10 TOP miest na pobreží Sri Lanky

10 januára, 2024
Napísala

Nana

Odísť zo Sri Lanky bez jediného dňa na pláži? Nie je málo tých, ktorí vyrážajú na ostrov primárne s vidinou turistiky v horách vo vnútrozemí, no vynechať nádherné pláže a pomalú atmosféra života pri oceáne by bola chyba. Kam sa vybrať na pobreží Sri Lanky môže byť mätúce, najmä ak ste práve doma a ešte len plánujete svoju dovolenku. V tomto článku preto nájdete prehľad známych aj tých menej známejších miest, ktoré na sri lanskom pobreží môžete navštíviť.

Kam na pobreží Sri Lanky

Sri Lanka je krásny ostrov na naplno som si to uvedomila až počas jej návštevy. Či už zastavíte vo väčších mestách alebo malých dedinkách, všade nasajete pohodovú prímorskú a dovolenkovú atmosféru. Toto je 10 TOP miest na pobreží Sri Lanky.

Pláž Dikwella, moja najobľúbenejšia na celej Sri Lanke.
Pláž Dikwella, moja najobľúbenejšia na celej Sri Lanke.

1. Hikkaduwa

Prvé známejšie miesto na juh od mesta Colombo. Neviem, či je to spôsobené blízkosťou hlavného mesta, no Hikkaduwa je plná turistov, prevažne Rusov. Na to sa adaptovali aj miestne reštaurácie a veľa menúčok v reštauráciách nájdete v angličtine a ruštine. Mesto turistom ponúka dobrú vybavenosť a širokú škálu ubytovania aj reštaurácií.

Hikkaduwa patrí medzi najnavštevovanejšie destinácie na Sri Lanke. Okrem krásnych pláží a surfovania sa môžete ponoriť do vôd oceánu a šnorchlovať ponad koralový útes Hikkaduwa, čo je určite najväčšie plus tohto miesta.

Hikkaduwa na južnom pobreží Sri Lanky.
Najväčšie plus Hikkaduwi je korálový útes s možnosťou šnorchlovania. Zdroj: flickr.

Okrem toho surfovanie, pozorovanie korytnačiek, socha stojaceho Buddhu, múzeum o tsunami z roku 2004 alebo len opaľovanie na pláži vás v Hikkaduwe zabaví viac ako len na jeden deň.

2. Bentota

Síce je Hikkaduwa prvé známejšieho miesto na juh od Colomba, niekoľko kilometrov naspäť na sever sa nacgádza malé mestečko Bentota. Okrem klasických plážových a vodných aktivít sa môžete na pozrieť niekoľko chrámov v okolí.

Bentota je známa aj pre rovnomenné jazero a rieku v blízkosti mesta, ktorá sa tu vlieva do oceánu. Stráviť tak môžete nejaký čas aj na brehoch sladkých vôd.

Pláž pri meste Bentota.
Pláž pri meste Bentota. Zdroj: flickr.

3. Galle

Ďalšie populárne miesto, zapamätateľné najmä kvôli pevnosti a bielemu majáku na pobreží. Galle je jedno z tých väčších miest na pobreží Sri Lanky, no napriek silnému nádychu západného sveta si zachoval svojskú atmosféru. Dnes sa historické budovy prerobili na trendové butiky a pekné kaviarne.

Galle nenásilne kombinuje históriu, prímorské atmosféru s náladou stratiť sa v maličkých obchodíkoch a utratiť pár drobných. Práve pre toto mnohí považujú Galle za jedno z najkrajších miest na pobreží Sri Lanky.

Pevnosť Galle na pobreží Sri Lanky nechali postaviť Holanďania.
Pevnosť Galle nechali kedysi dávno postaviť Holanďania. Zdroj: flickr.

4. Unawatuna

Mestečko Unawatuna delí od Galle len 15 minút jazdy, no ak patríte medzi tých, čo preferujú pokoj pred ruchom mesta, zhoďte svoj batoh práve tu. Pláž Unawatuna neďaleko centra láka surferov, kým odľahlejšia Jungle beach milovníkov idylických západov slnka.

Aj keď je Unawatuna menšia a pokojnejšia, nečakajte opustené miesto. Turisti to tu objavili už dávno a budete len jedni z mnohých, ktorí si tu spravia zastávku.

Unawatuna neďaleko mesta Galle na pobreží Sri Lanky.
Unawatuna neďaleko mesta Galle. Zdroj: flickr.

5. Mirissa

O Mirisse sme počuli veľa protichodných názorov. Jedny ju nenávidia, iní zbožňujú. My patríme do ten prvej skupinky. Útulná dedinka hneď s niekoľkými pláži v okolí, ktoré sú ako jedny z mála na Sri Lanke vhodné aj na kúpanie. Určite nevynechajte ani Parrot rock a Coconut Hill – dve pozoruhodné miesta v pešej dostupnosti od hlavnej pláže Mirissa beach.

Všetko, čo tu v okolí môžete podniknúť som zhrnula v článku Mirissa – zastávka na južnom pobreží Sri Lanky.

6. Matara

Po Galle je Matara ďalšie veľké mesto na južnom pobreží Sri Lanky. Ak po ostrove cestujete autobusom, toto je to miesto, kde prestúpite na druhý. Aj keď sú tie väčšie mestá spravidla akési „škaredšie“, ukrývajú v sebe viac kultúrnych pamiatok a návšteva mesta tak nie je len o nekonečných plážach a surfovaní. Tak je to aj v prípade Matary.

Ak vás ale odrádza vidina veľkého mesta, zložte sa vo vedľajšej Polhene a odtiaľ podnikajte výjazdy do okolia. Polhena sa skladá v podstate len pár hotelov a lokálnych reštaurácií, no mladí ľudia ju poznajú kvôli The Doctor’s House – azda najvychytenejšiemu party miestu na pobreží Sri Lanky.

Most ku chrámu Paravi Duwa v meste Matara na Sri Lanke.
Most ku chrámu Paravi Duwa v Matare. Zdroj: flickr.

7. Dikwella a Hiriketyia

Tieto riadky píšem možno trochu zaujatá, no za mňa je Dikwella najkrajšie mesto na celom pobreží. Možno preto, lebo sme tu prežili 2 mesačné dobrovoľníctvo na Sri Lanke, no toto miesto je skutočne čarovné. Krásna pláž s minimom turistov a útulnými lokálnymi reštauráciami.

Hiriketyia je síce samostatné miesto neďaleko, no je vzdialená len 15 minúť na pešo z Dikwelli. Kým Dikwella ponúka tiché útočisko, Hiriketiya je plná života a „bielych“ turistov. Napriek tomu má príjemnú atmosféru a jedno z najkrajších miest na surfovanie, či už ste začiatočníci alebo pokročilí. Toto miesto nevynechajte.

Dikwella je na vrchole môjho zoznamu 10 TOP miest na pobreží Sri Lanky.
Dikwella je na vrchole môjho zoznamu 10 TOP miest na pobreží Sri Lanky.

8. Tangalle

Miesto ako stvorené na oddych a načerpanie novej energie. Nádherná, nekonečná pláž, na ktorej sa ale pre veľké vlny ale sotva okúpete. Do Tangalle sa vyberte, ak hľadáte pokoj a pár dní v tieni paliem. V oblasti sa nachádzajú mangrovy a môžete ich objaviť z prenajatého kajaku.

Pláž Tangalle je jednou z najdivokejších a najopusteneších pláží na Sri Lanke.
Pláž Tangalle je jednou z najdivokejších a najopusteneších pláží na Sri Lanke. Zdroj: flickr.

9. Hambantota

Asi najvzdialenejšie miesto na pobreží, kam turisti smerujú za plážovou rozprávkou. Hambantota na južnom pobreží Sri Lanky je dobrým strategickým miestom pre návštevu niekoľkých národných parkov v okolí. Okrem toho sa môžete prejsť aj v botanickej záhrade a ponoriť sa do vôd horúcich prameňov v blízkosti mesta.

10. Arugam Bay

V porovnaní so všetkými predchádzajúcimi miestami je Arugam Bay dosť od ruky. Leží na juhovýchodnom pobreží Sri Lanky a je známe po celom svete ako jeden z najlepších spotov na surfovanie. Okrem surfu je to hádam jediné miesto na Sri Lanke, kde môžete vyskúšať aj kite surfing.

Aj napriek svojej izolovanosti od zvyšku ostrova a bez priameho autobusového či vlakového spojenia, Arugam Bay navštívia ročne tisícky turistov.

Arugam Bay často hosťuje svetové súťaže v surfingu.
Arugam Bay často hosťuje svetové súťaže v surfingu. Zdroj: flickr.

Weligama

Niekde medzi Matarou a Galle leží Weligama, takisto jedna z najznámejších zastávok na pobreží Sri Lanky. Osobne nerozumiem prečo. Mesto neponúka prakticky nič zaujímavé a samotná pláž nie je vôbec pekná, práve naopak. Plná odpadkov, rovnako ako vody oceánu. Toto miesto rozhodne nepatrí medzi 10 TOP miest na pobreží Sri Lanky a pri ďalšej návšteve by som ho vynechala.

Na záver

Zbaľte si plavky, slnečné okuliare, opaľovací krém a pripravte sa na cestu po exotickom ostrove. Južné pobrežie Sri Lanky je čoraz viac pripravené na turistov, čo prináša stále lepší servis (pozor, stále ste v Ázii) a množstvo aktivít, ktoré spravia vašu dovolenku nezabudnuteľnou. Bude to stáť za to. Toto je 10 TOP miest na pobreží Sri Lanky.

Čo robiť v meste Colombo na Sri Lanke

Dovolenka na Sri Lanke: 21-dňový itinerár

Ako navštíviť NP Udawalawe, Sri Lanka

Jammu a Kašmír – nepoznaný sever Indie

Mirissa – zastávka na južnom pobreží Sri Lanky.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek