako prekvapený.

Určite ale nemusíte panikáriť, ak doma niečo zabudnete. Na Sri Lanke to dokúpite. Teda až na krížovky, tie v jazyku singhala asi nevylúštite. Veci ako opaľovák, sprej proti komárom, žabky, plážové uteráky, košele a tričká, štikače na nechty, špilky do uší, slnečné okuliare, vitamíny… Všetko zoženiete aj tam.

Dovolenka na Sri Lanke vás dovedie aj do mesta Mirissa.
Mestá a dediny na Sri Lanke sú malé, no zoženiete všetko potrebné.

Adaptér

Ešte musím zmieniť, že na Sri Lanke majú iné typy elektrických zástrčiek ako u nás (typ D a G). Väčšina turistov si to možno ani nevšimne, lebo Sri Lanka už je na nich veľmi dobre pripravená a zástrčky sú prispôsobené tým našim. Ja som adaptér použila asi len raz, kdesi vo vnútrozemí. Ak ale nejaký doma máte, hoďte ho do batoha.

Dovolenka na Sri Lanke – áno či nie?

Dovolenka na Sri Lanke má niekoľko plusov aj mínusov. Do veľkej miery záleží aj na vás, akí typ cestovateľov ste a čo očakávate. Sri Lanka je určite destináciou aj pre tých, ktorý nikdy neboli niekde ďalej a boja sa vycestovať. Ostrov je na turistov dobre pripravení a počas sezóny praská vo švíkoch. Ak ste cestovateľ – začiatočník, nemáte sa čoho báť. Ak ste už čo-to pocestovali, možno to bude pre vás preplnené až príliš. Čím viac do vnútrozemia sa vydáte, tým viac sa turisti roztrúsia.

Všetky hlavné cesty na Sri Lanky sú v relatívne dobrom stave.
Na skútri z Dikwelly do NP Udawalawe.

Ďalším plusom sú nízke ceny. Po Indii som si myslela, že už hádam nič nebude také lacné, no Sri Lanka nebola ďaleko. Samozrejme, záleží na mieste, kde sa budete pohybovať a stravovať. Lokálne reštaurácie majú tretinové ceny. Pobrežie je drahšie ako vnútrozemie. A pivo je drahé, každý večer o jedno menej a ušetríte.

Mínusom Sri Lanky sú určite veľké vlny, silné prúdy a menej miest na kúpanie. Ak teda nechcete ísť surfovať. Nemusíte sa báť, určite sa okúpete, no ak hľadáte predovšetkým dovolenku – kúpačku, zvolila by som iný ostrov.

Pláž Dikwella, moja najobľúbenejšia na celej Sri Lanke.
Čím ďalej od Colomba, tým krajšie pláže vás čakajú.

Keď zrátam plusy aj mínusy a pridám vlastné skúsenosti zo Sri Lanky, odpoveď na otázku je veľkým ÁNO. Z veľkej časti preto, lebo ostrov ponúka dokonalý balans medzi poobedným šlofíkom na pláži a aktívnou dovolenkou na turistických chodníkoch. Neunudíte sa nič nerobením na pláži a naopak, keď už nebudete mať chuť spoznávanie, vyrazíte ku pobrežiu.

21-dňový itinerár na Sri Lanke

Letenky máme, zbalení sme, poďme sa pozrieť na to, čo vidieť a čo robiť na Sri Lanke za 3 týždne:

Deň 1. – 3.: Prílet a hlavné mesto Colombo

Pristanete na letisku Bandaranaike International Airport, asi polhodinu autom od centa mesta. Colombo má atmosféru veľkomesta, ktorá sa podstatne líši od zvyšku ostrova. To pochopíte neskôr aj sami. Hlavné mesto samé o sebe nie je ničím zaujímavé, no ak chcete Sri Lanku skutočne spoznať, pomotajte sa tu aspoň jeden celý deň.

Začnite v Národnom múzeu, ktoré vás stručne uvedie do kontextu krajiny, v ktorej ste pristáli. V 14-tich miestnostiach múzea prejdete všetko, od prvého osídľovania po posledné roky a udalosti v krajine. My sme sa tu zamotali na 2 hodiny.

Budova Národného múzea na Sri Lanke v hlavnom meste Colombo.
Národné múzeum v Colombe.

Z múzea je to len kúsok do parku Viharamahadevi. Zelená časť Colomba, s lavičkami pod stromami a pavučinou chodníkov krížom-krážom. Na okraji narazíte na zlatú sochu Buddhu a povestnú bielu budovu, ktorou je Colombo známe.

Hneď v hlavnom meste Sri Lanky pochopíte, že majoritným náboženstvom ostrova je budhizmus. Prechádzať budete okolo desiatok sôch Buddhu a popri vysokých zlatých pagodách. Nasajte mystickú atmosféru v jednom z chrámov v meste, napríklad v chráme Gangaramaya.

Buddha v chráme Gangaramaya v meste Colombo na Sri Lanke.
Jeden z tisíc Buddhov v chráme Gangaramaya.

Ukončite svoj deň na promenáde Galle Face Green. Ucítite závan slanej vody a vôňu grilovaných morských plodov. Obľúbené miesto domácich aj turistov, ktorí sa tu stretávajú pri stánkoch s jedlom a s členkami ponorenými vo vlnách Indického oceána.

TIP: Všetky tipy, čo vidieť v hlavnom mesto Colombo na Sri Lanke nájdete v tomto článku.

Deň 3. – 5.: 3 zastávky v meste Dambulla

Po raňajkách sa presuňte do mesta Dambulla. Tak ako veľa miest vo vnútrozemí Sri Lanky, mesto samo o sebe nie je práve nádherné, no vynahradia vám to lacné ubytovania aj s bazénom v okolí. Prečo vás sem posielam?

V okolí Dambully sa nachádzajú jedny z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok na Sri Lanke. Tou nepochybne je skala Sigyriya Rock, ktorá na svojom vrchole stráži pozostatky pevnosti ešte z 5. storočia. Kým vyšliapete schody až hore, všimnite si zvyšok zachovaných fresiek na stenách. A ten výhľad hore, ach.

Pohľad zo skaly Pidurangala rock, Dambulla.
Skoré ráno a Sigiriya rock v pozadí.

Ak sa najviac tešíte práve na ten, môžete ušetriť 30€ a vydať sa na skalu Pidurangala Rock presne oproti. Takmer identická skala s rovnakými výhľadmi, no ukráti vás o spomínané fresky a pevnosť na vrchole. Koniec koncov, môžete sa pozrieť aj na obe.

Skaly Sigiriya a Pigurangala nie sú jediné dve zastávky, ktoré by ste nemali odísť. Neďaleko od centra leží chrám Rock Cave temple, nazývaný aj Golden temple, a radí sa na prvú priečku najzachovalejších a najväčších jaskynných chrámových komplexov. Vkročte do tajomného chládku jaskýň, kde na vás budú cez privreté oči pozerať desiatky Buddhov.

Rock Cave temple alebo Golden temple na Sri Lanke.
Vnútrajšok chrámu Golden temple.

TIP: Podobne ako pri Colombe, aj teraz nájdete na blogu samostatný článok prečo navštíviť mesto Dambulla.

Deň 5. – 7.: Chrámy a turistika v Kandy

Cesta z Dambully do mesta Kandy je krátka. Ak vyrazíte ráno, za necelé tri hodiny vystúpite na stanici v Kandy. Nechoďte však príliš skoro, ubytovania zvyčajne nerobia check-iny pred 13:00. Dajte si ráno čas na raňajky a kávu.

Hneď ako sa ubytujete, vyrazte do mesta. Jeho srdcom je jazero, od ktorého sa dvíhajú hore zelené svahy džungľoidných kopcov. Neďaleko od jazera sa nachádza areál známy ako Secret City of Kandy, kde sa po bezpečnostnej kontrole dostanete medzi chrámy, sochy a pagody zasvätené budhizmu. Najvýznamnejší je chrám Sri Dalada Maligawa, zapísaný v UNESCO.

Tradičné tance v Kandy Lake Club.
Tradičné tance v Kandy Lake Club.

Hneď po návšteve chrámu zamierte do Kandy Lake Club. Každý deň o 5tej poobede sa tu konajú kultúrne tanečné šou, ktoré turistom približujú rôzne tradičné tance spojené s rozličnými príležitosťami. Hodinové predstavenie je pekný kultúrny zážitok, hoci to trochu moc smrdí turistickou atrakciou a na miestne pomery vysokou cenou – 3500 LRK (10€). Určite to ale bol pekný zážitok a keby som ho mala ohodnotiť, bolo by to 7/10.

Na druhý deň vyrazte do prírody. Kandy sa okrem mesta kultúry spája aj s trekmi v okolí. Odporúčam vyraziť na Pekoe trail, asi najkrajšiu túru, ktorú sme na Sri Lanke podnikli. Začína pri múzeu čajov a zavedie vás až do dedinky Galaha. Úsek dlhý 13 kilometrov vedie po dobre viditeľnom chodníku (až na jeden nešťastný úsek) a ukáže vám lesy, čajové plantáže a malé miestne dedinky. Za 4 hodiny sme sa stihli raz stratiť a vidieť tie najkrajšie výhľady na krajinu Sri Lanky. Navyše, bez akýkoľvek ďalších turistov, čo sa nedá povedať o okolí Elly (k tej sa ešte dostaneme). Tomuto dávam 10/10.

Záver Pekoe trail nás zaviedol do ryžových polí.
Záver Pekoe trail nás zaviedol do ryžových polí.

Deň 7. – 9.: Čajové plantáže v Nuwara Eliya

Dovolenka na Sri Lanke, deň siedmy. Odubytujte sa v Kandy, skočte na kávu do Cafe Secret Alley a vydajte sa na autobusové stanicu. Za 3 hodiny ste v meste Nuwara Eliya, najvyššie položenom meste na vašej ceste po Sri Lanke. Toto bude to miesto, kde vytiahnete bundy, lebo večeri budú chladné.

Ubytujte sa ešte pred zotmením sa vydajte na vodopád Lover’s Leap. Cesta sem je nenáročná a nezaberie veľa času. Neostávajte pod vodopádom, ale vydajte sa úzkym a strmým chodníkom až na jeho vrchol, odkiaľ môžete sledovať dedinku a čajové plantáže zafarbené poslednými slnečnými lúčmi dňa do oranžova.

Pohľady na Nuwara Eliya z vodopádu Lover's Leap.
Výhľad na dedinku Nuwara Eliya z vrchu vodopádu Lover’s Leap.

Na druhý deň sa vydajte do okolia. Odporúčam vyraziť pešo na Moon’s Plain a stratiť sa v čajových plantážach. Vstup medzi je väčšinou bez problémov a zadarmo. Ak sa vám bude páčiť okolie Moon’s Plain, preskúmajte ho na jeepe, ktorý vás odvezie až na výhliadkový bod s výhľadom sa zelené lúky a kopce v okolí.

Nevynechajte pohľad na jazero Gregory lake v meste, okolo ktorého sa každý deň kumuluje život. V Nuwara Eliya je množstvo ďalších miest, kde sa môžete zastaviť, inšpirujte sa v tomto článku.

Moon Plains ako jedna z vecí, čo vidieť v Nuwara Eliya.
Lúky na mieste Moon’s Plain.

Deň 9. – 12: Ella, najkrajšia dedinka na Sri Lanke

Čaká vás jedna z najkrajších zastávok na Sri Lanke. Dedinka Ella leží v ukrytá v kopcoch a čajoch, a centrum mesta tvorí prakticky jedna hlavná ulica s desiatkami obchodíkov a reštaurácií po stranách. Ella turistov priťahuje svojim hipisáckym šarmom a malomestskou, decentne rušnou atmosférou. Prídete do vyváženého pomeru prírody a rege hudby.

Túru na Ella rock začnete po železnici.
Železnice v Elle sú aj chodníky.

Do Elly určite musíte ísť vlakom. Z Nuwara Eliya sa tak musíte presunúť do Nanu Oya, asi 10 minút tuk-tukom z mesta. A odtiaľ už len naskočiť na vlak a o 3 hodiny vystúpiť v Elle. Ostaňte aspoň na 3 noci, spomaľte, oddýchnite si, nasajte dovolenkovú atmosféru. Určite sa tu budete cítiť dobre.

V Elle je toho dosť čo robiť a vidieť. Všetky miesta, ktoré sa v okolí oplatí vidieť sú v pešej dostupnosti a výpravy na ne netrvajú dlho. Môžete si tak vyskladať program podľa preferencií, energie a podobne. Ráno turistika na Little Adam’s peak či Ella Rock a po obede hodina varenia či návšteva čajovej továrne? Aha, vy asi neviete, o čom hovorím.

Z Little Adam's peaku máte Ella rock ako na dlani.
Pohľad na Ella Rock z Little Adam’s peaku v Elle.

Vyskladajte si svoj vysnívaný deň v Elle podľa môjho článku Ella – čarovná dedinka v kopcoch Sri Lanky.

Deň 12. – 13.: Slony v Národnom parku Udawalawe

Sri Lanka má viac než 20 oficiálnych národných parkov. NP Udawalawe je jedným z najpopulárnejších a to z hlavne z dôvodu, že je takmer na 100% isté, že uvidíte slona vo voľnej prírode. A to predsa nechcete zmeškať!

Po raňajkách opustite Ellu a vyrazte smer Udawalawe. Je to názov národného parku, ale aj dedinky, ktorá leží najbližšie pri vstupe do parku. Rezervujte si ubytovanie a strávte tu noc. Prečo? Môžete tak do NP Udawalawe vyraziť ešte za svitania s východom slnka.

Túto stratégiu návštevy odporúčam z viacerých dôvodov. Zažijete nevšedne krásne ráno, vyhnete sa davom a aj vysokým horúčavám. Navyše, už okolo 10tej budete späť na ubytku, na raňajkách a pripravení na presun. Tentokrát konečne ku oceánu.

TIP: Všetko, čo potrebujete vedieť o návšteve NP Udawalawe opäť nájdete v článku.

Deň 13. – 15.: Pokoj a ticho Tangalle

Po safari naskočte na autobus a vystúpte pri oceáne, v meste Tangalle. Toto meno je v ušiach turistov známe, no rozhodne to nie je preplnené Ella. Akonáhle opustíte mesto plné trúbenia a vydáte sa smerom na nekonečne dlhú Tangalle pláž, ocitnete sa na ľudoprázdnej pláži, ktorá vyzerá ako koniec našej plochej zeme.

Ubytujte sa v jednom z bungalovov na pláži a oddýchnite si po aktívnej dovolenku vo vnútrozemí ostrova s nohami v piesku. Tangalle má ale jedno malé mínus a tým sú veľké vlny, ktoré takmer znemožňujú kúpanie. Ale za ten deň – dva blahodárneho pokoja to stojí, teda aspoň mne.

TIP: Tangalle je skôr pre tých, ktorí majú radi svätý pokoj a ticho, rušené len vlnami oceánu. Ak hľadáte viac party život, ktorý aj tak na Sri Lanke veľmi neexistuje, zamierte rovno do ďalšej zastávky v tomto itinerári.

Deň 15. – 17.: Útulná Dikwella a Hiriketiya

Iba polhodinu od Tangalle leží najkrajšie miesto, v ktorom môžete počas dovolenky na Sri Lanke zapadnúť. Hovorím o Dikwelle a zátoke Hiriketiya (ide o dve samostatné miesta, no v pešej dostupnosti od seba). Dikwella je niečo ako Tangalle, len o malé percento živšia a s lepším vstupom do mora. Hiriketiya je malá zátoka a ideálne miesto na surfovanie – pre tých, čo sa chcú postaviť na board prvýkrát, ale aj pre tých, čo už vymenili penový surf za poriadku dosku.

2-mesačné dobrovoľníctvo na Sri Lanke nás dovolilo často surfovať.
Cesta z Dikwelly do Hiriketye.

Atmosféru Hiriketiye dotvárajú aj pravé sri lanské reštaurácie v drevených chajdách, miešajúce sa s drahými podnikmi s jedlom západu a miešanými drinkami. Opäť je len na vás, čomu dáte prednosť. Hiri je také to miesto, ktoré si obľúbia aj tí, čo chodia spať so sliepkami a aj tí, ktorí dávajú prednosť hudbe a zábave.

Ste to vy? Pozrite si Dots.

Deň 17. – 19.: Plávanie v Mirisse

Mirissa je jedným z najobľúbenejších miest na pobreží Sri Lanky. Nielen pre svoje okolie, ale aj relatívne pokojné vody vhodné aj na kúpanie. No áno, také na Sri Lanke treba trochu hľadať. Koniec koncov, nie nadarmo sa ostrovu hovorí aj raj surferov.

Okúpte sa, vylezte na Coconut Hill a Parrot Rock a vychutnajte si západ slnka z tulivaku v jednom z beach barov. Pomaly sa blíži koniec vašej dovolenky.

Zo skaly Parrot rock na pláži Mirissa.
Na Parrot Rock v Mirisse.

TIP: Viac nápadov na to, čo robiť v Mirrise na južnom pobreží Sri Lanky nájdete v článku.

Deň 19. – 21.: Šnorchlovanie v Hikkaduwa

Posledná zastávka pred cestou na letisko. 3 týždne ubehnú ako voda a dovolenka na Sri Lanke sa blíži ku koncu. Posledné dni strávte v meste Hikadduwa. Pre svoju polohu blízko hlavného mesta je turistami hojne navštevovaná, no má niečo, čo žiadne iné miesto na ostrove – koralový útes, ktorý otvára možnosti nahliadnuť nielen na svet nad hladinou, ale aj tam dole.

Posledný deň na Sri Lanke nemusíte stráviť v Colombe. Teda v prípade, že je váš len v poobedných hodinách. Ako som napísala, Hikkaduwa je blízko hlavného mesta a stačí, ak skoro ráno nasadnete na autobus (jazdia fakt často), vystúpite na autobusovej stanici a naskočíte na ďalší van na letisko. Pri dobrej premávke by cesta Hikkaduwa – letisko nemala trvať dlhšie ako 4 hodiny.

Pár tipov na záver

Okruh Sri Lankou, ktorý som tu opísala sme absolvovali aj my, aj keď nie za tri týždne. Na Sri Lanke sme absolvovali 2 mesačné dobrovoľníctvo, počas ktorého sme mali base camp v Dikwelle a odtiaľ podnikali výlety do okolia. Všetky spomenuté miesta sme ale prešli a spísala som to najlepšie, čo podľa mňa môžete na Sri Lanke vidieť.

Ulice mesta Dambulla na Sri Lanke.
Ulice Sri Lanky.

Tento 21-dňový itinerár na Sri Lanke som naplánovala tak, že začína vo vnútrozemí a končí pohodou na pláži. Tak by sa to páčilo mne. Pokojne to ale môžete urobiť aj naopak a začať pobrežím. Takisto počet dní, ktoré som rozhodila v itinerári som zvolila podľa toho, ako rýchlo by som chcela cestovať ja. Niečo môžete skrátiť, prípadne úplne vynechať. Je to všetko na vás.

Miesta, ktoré navštíviť na pobreží som takisto vyberala podľa vlastných skúseností. V skutočnosti je na Sri Lanke hromada ďalších, kde môžete stráviť svoje dni. Prečítajte si viac v článku 10 TOP miest na pobreží Sri Lanky.

Dovolenka na Sri Lanke je dobrý nápad, dajte jej šancu. A ak už máte letenku, začnite sa tešiť. V prípade, že sa chcete čokoľvek opýtať, napíšte mi na mojom IG @nana_a_backpack.

10 TOP miest na pobreží Sri Lanky

Ako navštíviť NP Udawalawe, Sri Lanka

2-mesačné dobrovoľníctvo na Sri Lanke

Ella – čarovná dedinka v kopcoch Sri Lanky

Čo robiť v meste Colombo na Sri Lanke

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek