El Valle de Anton a 11 tipov na to, čo vidieť

19 januára, 2024
Napísala

Nana

Anton Valley je skvelým pokračovaním na vašej ceste po Paname v prípade, že ste začali svoju návštevu v Panama City. Cesta trvá približne dve hodiny a je jednoducho dostupná autom či autobusom. El Valle je populárnym víkendovým miestom pre domácich, ktorí hľadajú únik z hlavného mesta. Pokoj tomuto miestu dodávajú okolité kopce, divoká príroda a množstvo miestnych pohybujúcich sa na bicykloch. El Valle de Anton si zamilujete.

Vitajte v El Valle de Anton, dedinke uprostred krátera.
Vitajte v El Valle de Anton, dedinke uprostred krátera.

Dedinka je unikátna tým, že jej postavená uprostred zaniknutého kráteru, ktorý naposledy vychŕlil lávu pred tromi miliónmi rokov. Radí sa medzi druhý najväčší obývaný vulkanický kráter a zaslúži si vašu návštevu na minimálne 3 noci a to aj v prípade, že neobľubujete dlhú turistiku. Hoci práve tá je hlavným lákadlo El Valle de Anton, dedinka ponúka omnoho viac. U mňa sa toto miesto zaradilo medzi TOP 3 miesta v Paname, preto vrelo odporúčam všetkými desiatimi.

Kde ostať v El Valle de Anton

My sme strávili tri noci v Bodhi Hosteli a nemohli sme sa rozhodnúť lepšie. Ubytovanie má skvelú polohu, priestory aj pre pracujúcich cestovateľov, možnosť prania, dobre zariadenú kuchyňu, pohodlné priestory na oddych v záhrade, večerné hodiny jogy a v neposlednom rade najlepšiu cenu v El Valle.

Hostel ponúka okrem dormov aj pár samostatných izieb, no my sme zvolili prvú možnosť. Hoci dorm tvorila veľká miestnosť až s trojposchodovými posteľami, večeri a noci boli pokojné a tiché, čo pri takomto type ubytovania nie je samozrejmosťou. Všetci sme chodili skoro spať, unavení po celodenných trekoch, rozhodnutí oddýchnuť si pred dobrodružstvami ďalšieho dňa.

Zároveň je dôležité podotknúť, že všetky výlety, ktoré nižšie opisujem, sa začínali práve tu, v Bodhi Hosteli.

Ako sa dostať do El Valle de Anton

Z Panama City je Anton Valley pohodlne dostupné autom, ale aj priamym autobusom. Autobusy odchádzajú z autobusovej stanice Albrook každú polhodinu, v čase od 6:30 do 18:30. Za lístok zaplatíte 4.25$ a poveziete sa 2,5 hod. Ak sa aj vy rozhodnete ostať v Bodhi Hostel, autobus vám zastane rovno pred hostelom.

Pri kúpe lístka si dajte pozor a vypýtajte si ho do El Valle de Anton. My sme sa stratili v preklade a kúpili si lístky do Anton, čo je úplne iné miesto a cestu sme si tak nechcene predĺžili. Pripravte sa tiež na to, že na stanici a v autobusoch takmer nik nehovorí po anglicky, odporúčam preto naučiť sa pár španielsky fráz.

Nekonečná zelená, to vás čaká v El Valle de Anton v Paname.
Nekonečná zelená, to vás čaká v El Valle de Anton.

Druhou možnosťou je napísať si na papier miesto, kam sa chcete dostať a ten jednoducho ukázať, keď sa budete pýtať na cestu. Ľudia v Paname boli vždy milí a ochotní pomôcť. V prípade, že budete mať internet v mobile, zachrániť vás môže aj Google Translator.

Čo robiť a vidieť v El Valle de Anton

El Valle de Anton je zamilujú najmä tí, ktorí prišli do Panamy v trekových topánkach. Ale nebojte sa, kúsok svojho raja si tu nájdete aj v prípade, že neašpirujete na celodenné treky. Nájdite si niečo pre seba v jednom z 11 tipov, čo vidieť v El Valle de Anton.

1. La India Dormina

La India Dormida, v preklade „spiaca Indiánka“, je jeden z najznámejších a najpopulárnejších trekov v El Valle de Anton. Starting point pre tento trail je La Pietra Pintada. Pri vstupe sme zaplatíte poplatok 3$. Dobre značená cesta vás povedie popri rieke, veľkom kameni so starodávnymi petroglyfmi a dvoch vodopádoch.

Hlavne v úvode je cesta pomerne strmá a klzká, najmä aj v noci prší. Pripravte sa aj na to, že vám počas cesty bude horúco horúco a mokrí budete nielen z potu, ale aj obrovskej vlhkosti vzduchu. Stojí to však za to, lebo po menej ako hodine sa ocitnete na trávnatom hrebeni s dych berúcim výhľadom a uvedomíte si, že stojíte na okraji krátera, v ktorom sa rozprestiera dedina.

El Valle de Anton, dedinka ležiaca uprostred krátera.
Už vidíte ten kráter?

Naspäť sa môžete vrátiť rovnakou cestou, no my sme zvolili (ako jediné) menej populárnu alternatívu, ktorú odporúčam aj vám. Pokračovali sme po hrebeni ďalej, kým sme nezostúpili do malého sedielka. Tam sme mali možnosť pokračovať ďalej a vystúpiť na ďalšie vrcholy (až na Cerro La Cruz) alebo zostúpiť cestičkou dole. My sme sa rozhodli vrátiť sa dole, k čomu nás prinútili aj hromy ozývajúce sa v diaľke.

Tento okruh vám zaberie cca. 4 hodiny, vystúpate niečo cez 300 výškových metrov a prejdete necelých 10 kilometrov.

Na vrchole kopca na India Dormida v El Valle de Anton.
Na vrchole kopca na India Dormida v El Valle de Anton.

La India Dormida je super možnosťou v prípade, že by ste si chceli pozrieť východ slnka z hora. Taký bol aj náš plán, kým nás o 4:30 ráno nezastavili policajti, ktorí nám vyhovorili tento nápad kvôli bezpečnosti a vrátili nás naspäť do hostela. Ak sa rozhodnete pre sun rise trek, dohodnite sa na výstup s ďalšími ľuďmi z hostela a choďte vo väčšej skupinke, prípadne využite guided tour ako napríklad Traveling souls Panama.

La India Dormida je najjednoduchší trek v okolí El Valle de Anton.
Neostaňte len na La India Dormida, pokračujte ďalej.

Názov „spiaca Indiánka“ vychádza z miestnej legendy o Lube, najmladšej dcére známeho náčelníka Urraca. Urraca bol vodcom jedného z mnohých kmeňov, čo žili v údolí krátera a dlhé roky bojovali proti Španielom. Napriek krvavej histórii sa Luba zamilovala do španielskeho úradníka, ktorý žil v meste. Lubu však ľúbil Yaravi, jeden z najstatočnejších bojovníkov z kmeňa. Ten nezniesol neopätovanú láska a zhodil sa z hory, kým sa Luba zmätene pozerala. Luba nechcela zradiť svoje mesto skrz lásku k nepriateľovi a v panike a plači sa stratila v lese, kde zomrela. S trochou predstavivosti uvidíte jej spiace telo v tvare kopcov, keď vystúpite hore.

2. Cerro Carra Iguana

Menej populárny a rovnako nenáročný trail. Na začiatok cesty, ktorá povedie lesom až hore, sa z mesta dostanete za 20 minút. Za ďalších 45 min. ste na vrchole. Podobne ako La India Dormida, aj tu chodník vedie po okraji krátera a ponúka výhľady na dedinu aj okolité husté lesy.

Môžete sa vrátiť rovnakou cestou naspäť, no zase máte možnosť pokračovať po hrebeni a urobiť si tak príjemný poldenný okruh, na ktorom vás čaká prevýšenie 570 metrov, dĺžka necelých 9 kilometrov. Chodníky nemajú turistické značenie, na aké sme zvyknutí na Slovensku, no sú dobre vychodené a s pomocou offline máp sa nemusíte báť, že sa stratíte.

El Valle de Anton prináša bohaté možnosti na turistiku v okolí.
Treky v El Valle de Anton vás nebudú nudiť, čo poviete?

3. Cerro La Gaita

Hoci sa La Gaita nenachádza úplne v El Valle de Anton, na začiatok trasy sa pohodlne dostanete autobusom, ktorý vás za 1$ odvezie kúsok od mesta, do Laguna de San Carlos. Tak ako každý vrch v Anton Valley, aj tento je obklopený hustou zeleňou a strmý, šmykľavý chodník povedie hustým lesom. Záver chodníka tvoria drevené schody, ktoré vás dovedú na platformu s výhľadom na okolie. Výstup na vrchol vám zaberie približne hodinu.

4. Kúpele Pozos termales

Skvelá alternatíva v prípade daždivého počasia alebo možnosť relaxu po celodennom treku. Nachádzajú sa priamo v meste a v pešej dostupnosti prakticky odkiaľkoľvek. Treba však podotknúť, že nejde o prírodné termálne pramene a celé kúpele sú vytvorené človekom. Vstup stojí 2$. Keď sme chceli kúpele navštíviť, z neznámeho dôvodu boli zavreté.

Kúpele Pozos termales v El Valle de Anton.
Ideál po náročnom dni.

5. Spoznávajte okolie z konského chrbta

Ak si chcete spestriť pobyt v El Valle de Anton, Alquiler de Caballo ponúka možnosť vyraziť do okolia na koňoch. Hodina vás vyjde na 15$ a dĺžku samotného výletu si zvolíte vy samy. Obľúbenou trasou je 4-hodinový prechádzka popod Cerro Gaital, no ak máte záujem o niečo kratšie, pokojne si môžete zvoliť len hodinovú jazdu po okolí.

6. Cerro Gaital

Tento trek je možnosťou, ak máte radi výzvy a plánujete si dlhší výlet. Patrí totiž medzi najťažšie, ktoré El Valle de Anton ponúka. Ak sa rozhodnete vyraziť naň priamo z mesta, rezervujte si 5 až 6 hodín. Môžete si ho skrátiť, keď sa odveziete autobusom na začiatok trailu. Stačí, ak poviete šoférovi, nech vás vyhodí na Cerro Gaital a za 1$ ste tam. Týmto sa vaša turistika skráti na 3 hodiny. Pripravte sa na husté lesy, úžasné výhľady a zablatené topánky.

7. Cerro La Silla

Jedna z NAJ vecí, čo robiť v El Valle de Anton. Trek, na ktorom sme dostali viac ako sme čakali. Najväčším prekvapením pre nás bolo, že sme počas 5 hodinového kráčania nestretli nikoho (nikoho!). Spočiatku chvíľu trvá, kým sa dostanete z mesta, no pomaly vystúpite nad domy, prejdete širokou cestou až k vysielačom a napokon malými cestička až na vrchol La Silla. Čakajú nás neopakovateľné výhľady mimo preplnených chodníkov.

Cerro la Silla je jednou z najkrajších túr v okolí El Valle de Anton.
Prázdne chodníky na Cerro la Silla, neďaleko El Valle.

8. Chutná a lacná večera v El Rincon Colombia

V Anton Valley nájdete množstvo reštaurácií – od talianskych pizzérií až po lokálne „vývarovne“. Na túto malú reštauráciu sme narazili po tom ako nás oslovil majiteľ, ktorému neuniklo, že si nadšene čítame vegetariánske menu. Bol veľmi milý a tak sme mu sľúbili, že na druhý deň prídeme. A nemohli sme si lepšie vybrať. Vynikajúce vegan kolumbijské jedlo, pripravené za chvíľu, ochotní prístup. Porcia za 4$. Dobrú chuť.

9. Trh s ovocím aj hand-made výrobkami

Keď budete mať voľné poobedie, zatúlajte sa nielen do malých obchodíkov, ale aj na miestny trh. Získajú si vás zhovorčiví predajcovia a ručne vyrábané suveníry. Nevynechajte ani časť s čerstvým ovocím. Panamské banány sú tie najlepšie, aké som kedy jedla. Ochutnajte čerstvý kokos, ktorý vám predajca rozsekne priamo na mieste, takže si ho môžete vychutnať priamo tam – na lavičke, uprostred ruchu trhoviska.

Čerstvý kokos na trhu v El Valle de Anton.
Tých kokos sa asi nikdy neprejem. Teda neprepijem.

10. Butterly Park

Nechce sa vám na turistiku? V Butterly Park nájdete 250 motýľov, o ktorých vám pracovníci radi povedia viac s výkladom v angličtine. Za vstup zaplatíte 5$ a prehliadkou strávite približne hodinu.

11. Vodopády Pozo Azul

K pestrým možnostiam v El Valle de Anton sa pripája návšteva vodopádu. Nachádza sa 30 minút jazdy od mesta a máte niekoľko možností, ako sa sem dostať. Buď si zarezervujete tour, resp. iba odvoz, ktorý vás zavezie a tiež počká.

Ďalšou možnosťou je autobus do Penonome a tu presadnúť na ďalší spoj smer Pozo Azul. Keď vystúpite, čaká vás ešte 45 minútová prechádza na miesto. Nenechajte sa odradiť komplikovaným transportom. Toto miesto ponúka kryštálovo čistú vodu, rieku obklopenú prírodou a vodopády na kúpanie či cliff jumping pre tých odvážnejších.

Pozo Azul, malý vodopád neďaleko El Valle de Anton.
Pozo Azul, malý vodopád neďaleko El Valle de Anton. Zdroj: El Valle de Anton.

Na záver

Keď sa obzriem späť na cestu po Paname, El Valle de Anton bola jednou z najkrajších zastávok vôbec. Výnimočne krásne miesto, ktoré vás prinúti zamilovať si túto krajinu. Na treky v okolí tak ľahko nezabudnete. Vyberte si aspoň jeden a zaraďte na zoznam toho, čo vidieť v El Valle de Anton v Paname.

Welcome to Panama

Sprievodca po Panama City a 12 tipov na to, čo vidieť

Ako navštíviť Národný Park Soberania pri Panama City

Ostrov Coiba – svetový unikát s temnou minulosťou

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek