Jammu a Kašmír – nepoznaný sever Indie

14 septembra, 2023
Napísala

Nana

India je 7. najväčšia krajina sveta a pozostáva z 28 štátov. Jammu a Kašmír je jedným z nich. Leží na hraniciach s Pakistanom a Čínou, pričom s Pakistanom si už viac než 60 rokov nevedia prísť na meno. Hoci obdobie vojen už má táto časť krajiny (dúfajme) navždy za sebou, dodnes sa územie v oblasti Kašmírskej doliny zaraďuje medzi najmilitarizovanejšie územia na svete. Aj tento fakt má zásluhu na tom, že indický štát Jammu a Kašmír patrí medzi najkontroverznejšie turistické destinácie.

Poďte spolu so mnou spoznať atmosféru nepoznaného severu Indie.

V krátkosti o Jammu a Kašmír

Himalájsky región Kašmír je pomerne veľké územie. Oficiálne patrí Indii, je dôležité poznamenať, že časť územia spravuje aj Pakistan a časť Čína. Na indickom území Kašmíru žije takmer 10 miliónov obyvateľov a ďalších 4,5 milióna ľudí na území spravovanom Pakistanom. Potom je tu ešte ďalších 1,8 milióna, ktorí žijú na autonómnom území Gilgit-Baltistan, ktoré Pakistan vytvoril zo severného Kašmíru a dvoch malých kniežatských štátov Hunza a Nagar.

Dvíhajúce sa Himaláje smerom na Ladakh v štáte Jammu a Kašmír.
Dvíhajúce sa Himaláje smerom na Ladakh.

Jammu a Kašmír je extrémne rôznorodá časť Indie a často budete zabúdať, v akej krajine vlastne ste. Kým India je majoritne hinduistická krajina, oblasti v okolí mesta Srinagar (čítaj Šrinagar) sú primárne moslimské a charakterom sa podobajú skôr na susedný Pakistan či Afganistan. Indiu najviac pripomína hinduistické mesto Jammu.

Najznámejšia a turistami najviac navštevovaná oblasť sa nazýva Ladakh. Tentokrát nie hindu ani moslimský región, ale silne budhistický. Ladakh susedí s Nepálom a ostáva takmer nepoznačený vojnami z okolia Srinagaru. Hlavným mestom tejto oblasti je Leh, ktorý leží v objatí Himaláj a smerujú sem milovníci turistiky z celého sveta. Magickým ho tvorí okrem Himaláj aj budhistická atmosféra a tibetské vlajočky, ktoré zdobia celé mesto.

Leh, hlavné  mesto regiónu Ladakh.
Leh, hlavné mesto regiónu Ladakh.

Ako vznikol vojenský konflikt v Jammu a Kašmíre

V roku 1947 získala India aj Pakistan nezávislosť a britské koloniálne jednotky odplávali do Spojeného kráľovstva. Vtedajší maharádža bol hinduistickou hlavou väčšinového moslimského štátu. Kým sa mal finálne rozhodnúť nad oficiálnym štatútom Kašmíru, podpísal sa pod zahraničnú a obrannú politiku Indie.

Najmä hory sú to, prečo ľudia smerujú na sever Indie do Kašmíru.
Najmä hory sú to, prečo ľudia smerujú na sever Indie.

Ešte v tom istom roku pakistanskí domorodci napadli Kašmír, podnietení správami o útokoch na moslimov. Maharádža požiadal o indickú vojenskú pomoc. Indické jednotky vtrhli na územie, pričom Čína okupovala východné časti štátu. V rokoch 1947 – 8 vypukla prvá vojna o územie Kašmíru.

Druhá kašmírska vojna

Po skončení prvej vojny obsadila dve tretiny územia India a poslednú tretinu Pakistan. Bolo dohodnuté prímerie vznikla tzv. Línia kontroly, čo je de facto hranica medzi indickým a pakistanským územím. Prímerie netrvalo dlho a Pakistan opäť napadol Indiu. A tak začala druhá vojna o Kašmír. Písal sa rok 1965.

Druhá vojna trvala iba 17 týždňov, no vyžiadala si tisíce obetí na oboch stranách a bola svedkom najväčšieho súboja obrnených vozidiel a najväčšej tankovej bitky od druhej svetovej vojny. Konflikt opäť skončil prímerím, no nepokoje pokračovali.

Časť Jammu a Kašmír bližšie k budhostickému Ladhaku.
Časť Jammu a Kašmír bližšie k budhistickému Ladhaku.

Kým hindu a budhistická časť Jammu a Kašmíru nemala problém s pravidlami Indie, na moslimskej strane vzrastali nepokoje. Začali sa objavovať ozbrojené rebélie, na čo indická armáda odpovedala brutálnou silou, čo ešte viac rozhnevalo údolie Kašmíru.

Rok 1990 a ďalej

V tomto roku bolo územie plné bojovníkov za slobodu. Niektorí z nich pochádzali z Kašmíru, no väčšina z Pakistanu a Afganistanu, ktorí sa snažili zaistiť pro-pakistanskú propagandu. Súčasťou boli masakre a bombové útoky, ale aj nevysvetlené zmiznutia viac než 4000 ľudí.

Situáciu ešte viac začali zhoršovať nukleárne testy na oboch stranách v roku 1998 a situácia bola na spadnutie. Ešte v roku 2000 mnohí predpovedali ďalšiu vojnu a územie Jammu a Kašmír bolo považované za jedno z najnebezpečnejších na svete. Nestabilná situácia pokračovala až do roku 2006. Vyskytovali sa útoky na militantov, ale aj civilistov a indických turistov. V uliciach sa ozývali strelné zbrane aj granáty.

Nádej na mier v podobe zemetrasenia

8. októbra 2005 postihlo údolie Kašmíru ničivé zemetrasenie, ktoré pripravilo o život tisícky ľudí a pochovalo celé dediny. Zemetrasenie s magnitúdou 7,6 Richterovej stupnice vzalo život 80 000 ľudom a 2,5 milióna ostalo bez domova. Až táto prírodná katastrofa prinútila obe strany zabudnúť na konflikt a spolupracovať.

Pevnosť na jazere Dal pri Srinagare.
Pevnosť na jazere Dal pri Srinagare.

Otvorila sa Línia kontroly a obe strany vyvíjali úsilie na záchranu tých, čo prežili. Do akcie sa zapojila aj Británia a U.S.A. V mnohých vzplanuli nádeje v podobe definitívneho uzavretia mieru a ukončenia desiatok rokov krvavých konfliktov. No kým sa roztopil sneh okolo utečeneckých táborov, Kašmírski militanti nastražili bomby v chrámoch a vlakových staniciach vo Varanasi a Bombaji, a zabili viac než 200 ľudí. Vízia mieru skončila tak rýchlo, ako začala.

Jammu a Kašmír dnes

Štát Jammu a Kašmír nikdy nebol taký bezpečný, akým je dnes. Turisti pomaly začínajú zapĺňať houseboaty na jazere Dal pri Srinagare, no stále sa nájdu aj takí, ktorí majú z regiónu strach. Indická vláda usilovne pracuje na obnove turizmu v tejto oblasti, ktorí nejednému domácemu zarába na chlieb. No nie je to nezištné. V tichosti sa snaží pretvoriť Kašmír na hinduistický, čo je, samozrejme, nezmyselné a nereálne.

Pod ľadovcom Thajiwas, 80 kilometrov od mesta Srinagar.
Pod ľadovcom Thajiwas, 80 kilometrov od mesta Srinagar.

Domáci vidia iba jedno východisko z tejto stále pretrvávajúcej situácie, hoci už nie takej kritickej, ako tomu bolo kedysi. Najlepším riešením je podľa nich autonómia Jammu a Kašmíru, mimo nadvlády Indie aj Pakistanu. „You know, as Monaco“, povedal nám náš domáci Ali, u ktorého sme bývali v Srinagare.

Bezpečnosť dnes

Už to bude pomaly 20 rokov od posledných krvavých nepokojov, no stále je dobré zistiť si bezpečnostnú situáciu pred cestou do Jammu a Kašmíru. Vojenské jednotky túto oblasť dodnes neopustili. Na každom druhom kroku postávajú ozbrojení vojaci, na rohoch ulíc strážia obrnené zákopy a ploty tvoria ostnaté drôty. Pre domáci zvyk, no v nás tento pohľad vzbudzoval rešpekt. Akoby to bolo niečo, čoho sa treba báť, s čím treba bojovať.

Srinagar - jedno z najhlavnejších miest štátu Jammu a Kašmír.
Srinagar – jedno z najhlavnejších miest štátu Jammu a Kašmír.

Návšteva okolia mesta Srinagar a údolia Kašmír je dnes viac-menej bezpečná. Oblasť je pretkaná turistickými chodníkmi, no rozhodne sa neodporúča zísť mimo nich aby približovať sa k hraniciam. Z bezpečnostných dôvod by ste sa mali vyhnúť aj rušným miestam ako chrámy počas modlitieb či hinduistické púte. Takéto miesta sa teoreticky môžu stať terčom útokov.

My sme navštívili mesto Srinagar a jeho okolie. Príjemné miesto s príjemnými ľuďmi, kde sa oplatí zablúdiť, ak sa chystáte objavovať indické Himaláje.

Welcome to India

Lonavala v Indii – časť sveta, ktorá mi vyrazila dych

Čo vidieť v Bombaji a aká je tu bezpečnosť

Čo vidieť v Leh (Ladakh) – perla severnej Indie

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek