India je 7. najväčšia krajina sveta a pozostáva z 28 štátov. Jammu a Kašmír je jedným z nich. Leží na hraniciach s Pakistanom a Čínou, pričom s Pakistanom si už viac než 60 rokov nevedia prísť na meno. Hoci obdobie vojen už má táto časť krajiny (dúfajme) navždy za sebou, dodnes sa územie v oblasti Kašmírskej doliny zaraďuje medzi najmilitarizovanejšie územia na svete. Aj tento fakt má zásluhu na tom, že indický štát Jammu a Kašmír patrí medzi najkontroverznejšie turistické destinácie.
Poďte spolu so mnou spoznať atmosféru nepoznaného severu Indie.
Obsah článku
V krátkosti o Jammu a Kašmír
Himalájsky región Kašmír je pomerne veľké územie. Oficiálne patrí Indii, je dôležité poznamenať, že časť územia spravuje aj Pakistan a časť Čína. Na indickom území Kašmíru žije takmer 10 miliónov obyvateľov a ďalších 4,5 milióna ľudí na území spravovanom Pakistanom. Potom je tu ešte ďalších 1,8 milióna, ktorí žijú na autonómnom území Gilgit-Baltistan, ktoré Pakistan vytvoril zo severného Kašmíru a dvoch malých kniežatských štátov Hunza a Nagar.
Jammu a Kašmír je extrémne rôznorodá časť Indie a často budete zabúdať, v akej krajine vlastne ste. Kým India je majoritne hinduistická krajina, oblasti v okolí mesta Srinagar (čítaj Šrinagar) sú primárne moslimské a charakterom sa podobajú skôr na susedný Pakistan či Afganistan. Indiu najviac pripomína hinduistické mesto Jammu.
Najznámejšia a turistami najviac navštevovaná oblasť sa nazýva Ladakh. Tentokrát nie hindu ani moslimský región, ale silne budhistický. Ladakh susedí s Nepálom a ostáva takmer nepoznačený vojnami z okolia Srinagaru. Hlavným mestom tejto oblasti je Leh, ktorý leží v objatí Himaláj a smerujú sem milovníci turistiky z celého sveta. Magickým ho tvorí okrem Himaláj aj budhistická atmosféra a tibetské vlajočky, ktoré zdobia celé mesto.
Ako vznikol vojenský konflikt v Jammu a Kašmíre
V roku 1947 získala India aj Pakistan nezávislosť a britské koloniálne jednotky odplávali do Spojeného kráľovstva. Vtedajší maharádža bol hinduistickou hlavou väčšinového moslimského štátu. Kým sa mal finálne rozhodnúť nad oficiálnym štatútom Kašmíru, podpísal sa pod zahraničnú a obrannú politiku Indie.
Ešte v tom istom roku pakistanskí domorodci napadli Kašmír, podnietení správami o útokoch na moslimov. Maharádža požiadal o indickú vojenskú pomoc. Indické jednotky vtrhli na územie, pričom Čína okupovala východné časti štátu. V rokoch 1947 – 8 vypukla prvá vojna o územie Kašmíru.
Druhá kašmírska vojna
Po skončení prvej vojny obsadila dve tretiny územia India a poslednú tretinu Pakistan. Bolo dohodnuté prímerie vznikla tzv. Línia kontroly, čo je de facto hranica medzi indickým a pakistanským územím. Prímerie netrvalo dlho a Pakistan opäť napadol Indiu. A tak začala druhá vojna o Kašmír. Písal sa rok 1965.
Druhá vojna trvala iba 17 týždňov, no vyžiadala si tisíce obetí na oboch stranách a bola svedkom najväčšieho súboja obrnených vozidiel a najväčšej tankovej bitky od druhej svetovej vojny. Konflikt opäť skončil prímerím, no nepokoje pokračovali.
Kým hindu a budhistická časť Jammu a Kašmíru nemala problém s pravidlami Indie, na moslimskej strane vzrastali nepokoje. Začali sa objavovať ozbrojené rebélie, na čo indická armáda odpovedala brutálnou silou, čo ešte viac rozhnevalo údolie Kašmíru.
Rok 1990 a ďalej
V tomto roku bolo územie plné bojovníkov za slobodu. Niektorí z nich pochádzali z Kašmíru, no väčšina z Pakistanu a Afganistanu, ktorí sa snažili zaistiť pro-pakistanskú propagandu. Súčasťou boli masakre a bombové útoky, ale aj nevysvetlené zmiznutia viac než 4000 ľudí.
Situáciu ešte viac začali zhoršovať nukleárne testy na oboch stranách v roku 1998 a situácia bola na spadnutie. Ešte v roku 2000 mnohí predpovedali ďalšiu vojnu a územie Jammu a Kašmír bolo považované za jedno z najnebezpečnejších na svete. Nestabilná situácia pokračovala až do roku 2006. Vyskytovali sa útoky na militantov, ale aj civilistov a indických turistov. V uliciach sa ozývali strelné zbrane aj granáty.
Nádej na mier v podobe zemetrasenia
8. októbra 2005 postihlo údolie Kašmíru ničivé zemetrasenie, ktoré pripravilo o život tisícky ľudí a pochovalo celé dediny. Zemetrasenie s magnitúdou 7,6 Richterovej stupnice vzalo život 80 000 ľudom a 2,5 milióna ostalo bez domova. Až táto prírodná katastrofa prinútila obe strany zabudnúť na konflikt a spolupracovať.
Otvorila sa Línia kontroly a obe strany vyvíjali úsilie na záchranu tých, čo prežili. Do akcie sa zapojila aj Británia a U.S.A. V mnohých vzplanuli nádeje v podobe definitívneho uzavretia mieru a ukončenia desiatok rokov krvavých konfliktov. No kým sa roztopil sneh okolo utečeneckých táborov, Kašmírski militanti nastražili bomby v chrámoch a vlakových staniciach vo Varanasi a Bombaji, a zabili viac než 200 ľudí. Vízia mieru skončila tak rýchlo, ako začala.
Jammu a Kašmír dnes
Štát Jammu a Kašmír nikdy nebol taký bezpečný, akým je dnes. Turisti pomaly začínajú zapĺňať houseboaty na jazere Dal pri Srinagare, no stále sa nájdu aj takí, ktorí majú z regiónu strach. Indická vláda usilovne pracuje na obnove turizmu v tejto oblasti, ktorí nejednému domácemu zarába na chlieb. No nie je to nezištné. V tichosti sa snaží pretvoriť Kašmír na hinduistický, čo je, samozrejme, nezmyselné a nereálne.
Domáci vidia iba jedno východisko z tejto stále pretrvávajúcej situácie, hoci už nie takej kritickej, ako tomu bolo kedysi. Najlepším riešením je podľa nich autonómia Jammu a Kašmíru, mimo nadvlády Indie aj Pakistanu. „You know, as Monaco“, povedal nám náš domáci Ali, u ktorého sme bývali v Srinagare.
Bezpečnosť dnes
Už to bude pomaly 20 rokov od posledných krvavých nepokojov, no stále je dobré zistiť si bezpečnostnú situáciu pred cestou do Jammu a Kašmíru. Vojenské jednotky túto oblasť dodnes neopustili. Na každom druhom kroku postávajú ozbrojení vojaci, na rohoch ulíc strážia obrnené zákopy a ploty tvoria ostnaté drôty. Pre domáci zvyk, no v nás tento pohľad vzbudzoval rešpekt. Akoby to bolo niečo, čoho sa treba báť, s čím treba bojovať.
Návšteva okolia mesta Srinagar a údolia Kašmír je dnes viac-menej bezpečná. Oblasť je pretkaná turistickými chodníkmi, no rozhodne sa neodporúča zísť mimo nich aby približovať sa k hraniciam. Z bezpečnostných dôvod by ste sa mali vyhnúť aj rušným miestam ako chrámy počas modlitieb či hinduistické púte. Takéto miesta sa teoreticky môžu stať terčom útokov.
My sme navštívili mesto Srinagar a jeho okolie. Príjemné miesto s príjemnými ľuďmi, kde sa oplatí zablúdiť, ak sa chystáte objavovať indické Himaláje.
Lonavala v Indii – časť sveta, ktorá mi vyrazila dych