Ako navštíviť NP Udawalawe, Sri Lanka

6 januára, 2024
Napísala

Nana

Sri Lanka láka surferov a milovníkov tropických pláží, no v džungliach svojho vnútrozemia ukrýva rovnako dych berúce prírodné skvosty. Populárny ostrov v Indickom oceáne je domov až 22 národných parkov a tretí najnavštevovanejší z nich je NP Udawalawe. S polohou na juhu ostrova, Udawalawe sa teší obľube najmä vďaka možnosti pozorovať slona ázijského vo voľnej prírode. A šanca, že ho uvidíte, je takmer 100%. Na území národného parku ich žije takmer 700.

Ak túžite vidieť slony vo voľnej prírode, národný park Udawalawe je miesto, kde ich môžete pozorovať.
Prvé slony, ktoré nás privítali v parku.

Okrem slonov môžete v NP Udawalawe naraziť na desiatky druhov cicavcov, vyše 140 druhov vtákov a rovnaký počet druhov motýľov. Slony, pávy, krokodíli, šakali, byvoly, papagáje či junglefowl – národný vták Sri Lanky. NP Udawalawe taktiež je teritóriom leoparda, no šance spozorovať ho sú tu veľmi nízke. Ak túžite vidieť túto mačkovitú šelmu, zamierte smer Yala National Park.

Ste pripravení odniesť so zo Sri Lanky nezabudnuteľný zážitok? Všetko, čo potrebujete vedieť o návšteve NP Udawalawe sa dozviete v tomto článku.

Kedy navštíviť Národný park Udawalawe

Brány NP Udawalawe sú otvorené počas celého roka, no ideálny čas na návštevu parku je od konca novembra do začiatku apríla. Tieto mesiace so sebou prinášajú najnižšie množstvo zrážok a teploty okolo 26 stupňov.

Safari zážitok v NP Udawalawe na Sri Lanke.
Ráno si pribaľte aj mikinu, vzduch pred východom slnka na streche jeepu je svieži.

Ak by ste chceli vidieť slony združujúce sa vo väčších stádach, navštívte park medzi októbrom a januárom. Po zvyšok roka žijú samice s mláďatami spolu a samce väčšinou osamote.

Kedykoľvek sa rozhodnete navštíviť národný park, môžete si byť takmer istí, že uvidíte tieto krásne giganty na vlastné oči. A okrem nich, samozrejme, množstvo iných zvierat a endemických druhov rastlín.

Ako sa dostať do Udawalawe

Východiskovým bodom pre návštevu NP Udawalawe je malá dedinka s rovnakým názvom. Pokiaľ máte prenajatý skúter, tuk-tuk či súkromného šoféra, stačí vyraziť. Ak sa prepravujete miestnou dopravou, nemusíte sa obávať. Udawalawe je dobre spojené s obomi smermi, či už prichádzate od pobrežia alebo z vnútrozemia.

Z pobrežia

Ak opúšťate oceán, naskočte na priamy autobus v meste Matara alebo Tangalle. Z Tangalle odchádzajú priame autobusy 4x denne, prvý krátko po 6tej ráno. O odchodoch autobusov sa informujte deň pred tým priamo sa stanici. Ak nemáte túto možnosť, jednoducho príďte na stanicu. V najhoršom prípade bude čakať pár hodín.

Všetky hlavné cesty na Sri Lanky sú v relatívne dobrom stave.
Všetky hlavné cesty na Sri Lanky sú v relatívne dobrom stave.

Z Elly

Väčšina ľudí absolvuje výlet do Udawalawe z Elly. Tu máte na výber z dvoch možností. Tú drahšiu, no pohodlnejšiu – prenajmete si súkromného šoféra a odveziete sa pohodlne sa cca. 6000 LRK.

Druhá varianta je nepohodlnejšia, neistejšia no ďaleko najlacnejšia – opäť miestny autobus, ktorý vás vezme do Udawalawe za cca. 300 LRK a 4 hodiny. Aj tentokrát sa informujte o časoch odchodov priamo sa stanici.

NP Udawalawe a cena

Hoci safari vo všeobecnosti nie sú lacná záležitosť, no NP Udawalawe je cenovo dostupné. Za čo musíte zaplatiť?

Prvá položka je cena za vstup do národného parku, za ktorú zaplatíte 12 000 LRK, čo je v prepočte asi 35€.

Safari v NP Udawalawe zažite zo strechy jeepu.
Safari v NP Udawalawe zažite zo strechy jeepu.

Ďalšia položka, za ktorú budete platiť je prenájom 4×4 jeepu so šoférom. Cena začína 12 000 LRK a v prípade, že vás je viac, je o niečo nižšia. My sme boli len dve a v prípade, keby sme jeep s niekým zdieľali, vyšlo by nás to na 9000 LRK. Pre väčšinu vozidiel je maximum 6 ľudí. Vo všeobecnosti teda platí, že čím viac ľudí, tým lacnejšie vás safari vyjde.

S guidom či bez guida?

Spolu s jeepom platíte aj za šoféra, no ten nie je oficiálny sprievodca. Je to človek, ktorý dobre pozná národný park a všetky cesty, a má všímavé oko na každý pohyb v okolí. Šoféri väčšinou hovoria aspoň lámovou angličtinou a niečo o NP Udawalawe vám prezradia, no detailnejšie informácie o parku si musíte pohľadať sami.

Väčšina ľudí navštevuje park len so šoférom a bez guida. Majiteľ nášho ubytovania, ktorý nám sprostredkoval aj safari nám povedal, že v prípade záujmu si viete zaplatiť aj sprievodcu, ktorý s vami pôjde na jeep. Sám nám ho ale neodporučil so slovami, že nám neprinesie omnoho väčšiu hodnotu ako samotný šofér.

Skoré ráno, smer NP Udawalawe.
Skoré ráno, smer NP Udawalawe.

To, či do parku pôjdete s oficiálnym sprievodcom záleží len na vás. My sme mali šťastie na šikovného chlapíka, ktorý očividne miloval svoju robotu a bol zapálený pre každé jedno zviera, ktoré sme po ceste stretli. Počas safari nám požičal ďalekohľad a po ruke mal vždy obrázkový atlas zvierat z NP Udawalawe. Každé jedno zviera, ktoré sme stretli nám ukázal v atlase, kde sme si mohli prečítať viac.

Keby som mala navštíviť park opäť, išla by som bez guida. Je to však na vašom zvážení.

Kde sa ubytovať v Udawalawe

Udawalawe je dobre pripravené na turistov a ponuka hotelov či home stay-ov je pestrá. Moje odporúčanie je vybrať si ubytovanie, ktoré priamo ponúka safari zážitok a môžete si ho dohodnúť priamo s ubytovávateľom. Podľa mňa je to najjednoduchšia cesta, pretože všetko vybavíte pod jednou strechou.

My sme ostali jednu noc v Max Safari Villa a nemohli sme si vybrať lepšie. Čisté a útulné ubytovanie s milým majiteľom Maxom, ktorý rozumie tomu, čo turisti hľadajú. Komunikácia s ním bola jednoduchá a dostali sme všetko, za čo sme zaplatili (a ešte viac). Bohaté raňajky a safari za štandardnú cenu so šikovným šoférom. Ak rozmýšľate nad safari v NP Udawalawe, absolvujte ho s Max Safari Villa.

Naši kamoši z hotela, v ktorom sme dobrovoľníčili absolvovali návštevu parku cez Ali Weta Safari Resort. Super miesto s bazénom a safari rovnakú cenu, ako nájdete všade. Ale vraj sa máte najesť mimo hotela, lebo večera za veľa nestála.

Ako prebieha safari v NP Udawalawe

Vstup do NP Udawalawe je otvorený každý deň od 6:00 ráno do 18:00 večer. Park môžete navštíviť kedykoľvek v tomto čase. Pri rezervovaní zážitku si môžete zvoliť, ako dlho chcete park objavovať. Na výber máte niekoľko možností – 3 hodiny, 6 hodín, 10 hodín až 2 dni. Prídete jeden deň skoro ráno, celý deň objavujete park, na noc sa vrátite do dediny a ďalší deň opäť.

Do NP Udawalawe s východom slnka.
Do NP Udawalawe s východom slnka.

Úprimne si myslím, že 3 hodiny na safari bohato stačia. Pokiaľ nie ste obrovský milovník prírody či fotograf, po 3 až 4 hodinách vám začne byť dlho.

Ako som napísala, park môžete navštíviť kedykoľvek počas dňa, no najkrajšie je vstúpiť doň spolu s východom slnka. Červená guľa vtedy ešte len vychádza spoza stromov, slnko nie je ostré a teploty znesiteľné. A vôbec, nie je super zažiť safari na Sri Lanke s východom slnka?

Jeep vás ráno vyzdvihne na ubytovaní v dohodnutý čas. Prvá zastávka je vstup do národného parku, kde zaplatíte. Každé ďalšie zastávky sú už len tie, kedy zbadáte slona či iné zviera.

Stretnutie so slonov v NP Udawalawe na Sri Lanke.
Najbližšie stretnutie, ktoré sme počas safari zažili.

Po 3 či viac hodinách jazdy po parku vás šofér odvezie späť na ubytovanie. Rezervujte si ubytko s raňajkami, oceníte to.

Denne navštívi NP Udawalawe približne 350 jeepov so zvedavými turistami. Krátko po 6tej ráno sme boli jeep číslo 63. Hoci tieto čísla vyzerajú hrozivo, bola som prekvapená, ako sa autá roztrúsili po parku a väčšinu času sme boli všade sami. Určite to ale bolo aj zásluhou nášho šoféra.

Denne do NP Udawalawe vôjdu viac než 3 stovky turistov.
Denne do parku vôjdu viac než 3 stovky turistov.

Pred návštevou parku sme sa obávali, že to budú jedny veľké preteky medzi jeepmi a za vyplašenými zvieratami. Nič také sa ale nedialo. Slony, ktoré sme počas dňa stretli boli pokojné a očividne zvyknuté na každodenné divadlo. Keď sme nejaké stretli, vypli sme motor a v tichosti ich pozorovali. Po chvíli sme opäť naštartovali a pokračovali ďalej.

Niektorí šoféri môžu mať tendenciu nasledovať zvieratá ďalej, no vy ste tí, čo majú hlavné slovo. Keď im poviete, že si to neprajete, zmenia smer. Vo všeobecnosti ale platí, že pokiaľ sa vám zvieratá chcú ukázať, ukážu sa a ak nie, tak máte smolu.

Jedno z mnohých jazier na území parku, plné života. Vrátane krokodílov.
Jedno z mnohých jazier na území parku, plné života. Vrátane krokodílov.

Na záver

Návšteva NP Udawalawe je jednou z TOP vecí, ktoré môžete na Sri Lanke zažiť. Pozorovať slony vo voľnej prírode je unikátny zážitok a verím, v tomto článku ste našli všetky potrebné informácie, ktoré pre safari v Udawalawe potrebujete vedieť.

Čo robiť v meste Colombo na Sri Lanke

Mirissa – zastávka na južnom pobreží Sri Lanky

2 mesačné dobrovoľníctvo na Sri Lanke

Welcome to India

Dovolenka na Sri Lanke: 21-dňový itinerár

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek