8 vecí, čo robiť vo Varanasi

28 novembra, 2023
Napísala

Nana

Varanasi je jedno z najznámejších a turisticky najpríťažlivejších miest v Indii. Presne také, aké si predstavíte, keď sa povie India. Hinduisti považujú Varanasi za jedno z najposvätnejších miest na svete. Niektorí sem chodia zmyť svoje hriechy do Gangy, iní pochovať (rozumej spáliť) svojich blízkych či sami počkať na smrť. Veria totiž, že ak opustia svet z tohto svätého miesta, budú oslobodení od večného cyklu znovuzrodenia a smrti. Návšteva Varanasi vám ukáže veľa z kultúry, života a filozofie Indie. Objavte 8 vecí, čo robiť vo Varanasi.

Chrámy pozdĺž rieky Ganga je jedna z vecí, čo vidieť vo Varansi.
Chrámy so špicatými vežami sú pre Varanasi typické a pri Gange na ne narazíte na každom kroku.

Čo robiť vo Varanasi

Varanasi patrí medzi najdlhšie obývané mestá na svete. Tak ako pri zvyšku Indie, aj tu platí, že ho budete buď milovať alebo nenávidieť. Nesie v sebe všetko to, čo pre nás predstavuje slovíčko India. Kravy na uliciach, diskutabilná čistota, cesty plné trúbiacich rikší a tuk-tukov, vôňa masaly v uliciach a mnísi sediaci na brehoch Gangy.

Indické ženy v tradičnom odeve sárí.
Indické ženy v tradičnom odeve sárí.

Osobne musím povedať, že ma Varanasi milo prekvapilo. Zďaleka nebolo až také špinavé, ako som si ho predstavovala a ako strašili odozvy niektorých cestovateľov. Rovnako ani vody Gangy, hoci by som do nej asi neskočila. Túlanie sa úzkymi uličkami bolo príjemné, takisto ghat-y popri Gange, kde sa môžete na chvíľu zastaviť a rozjímať. Ak sa chystáte na toto unikátne miesto, inšpirujte sa zoznamom 8 vecí, čo robiť vo Varanasi.

1. Preskúmajte ghat-y

Ak ste niekedy videli fotku Varanasi, je veľmi pravdepodobné, že na nej boli zobrazené schody smerujúce dole do rieky. Tieto schody sú pre Varanasi špecifické a nazývajú sa ghat-y. Slúžia pre tých, ktorí sa prišli ponoriť do svätej rieky.

Niektoré ghat-y sa nazývajú tzv. „horiace ghat-y“ (burning ghats) a sú určené na kremáciu. O tých napíšem viac neskôr.

Schody do rieky Gangy nazývané Ghat-y sú jedna z vecí, čo robiť vo Varanasi.
Toto sú ghat-y. Schody smerujúce až dole do Gangy, ktoré sa tiahnu niekoľko sto metrov pozdĺž brehu.

2. Zažite ceremóniu Ganga aarti

Jedna z najfascinujúcejších vecí, čo robiť vo Varanasi. Pradávne ceremónie známe ako Ganga aarti na konajú len na 3 miestach v celej Indii a jedným z nich je práve Varanasi. Každý večer sa na brehoch rieky Gangy stretávajú desiatky ľudí, domácich aj turistov, aby boli svedkami rituálu s ohňom a dymom.

Ceremónia Ganga aarti sa koná každý večer na brehoch rieky Ganga vo Varanasi.
Ganga aarti je jeden z najkúzelnejších zážitkov spomedzi vecí, čo robiť vo Varanasi.

Ganga aarti vykonávajú mladí kňazi a je zasvätená matke Gange. Kňazi sú otočení väčšinou smerom k rieke, v rukách držia lampión s ohňom a točia ním v smere hodinových ručičiek. Verí sa, že oheň nasaje silu božstva.

Na konci ceremónie sa oheň prinesie medzi ľudí, ktorí k nemu prikladajú ruky a smerujú ich k hlave dúfajúc, že nasajú posvätnú energiu ohňa. Ganga aarti je sprevádzaná mantrami a tradičnou indickou hudbou.

Ganga aarti prebieha na počesť matky Gangy.
Ceremónie sa denne zúčastňujú desiatky ľudí, najmä domácich, spomedzi ktorých občas vykukne turista.

Ak budete vo Varanasi, Ganga aarti si napíšte na vrch zoznamu s názvom „Čo robiť vo Varanasi“. Stačí, keď večer o 17:30 budete v Dasashwamedh Ghat. Ak si chcete obsadiť miesto na sedenie, príďte o niečo skôr. Vstup je zadarmo.

Tip: Ganga aarti môžete sledovať aj na lodi priamo z rieky. Príďte skôr a pýtajte sa pozdĺž Gangy. Nemali by ste zaplatiť viac ako 100 rupií.

Mladý kňaz vykonávajäci Ganga aarti v indickom Varanasi.
Ceremóniu vykonávajú kňazi, ktorí celý čas spievajú mantry.

3. Pozorujte Varanasi z Gangy

Chcete si pozrieť Varanasi s odstupom? Prenajmite si loďku a zažite Varanasi na vodách posvätnej rieky Ganga. Na možnosti sa opýtajte vo vašom ubytovaní, určite budú poznať niekoho, kto vás vezme na hodinovú plavbu. Nájsť niekoho takého ale nie je ťažké, určite vás osloví veľa ľudí, keď budete prechádzať ghat-mi.

Ghaty vo Varanasi z loďky na Gange.
Pohľad na Varanasi z Gangy.

Jedinečný zážitok je východ slnka na Gange. My sme ho absolvovali v rámci tejto Free walking tour vo Varanasi, no nie je to nutnosť. Hodinovú plavbu si môžete užiť aj bez sprievodcu. Ak si ju neviete objednať dopredu, jednoducho príďte ráno do ghat-u.

Odporúčam Assisi ghat. Ráno sa o 5:30 sa tu koná ranná Ganga aarti a po nej sa objaví veľa domácich pripravených zobrať vás na vodu.

My sme platili 500 rupií za osobu na väčšej motorovej lodi, no je možné, že nájdete aj lepšiu cenu. A, samozrejme, zjednávajte.

Východ slnka na rieke Ganga.
Východ slnka na Gange.

4. Spýtajte sa čokoľvek na Free walking tour

Varanasi v sebe ukrýva bohatú históriu, spirituálne bohatstvo a filozofiu celej Indie. Bola by škoda odísť z mesta bez toho, aby ste sa o meste nedozvedeli viac. Ideálny spôsob je Free walking tour. Ak čítate moje blogy, pravdepodobne už viete, o čo ide.

Free walking tour je jedna z najlepších vecí, čo môžete robiť vo Varanasi.
Náš sprievodca Chandan na rannej Free walking tour vo Varanasi.

Free walking tour je koncept, v ktorom si nájdete domáceho sprievodcu, ktorí vám ukáže najzaujímavejšie miesta v meste, porozpráva vám o nich viac a odpovie na všetky zvedavé otázky. Všetko za dobrovoľný, resp. odporúčaný príspevok. Najlepšia platforma, ktorú primárne používam je Guru Walk.

Vo Varanasi s Guru Walk nájdete viac než 15 rôznych sprievodcov, v rôznych časoch a rôznou témou prechádzky. Nájdite si jednu (a pokojne aj viac), ktorá vás zaujme.

5. Sadnite si na dobrú kávu

Kráčanie mestom býva vyčerpávajúce. Úzke uličky síce ponúkajú príjemný tieň, no okolo poludnia je vždy dusno a, nebudeme si klamať, tričko prepotíte 5 minút po tom, ako odídete z hostela. Zastavte sa na chvíľu. Cestovanie nie je o tom zodrať podrážky, ale aj spomaliť a vychutnávať.

V uličkách Varanasi som narazila na prekvapivo dobrú, čistú a útulnú kaviareň s vynikajúcou kávou. Volá sa IMOK Roastery & Cafe a ocenia sú aj tí, ktorí už sú prejedení pikantnej Indie a chýbajú im chute západu.

6. Neodíďte bez mango lassi

Lassi je synonymom pre slovo India. Tento typický nápoj je založený na jogurte, len s jemnejšou konzistenciou. V reštauráciách a pouličných stánkoch nájdete niekoľko príchutí, no ďaleko najslávnejšie je mango lassi.

Vychytený podnik Blue lassi v uličkách Varanasi ponúka to najlepšie lassi v okolí.
Dali by ste si povedať, čo?

Uličky Varanasi schovávajú jeden skvelý podnik Blue lassi, ktorý sa s touto delikatesou vyhral viac, než väčšina iných lokálov. Určite si vyberiete z množstva príchutí, ako bonus posypané orieškami, semienkami, ovocím či koreniami. Ak lassi, tak tu.

7. Nevynechajte horiace ghat-y

Všetci Indovia by z tohto sveta chceli odísť vo Varanasi. Horiace ghat-y určené na kremáciu zosnulých sú unikátne miesta, kde je citeľný stret života so smrťou. Najznámejší a najväčší horiaci ghat je Manikarnika, kde ohne horia non-stop, 24/7.

Manikarnika ghat je najväčšie miesto vo Varanasi určené na kremáciu.
Kopy dreva, zvyšky látky po zosnulých, horiace telá. To je najväčší horiaci ghat vo Varanasi, Manikarnika.

Rodina prinesie zabalené telo na bambusových nosítkach až dole k rieke, pokropia ho vodou z Gangy a prinesú na miesto určené na spálenie. Každá rodina musí zaplatiť za drevo, čo je najnákladnejšia položka kremácie. Spálené telo hodia do rieky.

Týchto rituálov sa môžete zúčastniť aj vy, no rešpektujte miestnu tradície. Je zakázané fotiť (aj keď…). Posaďte sa v tichosti na schody a pozorujte. Ak sa pri vás pristaví niekto, kto vám bude chcieť povedať alebo ukázať viac, môžete si byť istí, že si bude pýtať peniaze. Ignorujte ho, ak nemáte záujem o niečo podobné.

Menší horiaci ghat na brehu Gangu, určení pre Indov z nižšej kasty.
Menší horiaci ghat na brehu Gangu, určení pre Indov z nižšej kasty.

8. Navštívte Vishwanath temple

Varanasi je posiate chrámami, no najslávnejší z nich je určite Vishwanath temple. Je zasvätený Shivovi, pánovi vesmíru. Príťažlivý je aj vďaka svojim vežiam zo zlata, no počas významných sviatkov tu domáci čakajú hodiny v rade, aby ponúkli obetu niečomu, čo poznáme ako lingam.

Lingam reprezentuje práve Shivu. Jeho história je predmetom rôznych dohadov, no mnohí tvrdia, že zobrazuje falus, teda penis. Dotykom lingamu vo Vishwananth temple zo seba veriaci zmyjú všetky hriechy.

Vstup do chrámu sprevádzajú prísne bezpečnostné kontroly a cudzincom je na vstup určený Gate 2.

Ako sa dostať do Varanasi

Varanasi je ďaleko od všetkých miest, ktoré sú turisticky príťažlivé. Väčšina cestovateľov sem smeruje z Delhi či Agry a pravdepodobne to budete aj vy. Pozrime sa, aké máte možnosti.

Vlak

Vlak je ikonický indický dopravný prostriedok. Z Agry chodí každý deň nočný vlak, no lístok si musíte kúpiť predom aj niekoľko dní. Priznávam sa, že kúpa lístka na vlak je pre mňa dodnes záhadou. Je niekoľko aplikácií, kde si môžete kúpiť lístok. Každá ukazuje niečo iné a niekoľko vlakových spojení.

Najistejšie je kúpiť si lístok vo Foreigners‘ tourist office. Ďalšia možnosť opýtať sa vo vašom hoteli a poprosiť niekoho na recepcii, aby vám kúpil lístok on-line. Vy mu potom dáte peniaze. Nezabudnite si vypýtať aj bloček, špekulantov je veľa.

Problémom pri vlakoch sú meškania. A ak vlak raz mešká, tak mešká veľa. Pokojne niekoľko hodín. Pripravte sa na to. A dávajte pozor na svoju batožinu.

Autobus

V Indii existujú prekvapivo pohodlné nočné autobusy známe ako „sleeper busy“. Dole v autobuse sú obyčajné miesta na sedenie, no nad nimi je niekoľko buniek s matracom, malým oknom a dekou. Z Agry sme zaplatili za 13 hodinový nočný autobus asi 18€ a celú noc sme pohodlne prespali.

Bežná prax ale je, že pre tým, ako nastúpite do autobusu sa vo vašej posteli tlačí aj niekoľko Indov, ktorí odídu, až keď ich odtiaľ vyhodí šofér. Nečakajte výmenu posteľného oblečenia. Koniec koncov, cestujete v Indii.

Lietadlo

25 kilometrov od Varanasi je malé letisko Lal Bahadur Shastri. Najdrahšia alternatíva, ktorá šetrí čas aj nervy, no ukrojí vám kúsok z indického zážitku.

Bezpečnosť vo Varanasi

Úzke a niekedy opustené uličky môžu byť na prvý pohľad strašidelné, no Varanasi sa považuje za bezpečné mesto. Domáci nám niekoľkokrát potvrdili, že kráčať mestom po zotmení je OK a nemusíme sa báť. A my počas našich 4 dní nemali žiadny problém s bezpečnosťou v tomto smere.

Na brehu rieky Ganga v meste Varanasi.
Ghat-y popri Gange sú prekvapivo tiché a pokojné miesto.

Asi najnepríjemnejšie, čo vás v uliciach Varanasi čaká, sú často neodbytní predajcovia, žobráci či mnísi žijúci na brehoch Gangy a pýtajúci peniaze. Často iba štýlom, že natrčia ruku a povedia „money“. Ak necítite, že chcete prispieť, ignorujte ich.

Miestne ženy skoro ráno v Assisi ghat-e vo Varanasi.
Ženy v tradičných odevoch, ktoré sa stretli pre malé rituály spojené s blížiacim sa sviatkom Diwali.

Na záver

Varanasi je mesto, aké nikde inde v Indii nenájdete. Chrámy popri posvätnej rieke Gange, v ktorej sa kúpu veriaci, pričom neďaleko spaľujú mŕtvych. Veľa kontrastov, pre nás možno aj bizarností. No pre to cestujeme nie? Aby sme spoznávali. Keď už viete, čo robiť vo Varanasi, môžete vyraziť.

Ako navštívit Taj Mahal

Čo vidieť v New Delhi a na čo sa pripraviť

Ako vyzeral náš 200 hodinový jogový kurz v Indii

Jammu a Kašmír – nepoznaný sever Indie

Dharavi – jeden z najväčších slumov sveta

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek