3 VEĽKÉ dôvody, prečo navštíviť mesto Dambulla na Sri Lanke

3 februára, 2024
Napísala

Nana

Takmer v srdci Sri Lanky, ukryté medzi národnými parkmi a sri lanskými kopcami, leží malé mesto Dambulla. Dambulla, tak ako veľa miest vo vnútrozemí Sri Lanky, nie je veľmi príťažlivá, či už hovoríme o atmosfére alebo celkovom dojme z mesta. Centrum mesta tvorí prakticky jeden kruhový objazd a lokálne obchody po stranách hlučnej cesty. Avšak v bezprostrednej blízkosti mesta sa však nachádzajú prírodné aj kultúrne zastávky, ktoré nebudete chcieť vynechať.

Ako sa dostať do mesta Dambulla

Ak cestujete po Sri Lanke na vlastnú päsť, autobusy sa stanú vašimi blízkymi priateľmi. Prežijete si s nimi aj cesty z/do Dambully. Vďaka priamym a častým spojeniam je autobus najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do mesta Dambulla.

Ulice mesta Dambulla na Sri Lanke.
Pešo po okolí Dambulli.

Z Colomba

Priame autobusové spojenia na trase Colombo – Dambulla jazdia približne každú pol hodinu. Autobusová stanica v Dambulle sa nachádza priamo v meste. V Colombe sme vystúpili na stanici Fort Bus Station, neďaleko vlakovej stanice.

Tip: Toto je 7 najlepších vecí, čo robiť v meste Colombo.

Cesta trvá približne 4 hodiny, no potenciálne sa môže predĺžiť kvôli zápcham v hlavnom meste. Určite si tak nechajte nejaký čas retervu v prípade, že niekto potrebujete byť v presný čas. Napríklad na letisku.

Za lístok zaplatíte 550 LRK.

Z Kandy

Z Kandy vás čaká kratšia cesta. Za 2 a pol hodiny a 200 LRK sa ocitnete v Dambulle takisto priamym autobusom.

Kde ostať v meste Dambulla

V Dambulle nie je z čoho vyberať, aspoň čo sa týka ubytovania v centre. Všetky „lepšie“, často aj s bazénom, sú niekoľko kilometrov od centra. Ak nemáte vlastný skúter, veľmi sa to neoplatí. Aj kvôli dostupnosti si vždy vyberáme ubytko čo najviac v centre.

V Dambulle sme ostali v hoteli Supreme Dambulla, 5 minút pešo od hlavnej cesty. Najväčšie plus bol určite bazén, no aj kvôli tomu, že sme v Dambulle ostali až 3 dni, takže sme lehátka naplno využili.

Ubytovanie v meste Dambulla na Sri Lanke.
V okolí Dambulli nájdete niekoľko ubytovaní s bazénom.

Musím však spomenúť, že v čase keď sme bookovali hotel, bol o polovicu lacnejší ako keď ho pozerala v rámci písania tohto článku. Ak cestujete s nízkym rozpočtom, možno by som sa obhliadla aj po iných možnostiach.

3 dôvody, prečo navštíviť mesto Dambulla

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Toto sú TOP 3 miesta, ktoré navštíviť v Dambulle:

1. Skala Sigiriya Rock

Necelých 20 kilometrov od Dambulli sa nachádza obrovská skala vulkanického pôvodu. Vysoká 200 metrov, na svojom vrchole schováva pozostatky starodávnej pevnosti, ktorej múry si pamätajú rok 447 nášho letopočtu. Aspoň tak vravia legendy.

Skala Sirigiya pri meste Dambulla.
Sigiriya rock zo skaly Pidurangala.

Miesto údajne bolo domovom kráľa Kasyapa, ktorí sa sem uchýlil po vražde svojho otca. Chránený skalou a pevnosťou, kruto vládol kráľovstvu 18 rokov. Jeho príbeh končí sebevraždou. Kasyapa neuniesol strach z pomsty svojho brata. Ďalšie legendy tvrdia, že tam stál budhistický kláštor o niekoľko storočí skôr. Celé miesto je zahalené rúškom tajomstva.

Skala Sigiriya dostala pomenovanie podľa leva. Jeho laby vytesané do kameňa uvidíte hneď pri hlavnom vchode. Najvýznamnejšiou zachovanou relikviou sú však fresky, z ktorých pôvodného stavu sa zachovalo malé množstvo.

Vstup na skalu Sigiriya v meste Dambulla.
Tu začína zážitok s názvom Sigiriya.

Ku pevnosti na vrchole Sirigiye vás donesie 1250 schodov. To je už pekné číslo. Majte ho na pamäti pred tým, než pôjdete. Niektoré zdroje tvrdia, že cesta hore trvá dve hodiny, v skutočnosti sa to dá zvládnuť aj za polovicu. Odmenou vám budú nielen najstaršie upravené záhrady na svete, ale aj výhľad na celé okolie.

Je dôležité zmieniť, že cena vstupenky odzrkadľuje unikátnosť pamiatky. S číslom 36$ sa zaraďuje medzi najdrahšie kultúrne a historické zastávky na Sri Lanke. Väčšina turistov cestuje v duchu „teraz alebo nikdy“, takže málo kto povie nie. Nám to za to ale akosi nestálo, hlavne keď existuje podobná alternatíva.

2 Skala Pidurangala Rock

S polohou len pár sto metrov od Sigiriye leží veľmi podobná skala, známa ako Pidurangala. V skutočnosti sa z jednej môžete dívať na druhú. Rozdiel medzi nimi je v tom, že výstup je kratší, na vrchole sa nenachádza nič len skala a vstup je podstatne lacnejší. Hovorím o 3$.

Musíte sa len rozhodnúť, ako moc chcete vidieť pamiatku na vrchole. My sme sa zhodli, že nám viac ide o výhľad ako záhrady. Rovnako zavážil aj fakt, že Pidurangala je menej populárna, čiže menej navštevovaná.

Pohľad zo skaly Pidurangala rock, Dambulla.
Sigiriya rock v pozadí.

Na Pidurangala rock sme vyrazili ešte pred svitaním. Výstup nebol náročný, až na posledný úsek, kedy sú miesta medzi skalami užšie a strmšie. Neboli sme jediné, kto sa rozhodol prísť v tomto čase, no údajne omnoho prijateľnejší počet ľudí, ako uprostred dňa.

Výhľady neostali nič dlžné svojej povesti. Idylický východ slnka nám síce pokazili mraky, no vynahradila nám to nekonečná džungľa miešajúca sa s rannou hmlou.

Východ slnka na Pidurangala rock.

Ako sa dostať na skalu Pidurangala

Z mesta Dambulla neexistuje žiadny priamy spoj ku skale Pidurangala (takisto Sigiriya). Máte tak dve možnostiodchytíte si tuk-tuk alebo pôjdete s organizovanou tour, ktorú ponúka veľa ubytovaní (aj naše Supreme Dambulla). Organizované výlety bývajú o niečo drahšie, no oplatia sa v prípade, že ste väčšia skupina.

O niečo lacnejšie vyjde tuk-tuk. Šoféri sú naučení nastaviť ceny tak, aby v nej bola zarátaná cesta tam aj späť, ale aj čas, keď vás budú čakať.

Opica na skale Pidurangara rock, Dambulla.
Opice sa naučili, že od turistov dostanú jedlo a naučili sa približovať blízko k ľoďom.

My sme sa rozhodli pre tuk-tuk. Podotýkam, že sme nemali zarezervované nič a spoliehali sme sa na tuk-tuky na ulici. Napriek skorej rannej hodine ich bolo v meste niekoľko. Tmavé rána ale majú cenu a tie sú podstatne vyššie ako cez deň. Odviezli sme za 4000 LRK a ceny sú u všetkých viac-menej rovnaké. Pýtali sme sa u viacerých šoférov.

Cesta pod skalu Pidurangala trvá takmer hodinu, takže ak chcete ísť na východ slnka, treba s tým počítať. Prirátajte čas výstupu (v priemere 40 minút) a uistite sa, že z Dambully vyrazíte krátko po 5:00. Ráno v tuk-tuku môže byť chladné.

3. Rock Cave temple alebo aj Golden Temple

Dambulla ukrýva ešte jednu významnú pamiatku, tentokrát priamo v meste. Rock Cave temple, známy aj ako Golden temple, je najväčší a najzachovalejší jaskynný chrámový komplex na Srí Lanke. Tieto jaskyne nie sú jediné v okolí a podľa záznamov je v okolí ešte ďalších 80 zdokumentovaných jaskýň.

Hlavný chrámový komplex Rock Cave temple sa rozprestiera v piatich jaskyniach, v ktorých sa zachovali nástenné maľby a presne 153 sôch Buddhov a ďalších božstiev, vrátane Šivu a Ganéšu. Maľby zobrazujú predovšetkým život Buddhu, ale aj pokušenie démonom či Budhovo prvé kázanie.

Rock Cave temple alebo Golden temple na Sri Lanke.
Najväčšia z piatich jaskýň v komplexe.

Rock Cave temple v Dambulle je právom jedna z najnavštevovanejších pamiatok na Sri Lanke vôbec. Na ostrove nájdete aj iné, menšie jaskynné chrámové komplexy. My sme sa pozreli aj na Mundagiriya rock temple a bol skutočne nádherný s minimom ľudí.

Jaskyne sú síce veľké, no prejdete ich rýchlo a nebude to trvať viac než hodinu, vrátate cesty hore po schodoch. Na samom začiatku je pozoruhodná zlatá socha Buddhu, pod ktorou môžete nahliadnuť do budhistického múzea. V areáli narazíte aj na zlatú pagodu.

Socha Buddhu v meste Dambulla, Sri Lanka.
Veľkolepý vstup k Rock cave temple.

Za lístok zaplatíte 2000 LRK a určite to stojí za to.

Alternatíva návštevy mesta Dambulla

Ako som vyššie spomínala, centrum mesta turistov veľmi neláka. Mnohí preto volia organizovanú tour z Kandy, kde v rámci jednodňového výletu môžu vidieť skalu Sigiriya a Rock Cave temple, a vrátiť sa späť do Kandy. Lepší prehľad o cenách a ponukách nájdete na webe Get Your Guide.

Národný park pri meste Dambulla na Sri Lanke.
Niekde v Dambulle pri západe slnka.

Túto možnosť by som si zvolila v prípade, že nemám na Sri Lanku veľa času. Ale ale máte možnosť luxusu v podobe pomalšieho cestovania, neváhajte do Dambully vyraziť na dve noci. Ušetríte energiu a pravdepodobne aj peniaze.

Na záver

Ak by som mala byť úprimná, Dambulla pôvodne nebola na mojom wish liste. Dostali sme však niekoľko odporúčaní a tak sme sa počas cesty na záver nášho tripu zastavili aj tu. Neľutujem. Dambulla nám ukázala vzácny kúsok Sri Lanky a rozmaznala nás pobytom pri bazéne, ktorých počas zvyčajne veľa nemáme. Ja viem, boli sme pri oceáne, ale bazén je niečo iné. Boli sme tu 3 noci, vám stačia aj dve, ak nemáte čas na rozdávanie.

Nuwara Eliya – autentický vidiek Sri Lanky

Ella – čarovná dedinka v kopcoch Sri Lanky

10 TOP miest na pobreží Sri Lanky

Ako navštíviť NP Udawalawe, Sri Lanka

Dovolenka na Sri Lanke: 21-dňový itinerár

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek