Začnem krátkym príbehom o tom, prečo som sa rozhodla napísať článok Cappadocia inak ako všetci ostatní. S Nikou sme strávili v mestečku Göreme 3 dni. Keď sme vychádzali z miestnych potravín, zastal pred obchodom skúter. „Excuse me, are you Denis?“, opýtala Nika z ničoho nič. „Yes, I am. Do I know you?“
Nika bola v Cappadocii pred 6 rokmi so sestrou. Bývali v hosteli so super majiteľom, no nepamätala si jeho názov a nemohli sme ho nájsť na Bookingu. Jeho majiteľ bol Denis. Teraz, o pár rokov neskôr, ho náhodne stretla na ulici pred potravinami. Zo stretnutia bol dojatý a ako sa na tureckú pohostinnosť patrí, pozval nás na večeru. A na druhý deň na raňajky. A o rok máme prísť zas, nájde nám miesto ako dobrovoľníčkam u neho v hoteli.
Na druhý deň sme sa teda stretli o 7 večer v jeho hoteli. Odkedy tu bola Nika naposledy, otvoril ešte 2 ďalšie hoteli. Biznisu sa v Cappadocii totiž darí dobre. Turistov je každým rokom viac, hoci ich skladba sa mení. Denis je lokálny biznis man a svoju cieľovku ma prečítanú perfektne. Turizmus je totiž biznis a Denis nás počas večera zobral do jeho zákulisia.
Korona síce miestne podniky potrápila, no kríza už je dávno zažehnaná. Podľa jeho slov sú v Göreme dnes už všetci bohatí. Turistov tu chodí stále viac, aj keď ceny každým rokom rastú. Dopyt a požiadavky sa však menia.
Málokto sa zaujíma o miestnu históriu a súvislosti, málokto chodí pešo. Dnes všetkým ide hlavne o pekné fotky a pohodlie. Preto v ponuke turistických agentúr pribudli ponuky profi fotiek na púšti s divokými koňmi v pozadí či v historických autách premávajúcich sa po meste. Dôležité je mať pekné fotky. Turisti len nastúpia do autobusu, vystúpia kde ich vysadia, urobia pár záberov a odídu. Kým jeden autobus odíde, parkuje druhý a tretí čaká v zápche.
Nemuseli sme sa stretnúť s Denisom, aby sme si to všimli. Rozhovor s ním ma však definitívne inšpiroval napísať článok Cappadocia inak ako všetci ostatní. Ukázať vám cestu, ako Cappadociu navštíviť inak, ako to robia davy, ktoré každé ráno naženú do klimatizovaného autobusu. Je možné, že sa viac unavíte a možno uvidíte menej. No verte mi, tie doliny a skalné útvary sú aj tak všetky rovnaké. Nemusíte vidieť všetky, ale môžete ich vidieť inak. Ak chcete navštíviť Cappadociu alternatívne, narazili ste na dobrý článok.
Obsah článku
Ako sa dostať do Cappadocie
Cappadocia patrí medzi najznámejšie miesta v Turecku. Treba uznať, že právom. Skalné útvary a mestečká ako Göreme či Uçhicar sú nádherné a to najmä po zotmení, keď terasy barov a reštaurácií a siluety skál osvetľujú slabé svetielka. Výnimočné miesto, ktoré mi na prvý moment pripomenulo arménske mesto Goris a Valle de la Luna v bolívijskom La Paz.
Autobusom
Cestovanie po Turecku na vlastnú päsť uľahčuje Flix bus. V Turecku ho odkúpila lokálna spoločnosť Kamil Koç, no lístky si stále pohodlne kúpite na stránke Flix busu. Z najznámejších zastávok ako Antalya, Istanbul či Ankara idú priame autobusové spojenia a online lístok funguje bez problémov.
TIP: Zastavíte sa na vašej tureckej dovolenke najskôr v Istanbule? Mám pre vás pár tipov na 13 cool vecí, čo nezmeškať v Istanbule.
Autobusy sú čisté a pohodlné, pričom na dlhých linkách jazdí so šoférom aj steward, ktorý počas jazdy rozdáva vodu, sladené nápoje a malé snacky v cene lístka.
Letecky
Ak máte na Turecko len pár dni a Cappadociu nechcete vynechať, čas vám ušetrí letecké spojenie. Iba 75 kilometrov od Göreme sa nachádza letisko Kayseri (ASR), odkiaľ sa za hodinu dostanete do srdca Cappadocie. Ďalšie letisko sa nachádza aj v meste Nevsehir (NAV).
Z Istanbulu a Antalye lieta do Cappadocie priame letecké spojenie a ceny začínajú na 50€.
Kde sa ubytovať v Cappadocii
Cappadocia nie je mesto, ale región Turecka. Väčšina turistov sa ubytuje v mestách Göreme a Uçhicar, ktoré majú najlepšiu polohu na spoznávanie okolia a zároveň najväčšie zázemie s turistickým servisom – reštaurácie, ubytovanie, zájazdy atď.
My sme sa na 3 noci zložili v Göreme hostel. Novootvorený hostel s vynikajúcou polohou a veľkým potenciálom, na ktorom však majitelia musia ešte zapracovať. Ak ste batôžkari a snažíte sa cestovať s čo najmenším rozpočtom, určite odporúčam. Ďalší lowcost hostel v okolí je Göreme Cave hostel.
V Cappadocii a celom Turecku vo všeobecnosti nie je ubytovanie lacné. Alebo som len rozmaznaná cenami juhovýchodnej Ázie, neviem. Turecko takisto nie je krajina backpackerov, takže hostelov je tu málo a väčšinu ponúk tvoria hoteli. Ak hľadáte luxus za nemalé ceny, ten v Göreme nájdete skôr ako skromné ubytovanie sa ľudské ceny. Nájdite si to svoje na Bookingu.
Cappadocia s organizovanými výletom
V uliciach Göreme na každom rohu natrafíte na agentúry poskytujúce výlety do okolia. Red tour, Green tour, doliny na koňoch či dokonca prehliadka údolí formou safari na jeepoch. Východ a západ slnka na štvorkolkách (ATV tours). Máte z čoho vyberať, no všade ponúkajú to isté. Podobné výlety si zarezervujete dokonca aj na autobusovej stanici.
Ak si nechcete nechať rezerváciu výletu na poslednú chvíľu, využite ponuku na Get Your Guide alebo Viator. Na webe si zvolíte len čas a počet osôb. Ceny sú porovnateľné s cenami priamo v Göreme, prípadne o niečo lacnejšie. Ak máte viac času, urobte si prieskum v meste, porovnajte ho s cenami na nete a vyberte možnosť, ktorá vám najviac vyhovuje. Všetko stačí rezervovať deň vopred.
Čo robiť v Cappadocii alebo Cappadocia inak ako všetci ostatní
Cappadocia vás bez problémov zamestná na niekoľko dní. Ostaňte aspoň 2 a prejdite časť z toho, čo sa v regióne nachádza. Väčšina turistov spoznáva okolie pomocou organizovaných túr, ktoré vás počas celodenného výletu zoberú na najnavštevovanejšie miesta v okolí. Ak chcete Cappadociu prebádať inak ako turisti za oknami vanov, prinášam vám niekoľko tipov, ako to môžete urobiť. Nám sa tam na väčšine miest podarilo vyhnúť ľuďom a často sme boli úplne samé.
1. Pidgeon valley
Pidgeon valley, teda Údolie holubov, je 6 kilometrov dlhá dolina, ktorá vedie z bodu A do bodu B. Po holuboch nie je pomenovaná náhodou. Vtáky si stavajú hniezda v dierach skalných útvarov a ich pobyt v regióne hrá od staroveku významnú rolu. Holuby boli v minulosti bežnou súčasťou jedálničkov a ich exkrementy slúžili ako hnojivo pre neúrodnú pôdu. Dnes už nezohrávajú takú dôležitú rolu ako kedysi, no domáci sa stále starajú o to, aby vtáky v skalách našli svoje útočisko.
Východný začiatok trailu cez Pidgeon Valley začína len 10 minút chôdze od centra Göreme. Jeho začiatok vyznačuje tabuľa, na ktorej si môžete o údolí prečítať viac. Potom sa už ponoríte do ticha medzi skalnými útvarmi. Rátajte s tým, že dni v Cappadocii sú dni horúce a treba byť na to pripravený. Dostatok vody, klobúk a okuliare, ale aj opaľovací krém vám pomôžu prežiť prechádzku s čo najmenšími ujmami.
Chodník v Pidgeon valley je dobre vychodený, takže bez problémov môžete vyraziť aj sami. Užitočné je stiahnuť si offline mapy, Maps.me fungovali dobre. Stúpanie údolím nie je strmé, no potrápia niektoré pasáže, kde kráčanie znepríjemňuje šmykľavý štrk a piesok. Buďte opatrní.
Uçhicar a Uçhicar hrad
Ak nechcete prejsť Pidgeon valley celú, tu prinášam príjemnú alternatívu a neokukaný okruh, v ktorom môžete spojiť prechádzku údolím s návštevou hradu v dedinke Uçhicar. Do dedinky dorazíte asi po 2 kilometroch chôdze, kedy sa pred vami začnú vynárať prvé domčeky. Napokon sa objaví aj majestátny hrad, ktorý je vlastne iba obrovská skala s tureckou vlajkou vlajúcou na vrchole.
Hrad Uçhicar je so svojou polohou vo výške 1350 m.n.m. najvyšším bodom v regióne Cappadocia. V minulosti bola pevnosť domovom mnohých etník a kráľovských rodín a poslední obyvatelia boli vysťahovaní len v 50. rokoch 20. storočia. Dnes je hrad zapísaný na zozname UNESCO a navštíviť ho môžete za 250 TL na osobu.
Najzaujímavejší je pohľad z hradu na Cappadociu pod vami. Z hradu budete mať celý región a jeho údolia ako na dlani. My sme sa tu ocitli počas zlatej hodinky pred západom slnka a bol to krásny zážitok.
Z Uçhicar sa do Göreme môžete vrátiť pešo. Ak nechcete ísť znova rovnako, môžete sa vrátiť popri hlavnej ceste. Nebudete to trvať dlhšie ako hodinku. My sme išli stopom, no chvíľu sme mali problém niekoho zastaviť. Prechádzali okolo len vyblýskané dodávky, ktoré nezastavia len tak. Akoby naschvál, lebo sme si za ich služby nezaplatili.
2. Rocket valley
Ústie údolia Rocket valley je ďalšia ľahko dostupná možnosť z Göreme za cca. 15 minút pešo. Skalné útvary sú podobné tým v Love valley – niekomu pripomínajú rakety, niekomu hríby a no a niekomu… Aj prechádzka cez Rocket valley vedie z bodu A do bodu B, no tentokrát vás chodník vypľuje pri Open Air Museum.
Open Air múzeum v Cappadocii
Ďalšia významná pamiatka Cappadocie zapísaná v UNESCO. Návšteva múzea ponúka pohľad do kláštorného života, ktorý v Cappadocii prekvital v 4. až 13. storočí. Skalné útvary po stáročia poskytovali zázemie mníchom, ktorí tu žili asketický život. Hoci žili viac-menej nezávisle, boli dôležitou súčasťou vtedajšej spoločnosti. Cappadocia sa tak na istý čas stala centrom náboženského a duchovného života. Kostoly a zachované fresky sú toho dôkazom.
Na miesto sa pozriete za 25€ a dnu je zakázané fotiť.
3. Red valley
Pre mňa osobne najkrajšie údolie v okolí Göreme. Do červena sfarbené skaly, ktorých krásu dokáže čarovne zvýrazniť vychádzajúce či zapadajúce slnko. Červené údolie patrí medzi najnavštevovanejšie v Cappadocii a davom sa najlepšie vyhnete, ak ho navštívite skoro ráno alebo neskôr večer. My sme sa údolím prechádzali už pred 8 ráno, pretože sme neďaleko sledovali ranné divadlo v podaní teplovzdušných balónov.
Red valley je už od Göreme vzdielené o niečo viac, no stále je to blízko. Tu musím podotknúť, že my sme Červené údolie a aj ďalšie, ktoré spomeniem neskôr, navštívili nezávisle na skútri, ktorý sme si prenajali v meste. Ten nám dal neskutočnú slobodu zvoliť si, kam a kedy chceme ísť a zároveň nám umožnil do veľkej miery vyhnúť sa ostatným turistom.
Ak chcete navštíviť región Cappadocia inak ako všetci ostatní, prenajmite si skúter aspoň na 1 deň.
4. Swords valley
Swords valley, alebo turecky Kılıçlar Valley, leží neďaleko Red Valley a môžete ho navštíviť jednou cestou. Skaly by podľa názvu mali pripomínať meče, no ani s veľkou mierou predstavivosti som ich tam nevidela. Naopak, bol to moment, kedy už sme mali za sebou návštevu niekoľkých údolí a postupne sa mi začali zlievať do jednej veľkej masy skál. Tu som si pomaly začala uvedomovať, ako sa jednotlivé údolia na seba podobajú.
My sme do Swords valley prenikli len okrajovo. Hneď na začiatku sme narazili na skalu, ktorá mala vo svojom vnútri vytesané miestnosti a chodby, ktorými sme sa mohli osamote premotať a ostať tak v chládku skál v čase, kedy slnko už začínalo nemilosrdne pražiť.
5. Rose valley
Ak by som mala slovami opísať Rose valley, je to niečo medzi Red valley a Swords valley. Myslím hlavne sfarbením, inak sú tam špicaté skaly ako v každom údolí. Najzaujímavejšou časťou Rose valley je pavučina chodníkov, ktoré ju pretkávajú a vy sa tak môžete stratiť v spleti ružových skál. Mnohé z nich v sebe ukrývajú miestnosti a úzke uličky.
Ak máte chuť na dlhšiu turistiku, je možné prepojiť Red valley a Rose valley a prejsť obe údolia naraz.
6. Love Valley
Malé údolie, ktoré si môžete pozrieť z hora aj z dola. Aj by ste chceli vidieť Love valley z vtáčej perspektívy, choď si do Google Maps napr. Love valley Panoramatic view. Ak sa chcete prejsť údolím pomedzi skaly, vyrazte smerom na Love valley trail.
Love valley sa TEORETICKY dá preskúmať aj na skútri alebo štvorkolke, nakoľko cesta je široká, no prašná. Neskúšali sme.
7. Imagination Valley
Imagination valley nie je ani tak údolie, ako malé chodníčky po skalách pomedzi skalné útvary na pomerne malom priestore. Imagination valley sa nám páčila. Navštívili sme ju ako poslednú a konečne to bolo niečo aspoň trošku iné. Zároveň miesto, kde sa turistom vyhnúť nedá, lebo miesto je ozaj malé. Stratiť sa však môžete, ak zájdete trochu ďalej od parkoviska a vstupu.
8. Ihlara valley
Dolina ako žiadna iná. S organizovanou tour je Ihlara valley súčasťou Green tour a ak ju chcete prejsť na vlastnú päsť, musíte si prenajať auto alebo motorku. Od Göreme je vzdialená až 80 kilometrov, takže v porovnaní s ostatnými údoliami je trochu od ruky.
Na rozdiel od iných skalných údolí v Cappadocii, Ihlara valley je bujná zelená roklina, ktorej jadrom preteká rieka. Kým väčšina dolín je sprístupnených zadarmo, za vstup do Ihlary zaplatíte 15€. Môžete tu urobiť niekoľko okruhov rôznej dĺžky, informujete sa pri vstupe.
9. Let teplovzdušným balónom v Cappadocii
Atrakcia, ktorá Cappadociu preslávila. Iba málokto pri návšteve mesta vynechá let teplovzdušným balónom. Ja patrím do kategórie málokto. Nika ho absolvovala pred rokmi a mňa tento zážitok nejak nenadchol. Ak aj vy ste v mojom tíme, nižšie vám dám tip, ako atmosféru balónov vychutnať aj zo zeme.
Teplovzdušné balóny sa v Cappadocii vznesú k oblohe každé ráno za svitania. Oranžovú oblohu zaplní približne 100 farebných obrovských balónov, ktoré lenivo plávajú na oblohe. Vzlieta sa s východom slnka, takže vstávať budete ešte za tmy. V cene letu je vždy aj pick-up v hoteli a odvoz späť po skončení.
Ceny letov začínajú niekde na 120€ za osobu a vo vzduchu budete hodinu. Podobne ako všetky tours v Cappadocii, aj let teplovzdušným balónom si zarezervujete priamo v Göreme, prípadne online na Get Your Guide.
10. Výhliadky na pozorovanie teplovzdušných balónov
Nie je let teplovzdušným balónom na vašom zozname toho, čo vidieť v Cappadocii? Nevadí, aj tak z nich môžete mať zážitok. Neďaleko od centra Göreme sa nachádza niekoľko výhliadok, z ktorých môžete pozorovať dvíhanie farebných gigantov do vzduchu.
Vyberte sa na tento Sunrise point alebo na View point neďaleko. Za malý poplatok (asi 20 TL) môžete odtiaľto sledovať ranné divadlo. Pri výhliadkach sú aj malé podniky, kde si ráno môžete dať čaj. Príďte najneskôr o 5:30.
Ak si požičiate auto alebo skúter, vyberte sa ďalej od mesta. My sme zašli neďaleko Red valley a sledovali balóny odtiaľto. Zároveň sme boli hneď skoro ráno pri Červenom údolí, takže sme ho mali pre seba a bez turistov. Dávam do pozornosti aj tento vrchol, na ktorý môžete za krátko vyjsť a mať Red valley ako na dlani.
11. Podzemné mestá
Cappadociu môžete spoznať zo zeme, zo vzduchu, ale aj z podzemia. Podzemné mestá boli údajne vybudované ešte vo 8. storočí pred Kristom a v celej Cappadocii je ich približne 200. Podzemné príbytky mali chrániť obyvateľov pred nájazdami cudzincov a umožňovali im žiť v úplnom utajení.
Turecká Cappadocia má niekoľko sprístupnených podzemných miest, pričom najznámejšie sú Derinkuyu a Kaymakli.
12. Trochu iné aktivity v Cappadocii
Cappadocia nie je len o turistike a skalných údoliach. Spoznajte tureckú kultúru počas výroby keramiky, naučte sa viac o tureckej kahve (káve) alebo si vyrobte tradičnú mozaikovú lampu. V uliciach narazíte aj na takéto alternatívy.
Turecko: Cappadocia inak ako všetci ostatní – sumár
Cappadocia a mesto Göreme je už dávno známa turistická destinácia, ktorej popularita každým rokom rastie. Mestá sú plné autobusov a vanov, ktoré prepravujú turistov z miesta na miesto. Ak nechcete Cappadociu zažiť v stáde ostatných turistov, prenajmite si auto alebo skúter a objavujte okolie po vlastnej osi. Je veľa miest, ktoré na vám stačia iba vaše nohy. Privstaňte si a vyrazte skoro ráno. To sú spôsoby, ako zažiť Cappadociu autentickejšie. Verte mi, stojí to za to.
Prenájom skútra
V meste narazíte na niekoľko požičovní. My sme sa pýtali vo viacerých. V jednej sme narazili na prenájom za 50€ na 24 hodín, v ďalšej na 40€. Napokon sme si prenajali skúter v našom hosteli, kde ho hosťom ponúkali za 30€. Môžete skúsiť zjednať na cene, no často sme počuli iba formulku „the price is fixed“.
Prenájom auta
Auto je možnosť, ak ste viacerí alebo nemáte skúsenosť so šoférovaním skútra. Omnoho slobodnejšia a v konečnom dôsledku aj lacnejšia možnosť, ako navštíviť Cappadociu. Za 24 hodín zaplatíte od 60€.
Prenájom bicykla
Áno, aj toto je skvelá možnosť ako objaviť Cappadociu na vlastnú päsť. Najznámejšie údolia ako Red valley, Rose valley či Sword valley sa nachádzajú len pár kilometrov od centra a vy tak môžete vyraziť na bicykli. Viac sa unavíte, no zážitok bude o niečom inom. Ceny začínajú na 15€ za deň. cappadociavisitors?
Na záver
Cappadocia v Turecku je unikátne miesto. Nielen na prvý pohľad, ale aj z historického a kultúrneho aspektu. To už turisti zistili dávno a Cappadocia sa pomaly stáva centrom masového turizmu. Objavujte inak. Nebojte sa vyraziť vlastnými chodníčkami. Je veľa spôsobov, ako objaviť Cappadociu inak ako všetci ostatní. Verím, že som vám v tomto článku niekoľko ukázala. Spoznávajte (sa).