Nepoznaný trek v Ladahku – z Tar do Hipti

23 septembra, 2023
Napísala

Nana

O tomto treku sme sa dozvedeli dva dni pred tým, ako sme sa vydali na cestu. Všetko začalo v kaviarni Bodhi Terrace v meste Leh, kde sme spoznali komunitu cestovateľov z Izraela. Prišla reč na to, že by sme radi spoznali hory v oblasti Ladakh na severe Indie, no chceli sme sa vyhnúť preľudnej Nubra valley a jazeru Pangong Tso. Nitay nám poradil jeden nepoznaný trek v Ladahku – z dedinky Tar do opustenej dedinky Hipti.

Nepoznaný trek v Ladakhu a najvyšší bod turistiky, sedlo Hipti La.
Pohľad z najvyššieho bodu treku – zo sedla Hibti La, 4135 m. n. m.

Poslednýkrát sme sa stretli v Bodhi Terrace, vyznačil nám body na mape a na druhý deň sme vyrazili. Ešte v ten večer nám napísal Šachar, ďalší cestovateľ z Izraela, a sme na druhý deň až traja začali stopovať do dediny Nurla.

Ak hľadáte neprechodené chodníky v indických Himalájach, skúste prechod z Tar do Hipti po našich stopách.

Nepoznaný trek v Ladahku – z Leh do Nurly

Zaujal vás tento trek? Potom sa potrebujete dostať na začiatok dediny Nurla, asi 80 kilometrov od Leh-u smerom na Srinagar. My sme išli stopom, no pravdepodobne chytíte aj autobus zo stanice v meste. Cesta potrvá hodinu a pol. Keď budete pred Nurlou, vystúpte ešte pred tým, než sa dostanete do dediny. Na Mapy.cz aj maps.me je dobre vyznačený chodník a most cez rieku Indus, ktorý vás dostane na červenou značený chodník do dedinky Tar.

Nepoznaný trek v Ladakhu začína v dedinke Tar.
Žltou vyznačený začiatok chodníka do dedinky Tar.

Prvý deň je vašou úlohou dostať sa dedinky Tar. Chodník je dobre vychodený a nemáte sa kde stratiť. Čaká vás 1,5 až 2 hodinová cesta s dĺžkou 4 kilometre a prevýšením niečo cez 500 metrov. Stačí, ak z Leh-u vyrazíte doobedu. My sme o 10 opustili LeHostel.

Cesta do Taru je krátka, ale výživná na výhľady. Chodník vás zavedie do krásneho kaňonu, ktorý vyústi až v dedine. Dajte si čas, neponáhľajte sa a užite si výhľady.

Nepoznaný trek v Ladakhu a jeho začiatok smerom do dedinky Tar.
Cestička medzi skalami smerom do dedinky Tar.

Prenocovanie v dedinke Tar

Tar je dedinka 4 kilometre od hlavnej cesty a jediná cesta sem je cesta pešo. Aj kvôli jej odľahlosti mladí odchádzajú preč za prácou a v dedine ostávajú už len starí ľudia. Dedinka je neveľká, tvorí ju len pár domov a všetky sú pripravené uchýliť vás na noc.

Ak si chcete hľadať ubytovanie cez Booking, na to rovno zabudnite. Dedinka je kvôli neexistujúcej ceste pre vozidlá odrezaná od sveta a málo turistická, hoci niekoľko cestovateľov sme tam stretli. Niektorí prišli iba na noc, ochutnať miestny život pod horami, iní pokračujú ďalej. Dokonca sme stretli američanku Lilly, ktorá si tu spravila domov na pár mesiacov v rámci intershipu ako súčasť jej štúdia.

Pán domáci v dedinke Tar v Ladakhu.
Ľudia tu žijú skromne a na jednu noc budete aj vy.

Pred tým, ako si nájdete rodinu, u ktorej prespíte, odporúčam prejsť sa po dedinke. Urobte si obraz, nasajte atmosféru, pokojne vyjdite na kláštor nad dedinou. Možno stretnete niekoho, kto vám odporučí miesto, alebo sa vám niekde zapáči. Doprajte si čas.

My sme skončili u rodiny, ku ktorej nás zaviedla Lilly. Mimoriadne pohostinný manželský pár, ktorý nás nechal prenocovať na matracoch na poschodí. Nečakajte luxus. Ubytovanie je jednoduché, tak ako príbytky domácich.

Domácnosť miestnych v Ladakhu.
Kuchyňa našej domácej.

Najväčšia pridaná hodnota je jednoznačne nakuknutie pod pokrievku života domácich. Síce si veľmi nepokecáte, nikto nehovorí po anglicky, no nakuknete do miestnych domov. Ochotne vám pripravia čaj, tradičnú večeru aj raňajky, a na druhý deň vám zabalia desiatu na cestu.

Samozrejme, nič nie je zadarmo. Pre domácich táto forma príjmu znamená veľkú podporu a popravde netuším, čím si obyvatelia zarábajú. Väčšina má len niekoľko kusov dobytka a malé políčko, ktoré už ale mnohé rodiny nevládzu obrábať.

My sme sa našej rodine za noc a jedlo zaplatili 1200 rupií, teda necelých 14€ na osobu. Za podobný zážitok to vôbec nie je veľa a ráno sme opúšťali dedinu s krásnym zážitkom, dobrým pocitom a chapati s lekvárom od domácej na desiatu.

Noc v príbytku miestnych je krásnou súčasťou treku z Tar do Hipti.
Šachar, Nika, ujo domáci a pani domáca hore v okne :).

Z dedinky Tar do sedla Hibti La

Výstup do sedla Hibti La bol mierne náročný. Prevýšenie síce necelých 900 metrov, no riedky vzduch budete cítiť. Cesta do sedla zaberie tak 2 až 3 hodiny. Vyrazte skoro ráno, nech vás popri nedostatku O2 netrápi aj horúčava.

Chodník je dobre značený v offline mapách. Smerom hore je viditeľne vychodený, nemáte sa kde stratiť. Pripravte sa stúpanie hneď od začiatku až do sedla. Miestami je poriadne strmé, no väčšinu času stúpate v traverzoch.

Časť treku v Ladakhu, smerom do sedla Hibti La.
Niekde v druhej polovicu výstupu, dole dedinka Tar.

Zo sedla Hibti La do dedinky Hipti

Po dosiahnutí Hibti La sa ocitnete vo výške 4135 m. n. m. Čas na desiatu a výdych pred druhou polovicou treku. Výhľady sú skutočne nádherne každým smerom, kam pozriete. Okolité kopce nám svojim sfarbením pripomenuli Dúhovú horu v Peru. Až na to, že tu nebol nikto.

Prvá časť zostupu pokračuje rovnakým chodník smerom na druhú stranu sedla. Neponáhľajte sa a vychutnajte si samotu v Himalájach.

Začiatok zostupu zo sedla Hibti La do Hipti.
Začiatok zostupu zo sedla.

Asi v polovici cesty dole musíte zísť zo značeného chodníka cestou, ktorá nie je v mapách (fotka nižšie). Na mape budete vidieť prameň, ktorý je vyschnutý (mal by byť a septembri aj bol). Popri koryte rieky zídete až do opustenej dedinky Hipti.

Nepoznaný trek v Ladahku a jeho časť vyznačená na mape.
Na mape nasledujte potok. Nebojte, je vyschnutý.

Tu sme museli preskakovať plot, ktorým ohradili bývalú dedinu. Na jej konci ale znova nastúpite na chodník, ktorý vás vezme ďalších cca. 5 kilometrov dole do dediny Tripti. Ten už je pekne vychodený a ponúkne vám pohľady na netypicky sformované hory okolo. Za hodinu od Hipti ste pri hlavnej ceste.

Alternatíva s prespaním v dedinke Mangyu

Ak nebudete chcieť pokračovať po neznačenom chodníku alebo budete mať chuť stráviť ešte zvyšok dňa v horách, neschádzajte z chodníka a pokračujte smerom do dedinky Mangyu. Táto cesta je už na mape vyznačená. Iba pokračujte chodníkom ďalej. Prevýšenie by malo byť mierne, to najhoršie prekonáte do Hibti La.

V Mangyu si nájdete ubytovanie podobným spôsobom ako v Tar. Noc v homestay-i u domácich. Odtiaľ je to už len kúsok ku hlavnej ceste, odkiaľ sa vrátite do Leh-u.

Zostup do sedla do dedinky Hipti.
Zostup do sedla do dedinky Hipti.

Naspäť do Leh-u

Posledná časť cesty je návrat do Leh-u. Opäť môžete ísť stopom, veľa cestovateľov sa tu presúva týmto spôsobom. Okolo 4 poobede by mal ísť aj autobus, aspoň tak nám tvrdil jeden z domácich. Alternatívou môže byť aj odchytiť si taxík a nechať sa odviezť.

Záverečná časť nepoznaného treku v Ladakhu.
Záverečná časť cesty, smer dedinka Tripti.

Na záver

Tento nepoznaný trek v Ladahku z dedinky Tar do Hipti sa stal jedným z najkrajších zážitkov na našej ceste po Indii vôbec. Ak sa chystáte týmto smerom, určite ho odporúčam všetkými desiatimi. Neváhajte. Nájsť stále autentické zážitky je čoraz ťažšie a toto je určite jeden z nich. Uvidíme dokedy.

Ak vás tento trek zaujal, ale máte dodatočné otázky, pokojne mi napíšte na kontakt@nanaabackpack.sk alebo na môj Instagram.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek