Predĺžený víkend v Záhrebe: čo robiť, vidieť a zažiť počas 3 dní

9 apríla, 2023
Napísala

Nana

Väčšina turistov mieri do Chorvátska na pobrežie a okolité ostrovy. Záhreb leží od najbližšieho prímorského mesta cca. 2 hodiny, od známejšej pobrežnej metropoly, Zadaru, viac ako 3. Poloha vo vnútrozemí tak robí z hlavného mesta Chorvátska zastávku, ktorú mnoho letných dovolenkárov vynecháva.

Centrum Záhrebu.
V meste môžete využiť aj MHD, my sme vozili električkou číslo 6. Vezme vás z mesta na autobusovú stanicu.

Záhreb leží v blízkosti rieky Sáva, no na rozdiel od väčšiny miest sa ťahá od jej brehov ďalej. Dôvodom boli časté povodne v minulosti, ktoré mestu spôsobovali škody. Na obzore neuvidíte vysoké hory, ale rozhodne to nie je úplná rovina. Všade okolo sa dvíhajú pahorky a aj pri objavovaní mesta si občas uvedomíte, že stúpate smerom hore. Záhreb sa tak vďaka kopčekom rozdeľuje na Upper town a Lower town, ktoré spája najkratšia lanovka na svete.

Kedy navštíviť Záhreb

Celoročne. Ak sa sem však chystáte v zimných mesiacoch, nečakajte teplé počasie iba preto, že v Chorvátsku býva teplo. Teplota môže klesnúť aj na -15 a sneženie tiež nie je výnimočné.

Leto je zas opačný extrém. Teploty dosahujú aj 40 stupňov, na rozpálenom betóne pocitovo ešte viac. Ľudia sa bijú o chládok kostolov a sôch  na námestí.

Ľudia v uliciach Záhrebu.
Mesto ani mimo hlavne sezóny nie je prázdne.

Ideálny čas na spoznávanie Záhrebu sú mesiace pred a po hlavnej sezóne, teda od marca do júna a od septembra do októbra. Potešia vás príjemné teploty, menej ľudí aj prijateľnejšie ceny.

Čo robiť, zažiť a vidieť v Záhrebe

Ak ste sa rozhodli stráviť (predĺžený) víkend v Záhrebe, rozhodli ste sa správne. Mesto si vás získa priateľskou atmosférou, životom v uliciach, kultúrou, ale aj vynikajúcim craftovým pivom. Poďme sa teda pozrieť na to, ako môžete stráviť pár dní v Záhrebe.

1. Free walking tour

Znie to ako zábavka pre dôchodcov, ale free walking tour je super spôsob, ako spoznať mesto. Dozviete sa veľa faktov, historických míľnikov, zaujímavých udalostí či legiend, ktorými je mesto opradené. My sme Záhreb spoznávali s Free Spirit Tour a odporúčam všetkými 10.

Free walking tour v Záhrebe.
Free walking tour fakt nie je nuda, dajte im šancu.

2. Námestie Ban Josip Jelačić

Hlavné námestie a srdce mesta. Nielen centrum mesta, ale aj spoločenského života. Domáci sa tu stretávajú „pod hodinami“, posedávajú na námestí, deti sa v horúcich dňoch kúpu v neďalekej fontáne.

Námestie ban Josip Jelačić v centre Záhrebu.
Hlavné námestie Záhrebu.

3. Dolac market

Trh, kde lokálni farmári dennodenne predávajú čerstvú zeleninu, ovocie, kvety a rôzne ručne vyrábané suveníry. Ak zrovna nebudete mať chuť na pomaranč, pravdepodobne tu nič nenakúpite, no trh určite nevynechajte. Ukrýva v sebe autentickú atmosféru mesta, ktoré sa chystáte objavovať. Trhy sú otvorené každý deň do 15:00, v nedeľu o hodinu kratšie.

Dolac marker, takisto priamo v centre.
Dolac marker, takisto priamo v centre.

4. Záhrebská katedrála

Dominanta mesta. Jej vysoké veže si ukradnú váš pohľad z mnohých kútov Záhrebu. Z Dolac marketu je len na skok. Katedrála ako ju vidíme dnes nie je originálnou stavbou. Prežila niekoľko vojen a zemetrasení a jej posledná rekonštrukcia sa niesla v duchu neo-gotického štýlu. Aj počas našej návštevy v apríli 2023 bolo na jednej z jej veží lešenie, kvôli ktorému sme ju nemohli vidieť zvnútra. Vy snáď budete mať viac šťastia.

Záhrebská katedrála z trhu Dolac.
Pohľad na katedrálu z trhu Dolac.

5. Ulica Ivana Tkalčića

Ulička s historickou architektúrou, ktorú oživujú desiatky podnikov, reštaurácií a kaviarní, ktoré z nej robia záhrebské „must see“. Či už ako prestávka počas spoznávania mesta alebo ako odmena po náročnom dni, určite tu nájdete podnik, ktorý vás zláka na dobré jedlo či typický chorvátsky nápoj – rakija.

Najživšia ulička v Záhrebe, Ulica Ivana Tkalčića.
Ulička posiata podnikmi, ktorej koniec vás dovedie na námestie Josip Jelačicá. Zdroj: flickr.

6. Lokálne craftové pivo

V Záhrebe nebudete  mať núdzu o podniky s desiatkami druhov pív z lokálnych pivovarov. Klasické Karlovačko tentokrát vynechajte a skúste niečo špeci, napr. v podniku Vallhala. Vraj najlepšie pivo v meste za dobré ceny. Neďakujte.

7. Stone gate

Z Valhally to nie je ďaleko ku Stone Gate. Brán ako je táto bolo v meste niekoľko, no Stone gate je posledný mohykán. Hoci aj ona mala na mále, keď v 17. storočí vypukol obrovský požiar. Po jeho uhasení našli v popole nezničenú maľbu Panny Márie, čo Kresťania považujú za zázrak.

Stone gate v Záhrebe.

8. Kostol sv. Marka

Po prekročení brány vás delí už len pár krokov od ďalšej ikonickej pamiatky Záhrebu – kostolu sv. Marka. Výnimočným ho robí farebná škridlová strecha. Na ľavej strane je zobrazený stredoveký erb Chorvátska, Dalmácie a Slavónie, na pravej znak Záhrebu. Počas našej návštevy bolo námestie obkolesené zátarasami kvôli nedávnemu incidentu, ktorý skončil postrelením. Obeť zraneniam podľahla. Aktuálne je kostol v stave rekonštrukcie, takže bez lešenia si ho môžete pozrieť iba na pohľadniciach a magnetkách.

Kostol sv. Marka v Záhrebe.
Kostol sv. Marka počas našej návštevy.

9. Veža Lotrščak tower

Veža na hranici Upper town, ktorej okolie ponúka najkrajšie výhľady na Zágreb. Okrem toho, že by ste nemali zmeškať výhľady, naplánujte si svoj program tak, aby ste pod vežou boli pred 12:00. Každý deň sa v okne objaví hlaveň dela, ktoré na pravé poludnie vystrelí. V minulosti výstrel z dela upozorňoval obyvateľov na aktuálny čas.

TIP: Na mojom Instagrame nájdete v highligtoch uložených viac tipov, vrátane výstrelu z dela ;).

10. Pozemná lanovka

Aj Záhreb má svoje jedinečné naj. Najkratšiu pozemnú lanovku na svete. Zároveň jej patrí aj prvá priečka v súťaži o najstarší prostriedok verejnej dopravy v meste.  Lanovka všeobecne známa ako Funicular vás za necelé euro odvezie o 66 metrov vyššie, z Lower town do Upper town.

Najkratšia pozemná lanovka z Záhrebe, v pozadí Lotrščak tower.
Najkratšia pozemná lanovka z Záhrebe, v pozadí Lotrščak tower. Zdroj: flickr.

11. Ochutnajte štrukli

Taká chorvátska verzia štrúdle. Typické chorvátske jedlo podávané na slano aj na sladko. V akejkoľvek verzii nemôže chýbať syr. Najlepšie štrukli v meste? Podnik La Štruk.

Typické chorvátske jedlo štrukli, vždy podávaná so syrom.

12. Národné divadlo

Táto pamiatka leží na opačnej strane mesta, po ktorej sme sa doteraz pohybovali. Stále je ale v pešej dostupnosti od námestia Ban Josip Jelačić. Jeho história siaha až do 11. storočia a patrí medzi pamiatky, ktoré by ste pri spoznávaní Záhrebu nemali vynechať.

Budova národného divadla v Záhrebe.
Záhreb má architektúru podobnú tej pražskej. Všímajte si pri prechádzkach mestom.

13. Námestie King Tomislav

Nádherný, celkom veľký park ležiaci v centre mesta. Jeho základom je pomník venovaný prvému chorvátskemu kráľovi. Ak naň natrafíte, určite prejdete okolo historickej budovy Hlavnej vlakovej stanice. Parkom sa pokojne môžeme prejsť aj po zotmení. Pohodovú atmosféru tvoria dve fontány a domáci na okolitých lavičkách.

14. Mesto bizarných múzeí

V každom meste narazíte na zaujímavé múzeá, ale Záhreb je predsa len iný a šancu by mu mali dať aj tí, ktorí podobnú časť programu považujú na nudnú. Jedno z najznámejší a najnavštevovanejších múzeí je napríklad Museum of brouken relationships, čiže Múzeum nevydarených vzťahov. Do tohto múzea prispeli ľudia z celého sveta akýmikoľvek predmetmi, ktoré im ostali z predchádzajúcich vzťahov. Ku predmetom sa viažu aj osobné príbehy majiteľov. Pripravte si 7€.

Z druhého múzea som bola osobne ešte viac nadšená. Zagreb 80’s studio je asi najviac interaktívne múzeum, v akom som kedy bola. V podstate ide o starý byt zariadený do krutých komunistických 80. rokov. Tvorcovia išli do absolútnych detailov. Od kobercov, cez lampy, noviny, nábytok, popolníky, televízor, VHSky, fotelku, kuchynský riad… Narnia v štýle 80tok. A čo je najviac super? Že všetko môžete chytať, skúšať, stláčať, obliekať si a voňať. Choďte. Cesta v čase za 5,50€.

Zagreb 80s museum.
Múzeum 80. rokov bola čerešnička na torte na konci výletu.

15. Požičajte si bicykel

Ak už prejdete celé mesto pešo, požičajte si bicykel a objavte časti ďalej od centra. My sme si bicykel požičali v hosteli, v ktorom sme boli ubytované. Za 24 hodín nás to vyšlo 10€. Niekoľko požičiek nájdete aj v meste, napríklad túto priamo v centre.

Prenájom bicykla na deň v Záhrebe? Super nápad.
Mestský bicykel vám v Záhrebe spraví program minimálne na pol dňa.

16. Park Maksimir

Keď už budete mať požičaný bicykel, čo tak Maksimir park? Záhreb je plný mestskej zelene, ale tento je niečím iný. Možno preto, že je pomerne veľký a jednoducho v ňom zabudnete, že ste v hlavnom meste. Chodníky vedú pomedzi stromy a okolo niekoľkých jazierok. V pondelok sme tam boli iba my, psíčkari, dôchodcovia a škôlky s deťmi.

Jeden z najkrajším parkov v Záhrebe, Maksimir park.
Jeden z najkrajším parkov v Záhrebe, Maksimir park.

17. Cintorín Mirogoj

Zaraďuje sa medzi najkrajšie cintoríny v Európe. A musím povedať, že právom. Myslím, že sa mi páčil ešte viac ako ten škótsky s menami postáv z Harryho Pottera na náhrobkoch. A ja som fanatik do čarodejníckeho sveta.

Cintorín Mirigoj, Záhreb.
Cintorín dotvára kupolovitá stavba na krajiny cintorína.

Mirogoj je miesto posledného odpočinku mnohých spisovateľov, básnikov či skladateľov. Narazíte na hroby moslimov, katolíkov aj židov. Myšlienka za tým je, že keď môžeme spolu žiť v jednote počas života, môžeme aj po smrti. Nevynechajte.

18. Plitvické jazerá

Super možnosť, čo Záhreb prináša. Z mesta sa na jazerá dostanete autobusom za 2,5 hod. a 15€. Odchádzajú pravidelne celý deň, cez víkendy menej frekventovane. My sme išli prvým nedeľným autobusom o 10:30. O odchodoch sa informujte na autobusovej stanici a lístok si s kľudom vybavte aj deň vopred.

Ak sa rozhodnete venovať jeden deň tomuto unikátnemu národnému parku, napísala som podrobný článok o tom ako navštíviť Plitvické jazerá (nielen) zo Záhrebu.

Plitvické jazerá sú od Záhrebu vzdialené 2,5 hod. autobusom.
Plitvické jazerá ako jednodňový výlet z hlavného mesta.

19. Iné jednodňové výlety zo Záhrebu

Ak ste už Plitvice navštívili, zvážte pobrežné mestečko Rijeka alebo slovinské hlavné mesto Ljubljana. Obe vzdialené okolo 2 hodín priamym autobusom. V hre je aj pobyt na jednu noc.

Lákavé môže byť tiež letovisko Zadar, no asi len v prípade, ak je bližšie k letu a teplota dovoľuje kúpanie. Dobré autobusové spoje nájdete aj do Puly, Splitu či Dubrovníka. To ale len v prípade, že máte letenku na viac dní.

Rijeka, chorvátske prímorské mestečko neďaleko Záhrebu.
Rijeka, malé pobrežné mestečko neďaleko Záhrebu. Zdroj: flickr.

Na záver

Rátajte s tým, že Záhreb je malé mesto. Stačí vám 1, pomalým tempo 2 dni, kým sa nezačnete nudiť. Viacdňový pobyt si spríjemnite jednodňovými výletmi. Ak máte letenku na viac ako 3 dni, zamyslite sa nad výletom a prenocovaním mimo Záhrebu. Možností je niekoľko.

Welcome to Zagreb

1-dňový výlet zo Záhrebu: Plitvické jazerá

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek