Ho Chi Minh City – hlavné mesto južného Vietnamu, bývalý Saigon. Najväčšie a najchaotickejšie mesto Vietnamu, biznis centrum a finančný líder krajiny. Pri návšteve Ho Chi Minh City vás pohltí jeho energia, neúnavný život, neónové svetlá, špinavé trhy aj vysvietené mrakodrapy. Jednoducho nezameniteľná atmosféra juhovýchodnej Ázie.

Ruch a chaos vyvažujú všadeprítomné zelené parky, kvety a rastliny, a kontrast hlučným barom tvoria tiché malé kaviarničky na každom kroku a v každej časti mesta. Možno aj vďaka nim je ľahké cítiť sa aj v 9 miliónovom meste príjemne.
Prinášam pár tipov, ako si užiť návštevu Ho Chi Minh City vo Vietname naplno:
Obsah článku
1. Francúzska koloniálna architektúra
Francúzski kolonizátori sa vo Vietname usadili v polovici 19. storočia o svoju moc prišli tesne pred vypuknutím Vietnamskej vojny. Postupne získali moc nielen nad Vietnamom, ale aj Laosom a Kambodžou, čo podnietilo vznik Francúzskej Indočíny.

Francúzi v zemi zaviedli modernú infraštruktúru, železnice, cesty a mestá v európskom štýle, ktorých pozostatky môžeme dodnes vidieť v Ho Chi Minh City či v Hanoji. Toto sú tie najznámejšie z nich:
1.1 Opera House
Veľkolepá koloniálna budova a zároveň jedna z najvýraznejších v Ho Chi Minh City. Ak vám pohľad na vonkajšiu fasádu nestačí, nakuknite dnu a pozrite si niektoré z predstavení. Opera dodnes vytvára priestor pre muzikály, opery, balety či moderný tanec.
Program a lístky nájdete na webe Saigon Opera House.
1.2 Budova pošty
Ďalšia dobová klasika francúzskej éry. Budova pošty funguje aj dnes a tak môžete domov poslať pohľadnicu z tohto ikonického miesta.

1.3 Saigon Notre Dame katedrála
Spolu s Francúzmi prišla aj snaha o rozmach kresťanstva. V Ho Chi Minh City v rokoch 1877 až 1883 vyrástol vietnamský Notre Dame. Katedrála bola v čase našej návštevy v renovácii a 2 rovnaké, až 60 metrov vysoké veže boli schované za lešením. Inokedy je možné nahliadnuť dovnútra.


2. Vietnam v jednom z múzeí
Vietnam má za sebou bohatú, ale aj smutnú a krutú minulosť. Svojich čitateľov vždy v danej krajine posielam do múzea. Pre mnohých nuda, podľa mňa základ pre lepšie porozumenie miesta, ktoré sa chystám navštíviť.
V Ho Chi Minh City sa nachádza hneď niekoľko zaujímavých múzeí. Jedným z nich je History museum, ktoré približuje minulosť, kultúru či architektúru celého Vietnamu.
My sme si zvolili War Remnants Museum. 3 poschodové múzeum, ktoré približuje pozadie a krutosť Vietnamskej vojny. Nie len historické súvislosti a príčiny vzniku konfliktu, ale aj dopad tejto vojny na obyvateľov v minulosti aj dnes je autentický zobrazený na čiernobielych fotografiách. Za vstup sa platí 40.000 VND. Odporúčam.

3. Kúsok Číny v Ho Chi Minh China town
Každá ázijská metropola má svoju čínsku štvrť a Ho Chi Minh City nie je výnimkou. Táto časť mesta sa volá Cholon a oplatí sa sem zájsť najmä kvôli budhistickej atmosfére a chrámom, ktoré sú prekrásne a prekvapivo takmer prázdne.

Navštívili sme 3 a neviem vybrať najkrajší. Navštívte všetky, sú blízko pri sebe a zadarmo. Poznačte si Tua Pek Kong, Quan Am Pagoda a Teu Thanh Assembly Hall.


4. Najznámejšia párty ulica v Ho Chi Minh City – Bui Vien Walking Street
Ak ste neboli na známej Khao San Road v Bangkoku, tak tu získate predstavu, ako to vyzerá v thajskom meste hriechu. Bui Vien je krátka ulička plná barov a masážnych salónov. Pripravte sa na hlasnú hudbu, neóny, plno ľudí, sporo odeté dievčatá a lacné pivo. Či už si ho dáte na koženej sedačke luxusného baru alebo malej plastovej stoličke v rodinnom podniku je už na vás.


5. Pomedzi mrakodrapy na Nguyen Dinh Chieu Walking Street
Menej divoká, no rovnako známa ulica je Nguyen Dinh Chieu. Nachádza sa neďaleko opery a Domu ľudového výboru. Vychutnajte si chladný saigonský večer na lavičke a zdvihnite hlavu hore k mrakodrapom.


Na Nguyen Dinh Chieu sa nachádza aj budova Cafe Apartments, kde je v každom byte malá kaviarnička s výnimočným interiérom. Preskúmajte.

6. Kaviarňové povaľačstvo a gastro turistika
Tisícky malých roztomilých kaviarní nadchnú aj tých, ktorí si s kávou až tak nerozumejú. Originálne a útulné kaviarničky lákajú dnu na každom kroku a keby človeku nehrozil infarkt, zastavil by sa minimálne v 10 podnikoch každý deň. Vietnam je kávou známy a dobroty ako Saigon coffee, Salt coffee (slaná káva), egg coffee (vajcová káva) a ďalšie sú pripravené získať vašu nálepku chutí/nechutí.
Nielen káva, ale aj jedlo je spôsob, ako spoznať Vietnam. Jedlu by som mohla venovať samostatný článok, takže spomeniem len vynikajúce rezancové vývary a smažené rezance na sto spôsobov. Vegetariáni a vegáni budú v siedmom nebi. Najlacnejšie sa najete na ulici, no pre jazykovú bariéru a vietnamské názvy jedál môže byť obed pri vozíku malá lotéria.



7. Ďalej od Ho Chi Minh City
Ak máte čas a chuť objavovať aj ďalej od mesta, toto sú 2 najobľúbenejšie jedno a viacdňové výlety, ktoré turisti využívajú:
7.1 Delta Mekongu
Delta Mekongu je jedno z najkrajších miest južného Vietnamu. Deltu môžete spoznávať z niekoľkých miest, po vlastnej osi alebo s organizovanou tour. Pre úsporu času si väčšina turistov vyberie tour, ktorá zahŕňa najväčšie lákadlo tejto časti Mekongu – plávajúce trhy.
Delta Mekongu je obrovská oblasť a ak ju chce človek lepšie spoznať, určite potrebuje viac ako len pár dní. A toto bol hlavný dôvod, prečo sme ju vynechali. Snáď sa raz vrátim a spoznám ju bližšie.
Organizovaný výlet zariadite v Saigone alebo online cez platformu Get Your Guide.
7.2 Cu Chi tunely
Opäť sa na chvíľu vrátim ku Vietnamskej vojne. Práve jej sú venované tunely Cu Chi, kde návštevníci na vlastnej koži preskúmajú úzke chodby, ktoré boli útočiskom pre známy Viet Cong. Interaktívne vojnové múzeum, kde si okrem iného môžete aj zastrieľať v rôznych druhov zbraní.
1-dňový výlet z Ho Chi Minh City s organizovanou tour sa pohybuje od 15€ na osobu.
Kde sa ubytovať v Ho Chi Minh City
V Ho Chi Minh City je niekoľko hlavných oblastí, medzi ktorými si turisti vyberajú Jedna z nich sa nazýva Ben Thanh – čo by kameňom dohodil od centra, no bližšie k domácim a ďalej od komerčného centra. Autentická a príjemná štvrť, kde je možné nájsť aj tiché ubytovanie. Stále v District 1, čiže v centre.

Tým, čo chcú byť bližšie ku kozmopolitnej a najživšej časti Saigonu, bude vyhovovať ubytovanie v časti Pham Ngu Lao. Blízko k pulzujúcemu srdcu mesta a pešo ku všetkému, čo Ho Chi Minh ponúka.
My sme strávili 3 noci v ZVillage neďaleko centra. Príjemné, čisté ubytovanie nad matcha barom, v úzkej uličke plnej zelených balkónov. Pokojne by som sa sem vrátila znova.
Ako sa prepravovať po Ho Chi Minh City
Predstava prepravy po veľkom neznámom ázijskom meste môže byť desivá, no v Ho Chi Minh City to ide ako si ľahko. Istotou je starý známy a overený Grab, kde naskočíte šoférovi za chrbát a zvyšok cesty budete veriť, že zmätok v križovatkách je aspoň trochu organizovaný.

Jednoduché je presúvať sa aj pomocou MHD. My sme využívali autobus, ktorý je v Saigone lacný a za 5000 VND na odveziete všade v okolí. Google maps spoľahlivo zobrazujú zastávky aj časy odchodov. Väčšinou.
Na záver
Či už bude Ho Ci Minh City vaša prvá alebo posledná vietnamská zastávka, určite si vás získa. Aj keď je z neho cítiť energiu veľkého mesta, ktoré ťahá ekonomiku krajinu, kultúru Vietnamu nestráca. 2 dni sú minimum, ktoré by ste bývalému Saigonu mali obetovať. Spomalenie na vietnamskej káve za to stojí.
Skúsenosti s Air China – recenzia, servis a dlhé prestupy