Čo vidieť v New Delhi a na čo sa pripraviť

11 novembra, 2023
Napísala

Nana

Najväčšie mesto krajiny a zároveň jedno z najväčších miest na svete. Hlavné mesto Indie, New Delhi, je jednoducho živel. Bijú sa v ňom moderné štvrte a slumy, bicykle, rikše, tuk-tuky aj autá, chodci, psy aj kravy. Hluk vykrikujúcich predajcov prehlušujú neustále trúbiace tuk-tuky. To všetko zahalené v smogu. Vaše emócie sa preženú širokou škálou pocitov – od strachu, odporu, prekvapenia, zvedavosti, vzrušenia a nadšenia, až po úzkosť a túžbu teleportovať sa na tiché miesto uprostred lesa. Aspoň vo mne to prebiehalo nejak takto. Delhi je ale dokonalou ukážkou indickej kultúry, histórie, atmosféry a mentality. Poďme si povedať, čo vidieť v New Delhi a na čo sa pripraviť.

Typické ulice hlavného mesta Indie, New Delhi.
Rušné ulice Old Delhi.

Informácie o New Delhi

Delhi je samostatné zväzové územie. Teritórium územia Delhi sa skladá z Old Delhi na severe a New Delhi na juhu. V rebríčku najľudnatejších miest sveta tróni na druhom mieste, hneď po Tokyu (Japonsko) a tesne pred Shangaiom (Čína). Leží na brehoch rieky Yamuna, ktorá sa vlieva do Gangy a Himaláje sú od Delhi vzdialené len 160 kilometrov. Nemyslím tie vysoké zasnežené, ale husté zelené lesy pripomínajúce dažďový prales.

New Delhi bolo založené v roku 1911 britskou koloniálnou vládou. V tom istom roku sa rozhodlo, že sa New Delhi stane hlavným mestom a nahradí staršie Delhi, to všetko s cieľom modernizácie mesta a centralizácie vlády. Dnes je iba New Delhi domovom viac než 16 mil. ľudí.

Indická architektúra je svetový unikát. Napriíklad aj Jama Masjid,
Vnútri komplexu Jama Masjid, v preklade Piatkovej mešity.

New Delhi je centrom politickej moci Indie. Stojí tu prezidentský palác, parlament aj ministerské budovy. Mestská štvrť v okolí týchto častí je jednou z tých „lepších“, so širokými bulvármi a stromovými alejami.

Ako kontrast k vládnym budovám a obchodným centrám New Delhi dotvárajú charakter mesta bohaté kultúrne pamiatky. Budhistické chrámy, moslimské mešity aj katolícke budovy dokonale odzrkadľujú rozmanitosť indickej kultúry.

Tak ako tuk-tuky, aj street food je neodmysliteľnou súčasťou pulzujúceho Delhi. Ak je hlavné mesto vašou prvou zastávkou, bola by som s nadšením pre pouličné jedlo opatrná. Delhi je známe frázou „Delhi belly“ a je veľmi pravdepodobné, že váš obed poputuje von rýchlejšie ako by ste chceli, resp. iným otvorom. Píšem z vlastnej skúsenosti.

Bezpečnosť v New Delhi je dobrá a nemusíte sa báť pohybovať sa v uliciach ani po zotmení.
V centre New Delhi sa musíte trošku potlačiť. Ale aj o tom je India.

Ako sa pohybovať po New Delhi

Delhi je veľké, plné a často upchaté. Prejsť aj krátke vzdialenosti je niekedy výzva, preto sa vyzbrojte nervami aj trpezlivosťou. Tu nájdete všetky tipy, aby váš pohyb po Delhi bol čo najjednoduchší a najpohodlnejší.

Uber

Tak ako v mnohých mestách Indie, aj tu funguje Uber. Je lacný a jeho výhodou je, že sa nemusíte s nikým dohadovať na cene, ktorá je aj tak vyššia, než by mohla byť. Okrem toho váš šofér presne vie, kde idete a nemusíte vysvetľovať ani navigovať.

S Uberom si dokonca môžete zavolať aj tuk-tuk, čo je najlacnejšia možnosť, no stretnete sa aj so šoférmi, ktorí nemajú navigáciu a nerozprávajú anglicky. Trochu dobrodružnejší štýl Uberu.

Rikša či tuk-tuk

Chytiť si tuk-tuk v Delhi je viac než jednoduché. Vystrčíte ruku a do dvoch sekúnd máte pri sebe viac než jeden. Na cene vždy zjednávajte, vždy. Keď sme boli v Indii už dlhšie a ceny za rôzne vzdialenosti sme poznali, vedeli sme so šoférmi zjednať aj na polovicu z pôvodnej ceny. Keď nezjednáte s jedným, druhý vás určite vezme. Len smelo.

Tuk-tuk má oproti klasickému autu jednu výhodu. Vie sa šikovnejšie pohybovať v zápchach a do cieľa vás dopraví spravidla rýchlejšie.

Tuk-tuk je bežný spôsob prepravy v Indii aj New Delhi.
Niektorí vodiči jazdia v takom štýle, že budete mať chuť napísať poslednú SMS svojim najbližším.

Metro

Delhi má dobre vybudovanú sieť metra a orientovať sa v ňom nie je náročné. Lístok si kúpite priamo v stanici a jeho cena sa odvíja od počtu zastávok. V priemere za jednu jazdu zaplatíte 30 rupií, čo je asi 30 centov.

My sme jeden deň brázdili Delhi len metrom, odporúčam. Lacné, čisté a nestojíte v premávke.

Pešo

Pešo po New Delhi? Do toho. Najväčší problém bude kvantum ľudí a minimum priestoru na prechádzanie. Tempo vašej chôdze často určuje dav. Pripravte sa na to.

Čo vidieť v New Delhi

V zmätku Delhi sa ukrýva množstvo pamiatok, ktoré nie sú až také známe ako neďaleký Taj Mahal, no s istotou vám vyrazia dych. Čakala som podobnú atmosféru ako v Bombaji, no Delhi nečakane prekvapilo. Bohatšou kultúrou a zaujímavými pamiatkami. Inšpirujte sa, čo vidieť v New Delhi.

1. Zoznámte sa s Delhi na Free Walking tour

Free walking tour odporúčam často a odporúčam ju aj teraz. Na stránke GuruWalk si jednoducho vyberiete a zarezervujete sprevádzaný výlet mestom podľa toho, čo vás zaujme.

Za rezerváciu nič neplatíte, môžete ju aj bezplatne zrušiť a jediný peniaz ide vášmu sprievodcovi po skončení prehliadky. Cena záleží na vás a vašej spokojnosti no odporúčaný príspevok sa pohybuje niekde okolo 7€ za tour. A stojí to za všetky drobné.

Free walking tour je super spôsob, ako spoznať New Delhi v Indii.
Naša malá Free walking tour skupinka.

2. Objavte červené hradby Red fort

Red fort dal postaviť ten istý pán, ktorý stojí za zrodom Taj Mahalu. Nikdy sa tu však úplne neusadil, pretože ho zradil jeho syn, ktorý ho zvrhol z trónu a uväznil v Red fort v Agre.

Posledný cisár z Mughalskej dynastie pevnosť opustil v roku 1857, kedy utiekol do exilu v Burme, pre jeho nekorektné postavenie počas vojny za nezávislosť. Dnes je Red fort jednou z najlákavejších zastávok domácich aj zahraničných turistov. Za lístok zaplatíte 600 rupií.

Jednou z najčastejších zastávok turistov v New Delhi je pevnosť Red fort.
Námestie pred Red fort je vždy plné turistov aj domácich.

3. Nechajte sa očariť Jama Masjid

O Jama Masjid, v preklade Piatkovej mešite, som pred príchodom do Delhi nevedela. Po vstupe na nádvorie som ostala absolútne očarená. Jama Masjid je nádherná stavba z červeného pieskovca, posledné veľdielo panovníka Shah Jahan-a. To je ten z Taj Mahalu a Red fort-u.

Vstup sem vás bude stáť 300 rupií + 50 rupií za zahalenie podľa pravidiel. Ak by ste chceli mať Delhi ako na dlani, za extra peniaz môžete vyjsť aj do jedného zo 40 metrov vysokého minaretu.

Ak sa pýtate, čo vidieť v New Delhi, moja odpoveď je Jama Masjid. Jedna z najkrajších stavieb vôbec.

Jama Masjid v New Delhi je postavená z červeného pieskovca, ktorý väčších škôd zvládala každoročné monzúny.
Jama Masjid je postavená z červeného pieskovca, ktorý väčších škôd zvládala každoročné monzúny.

4. Vyrazte po stopách Sikhov v Gurudwara Sri Bangla Sahib

Delhi je synonymom pre rozmanitosť. Svoje miesto si uprostred hlavného mesta našiel aj jeden z najvýznamnejších sikhskych chrámov – Gurudwara Sri Bangla Sahib.

Navštívite ho zadarmo, no musíte byť zahalený, mať zakrytú hlavu a vnútri je prísny zákaz fotenia. Okrem samotného chrámu sa môžete prejsť aj okolo bazénu (Sarovar), ktorý sa nachádza vedľa. Pekné a pokojné miesto.

Jden z najvýznamnejších sikhskych chrámov Gurudwara Sri Bangla Sahib v New Delhi.
Fotiť tento sikhsky chrám je dovolené len spoza vstupu.

5. Prejdite popod India Gate

India Gate je vojenský memoriál venovaný 82 000 padlým vojakom, ktorí zahynuli počas Prvej svetovej vojny a Anglo-Afghánskej vojny. Nielen tým indickým, ale aj anglickým. Za tmy je tento 42 metrov vysoký oblúk pekne osvetlený. Zastávka metra je neďaleko. Už viete, čo vidieť v New Delhi večer?

Oblúk India Gate v New Delhi denne privíta stovky návštevníkov.
Oblúk India Gate denne privíta stovky návštevníkov. Zdroj: flickr.

6. Preskúmajte stavbu Humajunovej hrobky

Ako už názov naznačuje, Hamayun Tomb je miestom posledného odpočinku cisára Hamujana. Mnohí veria, že stavba je inšpirovaná samotným Taj Mahalom. Nepochybné fakty ale sú, je hrobka v sebe ukrýva prvky Perzskej kultúry a geometriu islamských stavieb. Pokoj nájdete v záhradách okolo.

Hamajunova hrobka je vraj inšpirované Taj Mahalom, čo myslíte vy?
Vraj inšpirované Taj Mahalom, čo myslíte vy? Zdroj: flickr.

7. Spoznajte astrológiu dávnych čias v Jantar Mantar

Jedno z piatich indických observatórií, ktorým astrológovia monitorovali pohyb hviezd a planét. Za 300 rupií môžete objaviť geometrické stavby v tichom parku zvanom Jantar Mantar.

Staroveké hinduistické observatórium Jantar Mantar slúžilo aj na meranie času.
Staroveké hinduistické observatórium slúžilo aj na meranie času.

8. Nevynechajte chrám Akshardam

A to myslím vážne. Hinduistický chrám Akshardam je jedna z najkrajších zastávok, ktorej môžete venovať svoj čas v Delhi. Tento chrám bol postavený len v roku 2005 a jeho bohaté zdobenie a architektúra vás nechajú bez slov. Na počudovanie je vstup zadarmo, okrem exhibícií či večernej vodnej šou.

Návštevu chrámu sprevádzajú prísne bezpečnostné kontroly a dnu si nemôžete priniesť nič, dokonca ani mobil. Fotky si tak neurobíte žiadne, okrem tých, čo vám ostanú v pamäti. A verte mi, tento chrám si pamätať budete.

Naskočte na modrú linku metra, ktorá vás vyhodí v pešej dostupnosti od chrámu.

Chrám Akshardam je jednou z najlepších vecí, čo vidieť v New Delhi.
Jeden z najkrajších chrámov, aké som kedy videla. Zdroj: flickr.

9. Ako chutí Delhi

Na jedlo z Delhi treba odvahu a silný žalúdok. Dokonca nielen sa to pouličné. Ak sa odhodláte, spoznajte Indiu aj chuťovými pohárikmi. Miestna kuchyňa je jedinečná. A pikatná. Tu niečo ako „no spicy“ fakt nepoznajú. Bez samosi, chole bhature či kachori by Delhi nebolo Delhi.

10. Neobíďte Spice market

Najväčší trh korenín v Ázii. Všetko korenie Indie sa dováža sem a odtiaľto ho zas predajcovia vyvážajú do všetkých kútov Indie. Jeho vôňa je tu taká silná, že všetci kašlú, kýchajú a smrkajú. Okolo vriec s čili nás dokonca pálili oči. Ak hľadáte suvenír, čo by dokonale vystihoval Indiu, je to korenie.

Spice market je najväčší trh korenín v Ázii.
Všetko korenie Indie sa raz zastaví na tomto mieste.

11. Zastavte sa pri Lotus temple

Nezameniteľná stavba pripomínajúcu operu v Sydney. V Delhi má svoje miesto už od roku 1986 a aj keď to tak možno je prvý pohľad nevyzerá, je to chrám. Otvorený pre všetkých, bez ohľadu na vieru, pôvod či rasu. Lotus temple je jednou z najprominentnejších stavieb, ktorú môžete vidieť v New Delhi.

12. Zoznámte sa s Indiou bližšie v Národnom múzeu

Je mi jasné, že múzeá a galérie nie sú zaujímavé pre každého. No verím, že sú medzi vami aj takí, čo chcú vedieť viac o tom, v akej krajine sa pohybujú a na čo sa pozerajú. Práve múzeá sú jedným z možných zdrojov informácií.

National Museum in New Delhi je jedným z najväčších múzeí v Indii vôbec. Za jeho múrmi na vás čakajú tisícky vystavených kúskov, od umeleckých diel až po prehistorické a zachované artefakty. Získate dokonalý obraz o bohatej kultúre krajiny.

Tip: Ak vás nenadchlo národné múzeum, skúste National gallery of Modern art alebo National Rail Museum.

13. Postavte sa pod Qutub minar

Minaret Qutub je víťazný monument, zaradený do UNESCO. S výškou viac než 70 metrov sa radí na druhú priečku najvyšších stavieb v Delhi a zároveň patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky mesta.

Bezpečnosť v New Delhi

Vreckári a zlodeji sú všade. V New Delhi aj v Bratislave. Hádam nemusím písať, že si máte dávať pozor. Pomimo toho, verte či nie, Delhi je pomerne bezpečné mesto. Nechce sa vám veriť? Nemýľte si chudobných ľudí s nebezpečnými.

Pre našincov môže byť pohľad na chudobu či špinavých a otrhaných ľudí šokujúci, no nehľadajte v nich nepriateľov. Väčšina z domácich vždy ochotne poradia a ak sami nevedia, opýtajú sa iných. Tuk-tukár nás nikdy nevyložil, kým si nebol istý, že sme presne tam, kde sme chceli byť.

Buďte opatrní, no nebuďte ustráchaní. Rovnako ako Bombaj, aj New Delhi môžeme označiť za bezpečné.

New Delhi je aj o úzkych uličkách lemonavých obchodíkmi.
New Delhi je aj o úzkych uličkách lemonavých obchodíkmi.

Na čo sa pripraviť

Návšteva New Delhi môže byť pre niekoho tvrdý oriešok, hlavne ak je to vaša prvá zastávka na ceste po Indii, prípadne prvá skúsenosť s cestou ďalej zo Slovenska. Kultúrny šok je istý. Napriek tomu, že som Delhi označila za bezpečné, je tu niekoľko vecí, ktoré môžu byť pre „bieleho“ turistu, hm, povedzme nepríjemné.

Tu je niekoľko vecí, ktoré na vás v uliciach New Delhi čakajú a na ktoré sa môžete pripraviť už doma.

1. Žobráci

India je veľká krajina. Má viac ľudí než pracovných miest a životná úroveň mnohých z nich je nižšia ako nízka. V niektorých častiach hlavného mesta stretnete na ulici veľa žobrákov, matiek s deťmi, prípadne iba detí, ktoré si budú od vás pýtať peniaze.

Určite niektorým dáte, no nemôžete niečo hodiť každému. To by chcelo samostatný budget. Pripravte sa na to, že pre niektorých NIE nie je odpoveď a budú sa vás držať dlho. Väčšina z nich nie je nebezpečná, len otravná, no počas našej Free walking tour sa jedno mladé dievča na našu kamošku zo Španielska zahnalo rukou, keď jej nič nechcela dať.

Je najlepšie si takýchto ľudí nevšímať, nekomunikovať s nimi, neodpovedať im. Aj keď sa možno budete cítiť ako skúpy človek, nie je to tak. Nemôžete zachrániť celú Indiu a celý svet. Keď chcete a môžete, darujte. Keď nechcete, je to v poriadku.

2. Veľa ľudí

Opäť záleží na štvrti, no najmä v uliciach Old Delhi je fakt veľa ľudí. A keď píšem veľa, myslím veľmi veľa. Ešte som nezažila tak preľudnenú krajinu. Miestami nemáte kade prejsť, niektorí ľudia sa predbiehajú, niektorí sú pomalí a pohybovať sa v takomto dave chce skúsenosti a malú dávku drzosti. Tu sa nehrá na prednosť a slušnosť. Tu sa strká a bije o svoje miesto na ceste.

3. Selfie

Tak ako budú Indovia zaujímaví pre vás, aj vy budete zaujímavý pre nich. Nečudujte sa, keď vás niekto osloví, či si neurobíte s nimi fotku. A v momente, ako budete súhlasiť, nájdete vedľa seba zástup ďalších, ktorí chcú fotku tiež. Tento zástup skončí jedine vtedy, keď vy sami poviete, že stačí. Všetko robte do takej miery, kým vám to je ešte príjemné. Keď niekto nechápe, čo znamená NIE, buďte rázni.

4. Ceny

Vo všeobecnosti je India lacná. Brutálne lacná. Ceny pre turistov sú, samozrejme, iné ako pre domácich. Na trhoch a rikšiach treba zjednávať, a to nemilosrdne. Konkurencia je veľká a keď jeden nebude ochotní, ten druhý bude.

Ďalšia zaujímavá cenotvorba je v rámci turistických atrakcií. Kým domáci zaplatí za návštevu Taj Mahalu 50 rupií, turista 1100. A tak je to na väčšine miest. Ceny sú oproti miestnym prestrelené, no napriek tomu je to všetko stále pomerne lacné.

5. Hluk

Pripravte sa na nekonečné a neutíchajúce trúbenie. Nonstop. Nemám k tomu čo viac napísať.

6. Všetci vám budú chcieť všetko predať

Všetci vám budú chcieť niečo predať. Všetci. Tuk-tukári vás budú neustál oslovovať a vy slovíčko nie poviete aspoň 130x za deň. Pribaľte si trpezlivosť.

7. Smog

Delhi je povestné svojim znečisteným ovzduším. Najhoršie je to v zimných mesiacoch, od novembra do marca. Vtedy ovzdušiu neprispieva ani vypaľovanie polí v okolí a je veľmi pravdepodobné, že modrú oblohu neuvidíte. Za tých pár dní, čo v Delhi strávite asi nezomriete, no môže to mať vplyv na celkový dojem z mesta.

8. Tuk-tuk a križovatky

Tuk-tuk má svoju výhodu a nevýhodu v jednom. Tým, že je to malé otvorené „autíčko“, vyhnete sa vyklímovaným autám a dnu prúdi čerstvý vzduch. Či ako to napísať, ani neviem. Iný príbeh je to už na križovatkách.

Na niektorých semaforoch narazíte na predajcov rôznych tovarov a ak vás niekto zbadá, je koniec. Bude vás otravovať až dokým nenaskočí opäť zelená a je im jedno, že ste už desaťkrát odmietli. O to nepríjemnejšie to vie byť, keď je niekto až príliš dotieravý a začne vás chytať. Niekedy zakročí šofér, no tí sa vo väčšine prípadov tvária, že ich sa to netýka. Nebezpečné situácie to nie sú, ale nepríjemné zaručene.

V pozadí Red fort v New Delhi.
V pozadí Red fort.

Na záver

Delhi je svojské mesto. Má svoj vlastný rytmus, svoje pravidlá a nikdy nespí. Jeho návšteva je zážitok a pevne verím, že bude pozitívny. Po článku už určite viete, čo vidieť v New Delhi, ale aj na čo sa pripraviť a na čo dať pozor. Šťastnú cestu a spoznávajte (sa).

Ako navštíviť Taj Mahal v Indii

Ako sa zbaliť na dlhú cestu čo najlepšie

Nepoznaný trek v Ladakhu – z Tar do Hipti

8 vecí, čo robiť vo Varanasi

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek