Letecká spoločnosť Air China vozí ľudí po svete už od roku 1988, ale do uší Slovákov sa dostala v posledných mesiacoch najmä pre lacné letenky na trase Viedeň – (juhovýchodná) Ázia. Veď kto by odolal cenám na lákavej hranici od 500€ spiatočne? Nízka cena sa musí niekde odraziť a Air China si, chudina, nespravila medzi cestovateľmi dobrú povesť. Nie je to ani tak leteckou spoločnosťou samotnou, ako čínskymi pasažiermi (kto zažil, chápe) či nešťastným letiskom v Pekingu, na ktorom vás nechá Air China prestupovať aj 11 hodín. Dôvodov, prečo sa obávať letu s čínskym národným dopravcom je niekoľko a pár nejasných informácií vytrápilo aj nás. Zdieľam osobné skúsenosti s Air China, recenziu na jej služby a servis, ako aj rady, ako prežiť dlhé prestupy.
Obsah článku
Aplikácia Air China
Ak vás čaká let s Air China, bez debaty si musíte stiahnuť mobilnú aplikáciu spoločnosti. Cez tú vyriešite všetko spojené s prichádzajúcim letom – od check-inu po výber jedla na palube. Aplikáciu si stiahnete tu: odkaz pre iOS a link pre Android.
V aplikácii si ľahko overíte „Flight status“ nahodením Booking number, teda čísla rezervácie. Odporúčam však vytvoriť si v appke konto po kliknutí na „Login“ v ľavom hornom rohu. Údaje si nezabudnite zapísať, aby ste ich nestratili ako ja.
Od tohto momentu sa vám zobrazia detaily letu, stav vašej letenky či kroky potrebné pred odletom. Aj keď appka je na základné zmeny a informácie skutočne užitočná, keď som sa v detailnejších informáciách, zistila som, že polka aplikácie je nepreložená a veľa vecí sa zobrazuje v tých nešťastných čínskych kvačkách.
TIP: Pre čo najlepší užívateľský zážitok z aplikácie Air China sa najskôr zaregistrujte vytvorením vlastného konta.
Air China a servis na palube
Prvé, čo sa mi vynorilo v mysli, keď som začala písať odsek o servise na palubách Air China, boli neskutočne milé a ochotné letušky. Hoci Číňania sú povestní svojou neochotou rozprávať anglicky, toto nie je prípad letušiek Air China. Všetky boli ochotné, mali príjemný prejav a boli nápomocné aj vtedy, keď sme o pomoc nežiadali.
Jedlo v Air China
Jedlo v Air China príjemne prekvapilo. Počas 5 hodinového letu Phuket – Peking sme dostali jedno jedlo a na výber z alko aj nealko nápojov. Trochu ma prekvapilo, že sa nepodávala káva ani čaj, ale klasiky ako paradajkový džús a červené víno nám ponúkli počas letu 2x. Na 11 hodinovom lete Peking – Rím nás čakali dva chody – po vzlietnutí a tesne pred pristátím.
Jedlo si nevyberáte pri kúpe letenky. Priamo počas letu na palube si môžete vybrať z dvoch jedál. Ak chcete využiť „Special diet“ (lakto free, vegetarian/vegan, gluten free atď.), jedlo si musíte zvoliť vopred v aplikácii Air China iba pár dní pred odletom. My sme tak urobili a na palube sme medzi prvými dostali vegan obed. Chutná a na letecké pomery veľká porcia.
Body: 8/10.
Pohodlie v Air China
Čo sa týka pohodlia v lietadlách Air China, je to taký zlatý stred. Nám sa cestovalo pohodlne, no asi aj preto, že sme ženy nie vyššie ako 170 cm. Kam tým mierim? Sedačky sú úzke, čo pocítia najmä väčší ľudia, ktorým sa nemusí sedieť pohodlne. Práve sedenie a priestrannosť sú faktory, na ktoré na mnoho ľudí v rámci skúsenosti s Air China sťažuje.
Cestu kráti obstojná filmová databáza, ktorá obsahuje nové trhákov, Oskarové klasiky aj zábavné sitcomy. Na mapách na obrazovke tiež môžete sledovať let na mape a získať pár základných info o trase.
Počas celého letu bola na palube dostupná voda a džús, ktoré boli položené pri úložnom priestore letušiek v strede a na konci lietadla. Viackrát sme sa postavili zo sedadla a prešli sa po lietadle či len tak postávali. Nik nás nenapomenul a neposadil na miesto (áno, aj to sa deje).
Body: 7/10.
Air China a dlhé prestupy v Pekingu
S Air China som absolvovala let na trase Phuket – Peking – Rím, pričom v Pekingu nás čakalo strašidelných 11 hodín na prestup uprostred noci. Za to letecká spoločnosť nemôže, no dlhé prestupy v Pekingu sú smrť, a to najmä v noci. Letisko je ľudoprázdne, takmer všetko zatvorené a je tam hrozná zima. Pre mňa trochu nepochopiteľné, najmä ak máme na zreteli fakt, že Beijing Capital Airport patrí medzi najrušnejšie letiská sveta.
Transit a transfer visa v Číne
O niečo lepšie to je, ak v Pekingu prestupujete niekoľko hodín počas dňa. Otvára sa tým možnosť návštevy mesta či dokonca Čínskeho múru. Čína ale nie je Schengen a nemôžete z letiska len tak vypochodovať na MHDčku. Našťastie, v novembri 2023 Čína obnovila možnosť využitia 144 hodinových víz zadarmo, a to až pre 54 krajín sveta, kam sa dostalo aj Slovensko. Viac informácií nájdete na tomto webe.
Vybavenie víz je jednoduché, ale nie rýchle, takže si pripravte kus trpezlivosti. Odbavenie celého procesu, od vyplnenia papierov až po samotný odchod z letiska sa môže pretiahnuť aj na niekoľko hodín, no pri troche šťastia to do 2 môžete mať za sebou.
Aké podmienky musíte splniť pre udelenie 144 hodinových víz v Číne?
- Mať platný cestovný pas aspoň 3 mesiace po odchode z krajiny.
- Nutnosť preukázať sa spiatočnou letenkou, teda letenkou preč z krajiny s odletom menej ako 144 hodín.
- Vyplnený papier s názvom „Arrival card“, ktoré nájdete na letisku po pristátí.
Celkový proces nie je komplikovaný a nemusíte sa ničoho obávať. Najväčší kameň úrazu môže byť neschopnosť a neochota zamestnancov letiska komunikovať v angličtine, čo je pre Čínu bežné. Používajte v komunikácií len jednoduché výrazy ako „visa“ či „transfer“ a pod., tomu rozumejú všetci. A opäť, trpezlivosť.
TIP: Nezabúdajte, že v Číne sú pre nás samozrejmé weby ako Google, Facebook či Instagram zakázané. Pomôže VPN. Poradím jednu super appku zadarmo, volá sa Tunnel Bear.
Návšteva Pekingu a Velkého Čínskeho múru
Ak máte na prestup aspoň 8 hodín, neváhajte využiť víza a vyrazte do mesta. Z letiska sa do centra dostanete ľahko a najrýchlejšie to bude s Airport Express Train – vlakom, ktorý spája letisko v mestom. Z Beijing Capital Airport odchádza pravidelne z T3 aj T2. Vlak premáva približne od 6:30 do 23:00. Viac informácií o Airport Express Train nájdete aj na tomto webe.
Najlákavejšie zastávky v Pekingu sú slávne Zakázane mesto či Námestie nebeského pokoja. Prejdite ulicami, skočte si na jedlo a hlavne dobre kalkulujte s časom. Vlaky síce v zápchach nestoja, ale autobusy a taxíky áno.
Veľký Čínsky múr leží necelé 2 hodiny jazdy autom od letiska. Môžete ho navštíviť aj na vlastnú päsť, no jednoduchšie a časovo úspornejšie je využiť služby agentúr, ktoré zastrešia celú návštevu. Ohľadom tohto neviem poskytnúť odporúčania z osobnej skúsenosti, no niekoľko možností nájdete na stránke Get Your Guide.
Air China Lounge
Dlhý prestup si môžete skrátiť v salóniku, teda v Air China Lounge. Nutné je rezervovať si ho vopred, čo tiež vybavíte cez appku Air China. Fakt si ju stiahnite. Salónik je, nanešťastie, obyčajný až podpriemerný. Miestnosť so stolmi na sedenie vonia po socializme viac ako po dobrom jedle a v ponuke je pár teplých nápojov zo stroja, suché pečivo či instatné polievky.
Každopádne, Transit Lounge máte zadarmo a počas dlhých prestupov si tu môžete skrátiť čas. Okrem akejsi „jedálne“ narazíte aj na miestnosť s gaučom a pár posteľami, kde môžete na chvíľu skloniť hlavu, no tie bývajú zvyčajne plné.
Pre viac informácií kliknite na web Air China Transit Lounge.
Air China Transit Hotel
Podľa môjho názoru je táto služba od Air China veľký game changer pri zvažovaní kúpi letenky. Transit Hotelu je totiž niečo, čo letecká spoločnosť ponúka úplne ZADARMO. V Pekingu sme mali nočný prestup, takže voľba bola jasná.
Transit Hotel sme si zarezervovali cez appku. Celý proces bol jednoduchý a obratom mi prišiel potvrdzovací mejl s potrebnými údajmi. Od potvrdenia rezervácie sa mi táto možnosť zobrazovala vo všetkých detailoch letu, čo znamenalo, že letecká spoločnosť aj hotel o nás vedia a rátajú s nami.
Rezervácia hotela bola síce jednoduchá, no tu sa vybavovanie celej veci ešte len začalo a robilo nám vrásky niekoľko dní pred odletom. Ako prvé nám neboli jasné informácie ohľadom vybavenia víz, nakoľko samotná letecká spoločnosť žiadne info neposkytuje a na internete nájdete niekoľko verzií toho, čo vlastne potrebujete. Vy však máte šťastie, pretože ste narazili na môj článok a všetko potrebné ohľadom víz som spísala o pár riadkov vyššie. Odskúšané, funguje.
Ešte väčšie starosti nám robil transfer na hotel. Podľa VŠETKÝCH informácií na nete (aspoň v čase, keď sme cestovali my) si musíte transfer na hotel a späť vyriešiť po svojom. Cez appku ani leteckú spoločnosť sa to nedalo a bolo nám povedané, že musíme kontaktovať priamo hotel.
Na prvú to neznie komplikovane, no napriek tomu, že Čína je extrémne technologicky vyspelá, nedopátrali sme sa k žiadnej e-mailovej adrese. Jediné, čo nám napokon ostávalo bolo kontaktovať hotel telefonicky, čo zahŕňalo hovor zo slovenskej SIM karty z Thajska do Číny. Na recepcii síce zdvihli, no nik nehovoril anglicky. Naše zúfalstvo sa stupňovalo.
Napokon sme zvolili taktiku osloviť niekoho čínsky hovoriaceho (v Thajsku to nie je až taký problém). Na letisku sme sa dali do reči s jedným mladým párom z Číny, ktorý, čuduj sa svete, vedel okrem čínštiny aj po anglicky (už ste si asi všimli, že to nie je bežné). Kdesi zavolal a konečne sme sa dozvedeli, ako veci vlastne fungujú.
Ako si rezervovať dopravu na Transit hotel?
Podstatná informácia: dopravu na Transit Hotel si NEMUSÍTE bookovať vopred! A to aj napriek tomu, že VŠETKY oficiálne aj neoficiálne zdroje tvrdia, že je to nutné. Na letisku nájdete tzv. Transit service counter (na Beijing Capital Airport sa nachádza v Exite B, 2. poschodie Terminálu 3). Aj tu sme narazili na rozdiel medzi informáciami online a realitou. Kým na stránke Air China je uvedené, že okienko je otvorené do 2 hodiny ráno, v skutočnosti je tam niekto non stop, 24/7.
Transfer na hotel si teda nemusíte bookovať vopred. Stačí prísť ku Transit service counter a požiadať o odvoz priamo. Tu tiež treba rátať s tým, že bude chvíľu trvať, kým pick-up dorazí. My sme takto čakali o 5 ráno na studenej dlažbe v studenej príletovej hale, pretože tých pár sedačiek, ktoré tam boli, okupovali spiaci Číňania rozvalení cez 3 kreslá.
V praxi to vyzeralo tak, že sme pristáli v Pekingu o 1:55 v noci a na hotel sme dorazili až po 5:00. Čas nám zabralo vybavovanie víz (aj keď s nami čakalo len pár ľudí) a čakanie na transfer do hotela, ktorý prišiel až o 40 minút. Našťastie sú všetky hoteli v blízkosti letiska, takže presun netrvá dlho.
TIP: Ak váhate, či sa vám oplatí riešiť Transit Hotel, možno zaváži fakt, že v cene ubytovania máte aj raňajky.
Počas niekoľkých dní riešenia všetkých otáznikov spojených s Transit Hotel a všetkým okolo sme narazili na niekoľko užitočných webov. Na stránke Air China nájdete informácie o Transit Accomodation na tomto a možno zistíte viac aj na tomto odkaze. Zorientovať sa vám možno pomôže aj týchto pár stručných riadkov.
Air China a meškania
Meškanie letov je čoraz častejšie a týka sa najmä veľkých medzinárodných letísk. Oba naše lety s Air China meškali, no ani jedno nepresiahlo pol hodinu. Napriek dlhému hľadaniu som nenašla žiadny web s prehľadom o priemernom meškaní letov Air China.
Najzaujímavejšia je stránka MyFlight.com, ktorá uvádza pár údajov.
Celkové skúsenosti s Air China a zhrnutie na záver
Tento článok je založený na mojej skúsenosti s Air China na letoch Phuket – Peking – Rím. Ak by som túto leteckú spoločnosť mala zhodnotiť vo všeobecnosti a trochu alibisticky, nepatrí medzi to najlepšie, no ani najhoršie vo vzduchu. Celkový servis na palube je priemerný až dobrý, so zreteľom na pohodlie celkový servis počas letu. Ak platíte za letenky málo, nemôžete čakať veľa.
Za najväčšie plusy Air China považujem cenu a tomu primeranú kvalitu, Transit Lounge a Transit Hotel zadarmo v cene letenky. Transit Hotel je servis, ktorý nie je štandardom. Najväčšie problémy nám robili žiadne či dvojaké informácie. Spätne, keď už viem ako veci fungujú, nemala by som toľko stresov a môj zážitok s Air China by bol oveľa pozitívnejší.
Kde sú plusy, tam sú aj mínusy. Najväčšie mínusy vidím v nekonečne dlhých prestupoch. Hoci sa dajú využiť aj užitočne, cesta sa tým predlžuje a je vyčerpávajúca. Ďalšie mínusy spočívajú v často nedostatočných informáciách a v nemožnosti komunikovať elektronicky. V prípade otázok vás vždy smerujú na telefonickú Hot Line (ktorá nám, mimochodom, nefungovala). Ak potrebujete s Air China vybaviť niečo neštandardné, je to na dlhé lakte.
Napriek všetkému je moja Air China recenzia pozitívna a spoločnosti by som udelila 7 z 10 bodov. Absolvovala som s nimi však len jeden, resp. dva lety, a berte na vedomie, že moja skúsenosť nemusí byť rovnaká, ako tá vaša.
Letela by som s nimi znova? Áno.
13 najlepších miest, čo vidieť v Bangkoku