Čo vidieť v Bombaji a aká je tu bezpečnosť

3 septembra, 2023
Napísala

Nana

Moje prvé stretnutie s Indiou prebehlo v Bombaji. Prvé pocity získané cez okno taxíka na ceste z letiska boli prinajmenšom zmiešané. Aj o nich si môžete prečítať v článku Welcome to India. Stačilo pol dňa a naladila som sa na rytmus mesta, s ktorým som tancovala ďalšie 4 dni. V článku som zhrnula to najlepšie, čo vidieť v Bombaji, ako sa tu môžete prepravovať, kde sa ubytovať a ako je na tom mesto s bezpečnosťou.

Ulice Bombaja.
Ulice Bombaja.

Niečo málo o Bombaji

Bombaj (alebo Mumbai) leží na západnom pobreží Indie a je hlavným mestom štátu Maharasthra. Je jedným z najväčších a najdôležitejších miest v Indii a zároveň je ekonomickým ťahúňom celej krajiny. Mesto Bombaj je považované za komerčné, kultúrne a finančné centrum Indie. Je tiež domovom mnohých slávnych osobností z indického filmového priemyslu, známeho ako Bollywood.

Bombaj má bohatú históriu a mnoho historických pamiatok, vrátane brány do Indie, chrámu Mumbadevi, chrámu Siddhivinayak a mnoho ďalších. Keďže leží na pobreží, môže sa pochváliť niekoľkými peknými plážami, kde môžete pozorovať západ slnka. Ja som nad kúpaním rozmýšľala len do momentu, kým som neuvidela hnedú farbu vody a tonu odpadu, ktoré sa hompáľajú na vlnách.

Bombaj je pomerne bezpečné mesto, povedali by ste?
Pohľad cez okno taxíka.

Počet obyvateľov Bombaja sa kolíše niekde okolo 22 miliónov obyvateľov a každým rokom sa toto číslo zvyšuje. Neprispievajú k nemu len rodený Bombajčania, ale aj prisťahovalci z celej krajiny, ktorí sem smerujú najmä za prácou. Bombaj je zároveň mesto, v ktorom sú najviac viditeľné triedne rozdiely. Od chudobných obyvateľov žijúcich v slume až po milionárov a najväčšie bolywoodske filmové hviezdy. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo vidieť v Bombaji.

Čo vidieť v Bombaji

Bombaj je obrovské mesto a čas, ktorý mu venujete, záleží len na vás. Odporúčam ale aspoň dva, len uvidíte to najlepšie, čo toto mesto ponúka.

1. Brána do Indie alebo Gateway to India

Tento monument bol postavený na začiatku 20. storočia ako pamiatka k vôbec prvému priplaveniu britskej kráľovskej rodiny. Ďalej slúžila ako symbolický slávnostný vstup do Indie pre dôležitý koloniálny personál. Braná bola svedkom nielen prvej návštevy, ale aj posledného odchodu britských jednotiek v roku 1948 po nezávislosti Indie.

Brána do Indie je jedna z NAJ vecí, čo vidieť v Bombaji.
Za mnou brána do Indie.

2. Slum Dharavi

Slum Dharavi je jeden z najväčších slumov sveta a jeho návšteva je na vrchole zoznamu toho najlepšieho, čo vidieť v Bombaji. Návšteva Dharavi je bezpečná a väčšinou ju môžete absolvovať s človekom, čo v slume prežil celý život. Nás prevádzal Jitendra a zaregistrovali sme sa cez Free tour.com. Môžem len odporučiť.

Slum Dharavi je jedna z najlepšícj vecí, čo vidieť v Bombaji.
Muži pracujúci v slume Dharavi.

Všetko, čo som si po 2 hodinovej tour zo slumu si môžete prečítať v článku Dharavi – jeden z najväčších slumov sveta.

3. Jedlo a street food

Každá časť Indie má svoje vlastné jedlo a v Bombaji som si na indických chutiach priam ulietala. Nájdete tu klasické pochúťky južnej Indie, založené na zemiakoch a placke Dosa, krémové omáčky z kategórie Punjabi, ale aj malé „jednohubky“, ktoré nenájdete nikde inde v krajine. Ide napríklad o Vada Pav, ktorý kraľuje v rebríčku bombajských dobrôt. Základom je chutney (čatni), masala a zemiaky vytvarované do guľky a vyprážané v cestíčku, ktoré vložia do malej žemličky (pav).

Väčšina reštaurácii je vegetariánska, čo, prirodzene, súvisí s miestnym náboženstvom. Nájdete určite aj non-veg reštaurácie, dokonca aj ponuku morských plodov. Pripravte sa na to, že ak je vaša tolerancia voči pikantnému jedlu nízka, budete tu trpieť. Aj keď si popýtate neštipľavé, je to štipľavé. Oni to asi inak nevedia.

Indická kuchyňa kraľuje všetkým svetovým kuchyniam. Bodka.
Toto Veg Thali som dokázala jesť 3 dni po sebe.

Hoci odporúčam návštevu street foodu, zvážte to podľa svojich možností a statočnosti svojho žalúdka. Hygiena pri pouličnom jedle býva pochybná a zvyčajne si treba dať aspoň pár dní na gastro aklimatizáciu. Ja už sa poznám a so street foodom som zatiaľ v žiadnej krajine nemala problém (klop, klop, klop), takže moje prvé kroky zvyčajne smerujú medzi miestnych stánkarov.

4. Elephanta Cave

Ak sa bavíme o tom, čo vidieť v Bombaji, nemôžeme vynechať jaskyne na ostrove Elephanta. Ide o jedno z najdôležitejších archeologických nálezísk v Indii a bolo zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jaskyne sú spestrené sochami a reliéfmi, pričom väčšina z nich je zasvätená bohovi Šiva. Najvýznamnejšou je takmer 7 metrová impozantná socha tohto Boha – ničiteľa. Komplex tvorí niekoľko jaskýň, no najlepšie zachované sú prvé dve.

Výlet na Elephanta Caves je skvelou voľbou. Nielenže uvidíte sochy bohov a lepšie porozumiete hinduistickej mytológii, ale uniknete od trúbenia áut do ticha, uvidíte výhľady z vrchu Cannon a pozriete si Bombaj z iného uhla – z mora.

Elphanta caves je jednou z najlepších vecí, čo vidieť v Bombaji.
Elephanta Caves je jednou z najlepších vecí, čo vidieť v Bombaji.

Ako sa sem dostať

Z prístavu Gateway to India odchádzajú lode každý deň okrem pondelka. Prvá vypláva o 9 ráno a potom v pravidelných intervaloch každú polhodinu až do 3 poobede. Prvá loď naspäť z ostrova do Bombaja vyráža o 12 a na jednu môžete naskočiť takisto každú polhodinu až do 5 poobede.

Za lístok na loď zaplatíte 260 rupií spiatočne (necelé 3€), za vstup na ostrov 10 rupií a za vstup do komplexu 600 rupií (v prepočte 6,50€, domáci to majú za 40 rupií).

5. Večerný drink na rooftope Marina Cafe

My sme si tento rooftop bar vybrali preto, lebo sa nachádzal vo štvrti Colaba, kde sme boli ubytované. V Bombaji nájdete niekoľko barov na streche, no nečakajte žiadnu slávu. Väčšina z nich má pestrú ponuku alko aj nealko drinkov a je to asi prvá krajina, kde virgin koktejly stoja menej ako tie alkoholické. Čaká vás príjemný večer.

TIP: Koľko stojí jeden deň v Bombaji a čo tu môžete vidieť nájdete aj v reele na mojom Instagrame.

6. Nákupy na chodníkoch Colaba

Ak nemáte radi veľa ľudí na malom priestore, možno to nebude úplne pre vás. Ak si ale chcete nakúpiť lacné indické suveníry (od oblečenia po hudobné nástroje), lepšie miesto v Bombaji nenájdete. A nezabudnite zjednávať.

7. Vitajte v Bolywoode

Bolywood každý rok vypustí do sveta tisícky filmov a výrazne tak prispieva k indickej popkultúre. Je známy aj za hranicami krajiny a akste zvedaví, ako to asi funguje, skúste prehliadku jeho štúdií. Bolywood tour je neodmysliteľnou súčasťou Bombaja.

8. Západ slnka na Juhu Beach

Jedna z tých bombajských pláží, ktorá stojí za návštevu. Večer sa pláž zaplní párikmi, no a, samozrejme, street foodom. Už viete, čo budete robiť večer?

Bombaj leží na pobreží a má veľa nádherných pláží.
Juhu Beach v Bombaji. Zdroj: flickr.

9. Lonavala

Lonavala je malá dedinka 106 kilometrov od Bombaja, ktorá sa cez víkend zaplní domáci, ktorí chcú ujsť pred ruchom veľkého mesta. Napriek tomu, že je tak blízko pri Bombaji, má úplne iný nádych. Indický „vidiek“ ukrytý v zeleni a s veľa možnosťami, ako stráviť čas.

Lonavala je malá dedinka 106 kilometrov od Bombaja.
Lonavala a jej okolie je jedným z najkrajších miest, aké som videla.

Návšteva Lonavaly sa oplatí, ak máte v Indii viac času a môžete si dovoliť obetovať jej pár dní. Určite to nie je miesto pre jednodňový výlet z Bombaja a MINIMÁLNE dve noci sú nutné, ak chcete navštíviť okolie. Uvedomujem si, že Lonavala nie je priamo v Bombaji, no pri veľkosti tejto krajiny je 106 kilometrov skutočne smiešna vzdialenosť. Lonalava je jedna z najkrajších vecí, čo môžete vidieť v Bombaji.

Ako navštíviť a čo vidieť v Lonavale v Indii som napísala samostatný článok.

10. … a mnoho ďalších

Bombaj ponúka desiatky ďalších pamiatok a aktivít. Treba mať na pamäti, že je to gigantické mesto a presuny z jednej časti do druhej vám zaberú pokojne hodinu. Ak pripočítate zápchy, možno aj pol dňa. A stojí vám hodina v taxíku za 5 minút v jednom chráme?

Taxíky sú rozšírená forma dopravy v Bombaji.
Klasické bombajské taxíky.

Doprava v Bombaji

Bombaj má dobre vybudovanú sieť dopravy po meste. Tvoria ju vlaky, autobusy a dokonca aj metro a lodná doprava. Najpohodlnejšia voľba sú jednoznačne taxíky. Funguje tu Uber a za 30 kilometrovú vzdialenosť z jednej časti mesta do druhej zaplatíte asi 7€.

Dá sa ísť do Indie a necestovať vlakom?
Vlaková stanica v Bombaji.

Chcete sa vyhnúť poobedným zápcham? Naskočte na vlak. Vlaky z centra na okraj mesta a opačne premávajú často a v pravidelných intervaloch. Pri okienku sa spýtajte na lístok a stanicu, na ktorej by ste mali vystúpiť, ak sa chystáte tam a tam. Všetci vedia anglicky a nebojte sa, poradia. Lístok na vlak stojí 10 rupií.

Kde ostať v Bombaji

Bombaj je skutočne obrovské mesto s rôznymi štvrťami. My sme sa podľa odporúčania ubytovali v hosteli Backpacker Cowies v časti Colaba a tú odporúčam aj vám. Reštaurácie, bary, rušný život a dobrá poloha ako východiskový bod na objavovanie mesta.

Bezpečnosť v Bombaji

Pri pohľade cez okno taxíka na ľudí spiacich na ulici som si vravela, že toto bude ďalšia destinácia, v ktorej po zotmení budem už len písať články na hosteli. Až kým sme na ceste domov z Dharavi nevystúpili na vlakovej stanici po zotmení. Na hostel sme to mali ešte pol hodinu mestom a chceli sme si vziať taxík, no zlákala nás atmosféra ulice a ruch okolo pouličných stánkov s jedlom. Namiesto taxíka sme si to namierili na Vada pav.

Čo vidieť v Bombaji?
Dokonca aj slum Dharavi sa považuje za relatívne bezpčený.

Cesta domov večerným Bombajom bola absolútne príjemná a bezproblémová, a od toho dňa sme boli von každý večer. Ani náznakom sa nás nik nechcel otravovať, nik nepopiskoval, nevykrikoval a takmer nik si nás nevšímal. Neskôr som sa rozprávala aj s domácimi o tom, aká som bola prekvapená, že som sa v meste cítila bezpečne. Potvrdili mi, že Bombaj je bezpečné mesto, v ktorom ruch nikdy neutíchne a vždy sa nájdete niekto, kto pomôže, keď treba. Nebojte sa a objavujte ulice aj večer.

Na záver

Napriek tomu, že Bombaj je gigantické mesto, má svoju jedinečnú atmosféru. Dva dni je minimum na to, aby ste stihli to najhlavnejšie. Za mňa 10/10.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek