Nuwara Eliya – autentický vidiek Sri Lanky

23 januára, 2024
Napísala

Nana

Hoci je pre cestovateľov Nuwara Eliya známe mesto, mnohí ju obídu. Nie všetci jej totiž prídu na chuť a, úprimne povedané, rozumiem. Hlavne ak sem dorazíte z čarovnej dedinky akou je Ella. Nuwara Eliya sama o sebe nie je ničím výnimočná, no dni tu oceníte najmä v prípade, ak chcete uniknúť davom turistov a pozrieť sa, ako vyzerá život na vidieku Sri Lanky. Obľúbite si ticho, prázdne chodníky pomedzi obrovské čajové plantáže či vodopády v okolí.

Nuwara Eliya na Sri Lanke je hlavne o čajových plantážach a prírode.
Nuwara Eliya – čaje a Lover’s Leap v pozadí.

Nuwara Eliya preslávili čajové plantáže, zelené okolie a britská koloniálna architektúra, vďaka ktorej je toto mesto známe aj ako „Little England“. Poďme sa spolu pozrieť na mesto vo výške takmer 2000 m. n. m.

Ako sa dostať do Nuwara Eliya

Cestovať po Sri Lanke miestnou dopravou je viac než jednoduché. Autobusové spoje sú časté, najmä medzi väčšími a turisticky navštevovanými mesta. A tým je aj Nuwara Eliya.

Z Elly

Z Elly sa do Nuwara Eliya jednoducho dostanete vlakom. Ikonická trasa s krásnymi výhľadmi, ktoré lietajú internetom, keď sa povie Sri Lanka. Pravdou však je, že cesta vlakom nie je zrovna jazda ružovým sadom, priam naopak. Vlaky sú väčšinou narvaté až po strop, s batohom sa ledva niekde prepcháte a idylická fotka, ako trčíte z vlaku vie byť tiež výzva. Tí šťastnejší si nájdu miesto na sedenie (na zemi) a tí menej šťastní si postoja 3 hodiny.

Nenechajte sa ale odradiť a ten vlak skúste, je to minimálne zážitok. Ak do Nuwara Eliya vyrazíte po železnici, musíte sa odviezť na stanicu Nanu-Oya. Ak pán Boh dá, dorazíte za necelé 3 hodiny a 300 LRK. Odtiaľ je to 15 kilometrov do Nuwara Eliya a najjednoduchšie je vziať si tuk-tuk. Ten vás vyjde na 800 LRK priamo pred ubytko.

Ak som vás odradila od železničného dobrodružstva, nasadnite na autobus. Ten ide priamo z/do Nuwara Eliya a podľa všetkého by mal byť ešte lacnejší ako vlak. Takmer celú cestu ale tvoria serpentíny, tak sa pred jazdou veľmi nenajedzte.

Z Kandy

Podobne ako trasu Ella – Nuwara Eliya, aj do Kandy sa dostanete vlakom či autobusom. Ak sa rozhodnete pre vlak, musíte rátať so stanicou v Nanu-Oya. Autobusové stanice v oboch mestách sú v centre. My sme cestovali akýmsi lepším autobusom/mini vanom za 600 LRK na osobu. Klasické autobusy sú pravdepodobne lacnejšie. Cesta trvá 2,5 hodiny.

Kde ostať v Nuwara Eliya

Treba povedať, že veľký výber pekného ubytovania za dobrú cenu v Nuwara Eliya nie je. V centre nenájdete snáď nič a prvé guest housy začínajú 1 – 2 kilometre od centra. My sme sa rozhodli ostať v home-stayi Ruchi house a bola to super voľba! Pekná priestranná izba aj kúpeľňa, dobrý internet a bohaté sri lanské raňajky, ktorých sme sa nešli nabažiť. Do plusu skvelá poloha pre výlet na vodopád Lover’s Leap či Moon Plains.

Na prechádzke po Nuwara Eliya.
Prechádzky dedinou.

Vďaka svojej nadmorskej výške je Nuwara Eliya večer chladná a teploty klesajú aj na 10 stupňov. To je cítiť aj v kamenných domoch, ktoré nemajú kúrenie a na spanie vám bude treba ponožky. Po 2 mesiacoch na pobreží sme boli trochu v šoku, čo vám poviem.

7 najlepších vecí, čo robiť v Nuwara Eliya

Prvotný dojem z mesta možno nebude WAU, no akonáhle sa prejdete po okolí, získa si vás. Toto je 7 najlepších vecí, čo robiť v Nuwara Eliya a jej okolí:

1. Lover’s Leap

Vodopád Lover’s Leap je jedno z najkrajších miest, kde sa môžete v Nuwara Eliya zastaviť. Nachádza sa 2 kilometre od centra, no ak sa ubytujete v Ruchi House, dostanete sa sem za 45 minút po vlastných. Cesta k vodopádu vedie hore cez dedinu, až dorazíte k malej čajovej plantáži. Odtiaľ je to už len kúsok lesom až pod vodopád.

Vodopád Lover's Leap v Nuwara Eliya.
Lover’s Leap v plnej kráse.

Neostávajte len tu. Pokračujte lesom po úzkom a strmom chodníku až na samý vrchol, kde vás čakajú výhľady na Nuwara Eliya a jej okolie z vtáčej perspektívy. My sme sa tu ostali kochať takmer hodinu. Navyše, veľa ľudí nevyjde až sem, takže budete mať miesto sami pre seba.

Posledný úsek cesty je strmý a počas lezenia hore využijete aj ruky. Skaly sú vlhké a šmykľavé, takže žabky nie sú vhodná obuv. Záverečné stúpanie môže byť výzvou, no určite to stojí za to.

Pohľady na Nuwara Eliya z vodopádu Lover's Leap.
Výhľady na Nuwara Eliya z vrchu vodopádu.

Názov Lover’s Leap vznikol z príbehu nešťastnej lásky jedného princa, ktorý sa zamiloval do krásnej dievčiny. Kráľ však s ich sobášom nesúhlasil a zaľúbený pár sa rozhodol ukončiť svoj krátky príbeh spolu. Skokom dole z vodopádu, držiac sa pritom za ruky.

2. Moon Plains

Krásny kúsok prírody neďaleko mesta. Ešte viac ako Moon Plains sa nám páčila cesta tam. Vyrazili sme pešo priamo z Ruchi House a užili sme si nádhernú prechádzku pomedzi čajové plantáže a miestne domčeky. Cesta sama o sebe stála za to.

Niektoré zdroje uvádzajú, že je po Moon Plains je možné prejsť sa po vlastných, no po vstupe do areálu nás odtiaľ vyhostili so slovami, že ide o štátny pozemok a vstup je možný iba na jeepe. Ten si môžete zaplatiť pri vstupe – stojí 2000 LRK a rozráta sa medzi počet pasažierov. Samotný vstup na Moon Plain stojí 600 LRK.

Moon Plains ako jedna z vecí, čo vidieť v Nuwara Eliya.
Pláne na Moon Plains sú skutočne krásne, no najmä keď sa tu túlate po vlastných.

Úprimne vám neviem povedať, či by to za to stálo. My sme na Moon Plains vkročili ilegálne a prešli len malý kúsok po lúkach. Na jeepe sa dostanete až na koniec, na výhliadkový bod na konci plání a panoramatický pohľad na okolie.

Počas našej návštevy sme nestretli žiadnych zahraničných turistov, no domáci turisti vyzerali, že si to užívajú.

3. Gregory Lake

Prírodné jazero v centre mesta, okolo ktorého je vybudovaný rušný život. Okolo Gregory Lake sa môžete prejsť pešo, no aj je to nuda, prenajmite si vodný skúter alebo vodnú labuť. Pokiaľ vás to neťahá na vodu, pozrite si jazero z konského sedla.

Vedľa jazera stojí aj malý zábavný park s kolotočmi, no my sme mali dojem, že všetko okolo Gregory Lake je postavené skôr pre sri lanských dovolenkárov ako tých Európskych.

Rušný život okolo Gregory Lake v Nuwara Eliya.
Život okolo jazera Gregory Lake si užívajú hlavne domáci.

4. Victoria Park

Victoria park je niečo ako mini botanická záhrada v centre mesta. Vstup stojí 300 LRK a celé to tu prejdete rýchlo, asi za polhodinu. Otvorené každý deň do 18:00.

5. The End of the World na Horton Plains

Milovníci turistiky, zbystrite pozornosť! Toto je niečo pre vás. Neďaleko Nuwara Eliya sa nachádza národný park Horton Plains, ktorí mnohí poznajú pre The End of the World – jeden z najznámejších hikov na Sri Lanke. Svoj názov dostal vďaka strmému zrázu, na ktorom budete mať pocit, že stojíte na konci sveta.

Návšteva Horton Plains má ale niekoľko háčikov, ktoré vás prinútia rozmýšľať, či tento výlet podniknete. Prvý a najmenší je, že z Nuwara Eliya musíte vyrážať skoro ráno, ešte za tmy. Predpoklad dobrého počasia je skoro ráno a okolo obeda sa zvyčajne The End of the World ponorí do hmly.

Túra na The End of the World v národnom parku Horton Plains.
Koniec sveta na Sri Lanke. Zdroj: flickr.

Druhý, o niečo väčší je vzdialenosť Horton Plains od Nuwara Eliya. 30 kilometrovú cestu nemôžete podniknúť inak ako súkromným transportom alebo tuk-tukom. Jednou z možností je urobiť výlet cez túto ponuku na Viator. Tu sa začína rátať budget na tento výlet.

Ďalší fakt, ktorý treba mať na zreteli je cena za vstup do národného parku. Za pár hodinovú turistiku zaplatíte asi 30€ na osobu. Stojí to za to? Povedzte si sami. Rátajte však s tým, že vás tento trip vyjde asi na 60€.

Aby som nezabudla dodať, Horton Plains je skutočne slávne a nebudete jediní, kto sa chce postaviť na koniec sveta.

6. Čajové plantáže

Nuwara Eliya je nimi posiata. Ak ste náhodou ešte v žiadnej neboli, teraz je správny čas. V okolí je veľa tovární, napr. Pedro Tea Factory alebo Edinburg Tea & Coffee Company. Na ulici si môžete odchytiť tuk-tuk a zaplatiť šoférovi za nejaké 2 – 3 hodiny jazdy po okolí. Určite vás zoberie na pekné miesta a za lacnejšie, ako si platiť šoférov jednotlivo.

Cesty cez čajové plantáže v Nuwara Eliya.
Cesty cez čajové plantáže.

Ak vás čaje až tak nezaujímajú, iba sa prejdite pomedzi čajové plantáže v okolí. Za vstup sa neplatí a pohľady vám zachutia, aj keď šálku čaju nemusíte.

7. Adam’s peak

Adam’s peak je veľký brat kopca Little Adam’s peak, ktorý leží nad Ellou. Mnohí na Adam’s peak vyrážajú z Nuwara Eliya, nakoľko to je najbližšie veľké a turisticky známe mesto v okolí. V skutočnosti je ale začiatok trailu od Nuwara Eliya vzdialený 3 hodiny jazdy. Tak ako pri The End of the World, aj tu môžete využiť niektorú z ponúk na Viator.

Podobne ako na Little Adam’s peak, aj sem mnohí smerujú na východ slnka. To znamená veeeľmi skorý odchod z Nuwara Eliya, zvyčajne okolo polnoci. Osobne by som radšej prenocovala niekde v blízkosti Adam’s peaku a absolvovala túru tak.

Východ splnka na Little Adam's peak v Ella.
Východ splnka na Little Adam’s peak v Ella.

Ak sa na Adam’s peak rozhodnete vybrať po vlastnej osi, odvezte sa na vlakovú zastávku Hoton.

Na záver

Niektorí Nuwara Eliya obídu, iní sem prídu len v rámci jednodňového výletu z Kandy či Elly. Nebojte sa tomuto mestu obetovať aspoň 2 noci a stráviť tak minimálne jeden plnohodnotný deň objavovaním okolia. A verte mi, je tu čo objaviť! Napríklad jednu z týchto 7 vecí, čo robiť v Nuwara Eliya.

10 TOP miest na pobreží Sri Lanky

Ako navštíviť NP Udawalawe, Sri Lanka

2-mesačné dobrovoľníctvo na Sri Lanke

Čo robiť v meste Colombo na Sri Lanke

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek