3-týždňový itinerár v Ekvádore pre backpackerov

24 mája, 2023
Napísala

Nana

Ekvádor sa zaraďuje medzi menšie štáty Južnej Ameriky, čo určite oceníte minimálne pri presunoch krajinou. Neďaleko hlavného mesta pretína Ekvádor rovník, z čoho je odvodený aj samotný názov krajiny (lat. ecuatorial). Do vrecka si na cestu určite pribaľte španielsko-slovenský slovník, pretože s angličtinou sa veľmi nepohnete. S jazykovou bariérou môže pomôcť aj internet v mobile a Google Translate. Pripravte si trpezlivosť, zvedavosť, hlad po spoznávaní, krátke tričko aj teplú bundu, turistické topánky a inšpirujte sa pri spoznávaní krajiny podľa tohto článku s názvom 3 týždňový itinerár v Ekvádore pre backpackerov.

3 týždňový itinerár v Ekvádore
Ekvádor je krajina vulkánov, vodopádov a dažďových pralesov.

Ekvádor sme navštívili v októbri 2022 a do krajiny sme vstúpili  pozemnými hranicami Tulcán – Ipiáles z Kolumbie. Tento 3 týždňový itinerár som však prispôsobila tomu, že priletíte do hlavného mesta a krajinu začnete spoznávať z Quita.

Víza a vstup do krajiny

Pre Slovákov sú podmienky vstupu do krajiny jednoduché. Treba mať iba cestovný pas, platný 6 mesiacov po opustení krajiny. Po korone je stále v platnosti aj podmienka, že sa musíte preukázať očkovaním proti COVID-19 a v súvislosti s tým je nutné predložiť vyplnený online formulár Vyhlásenie o zdravotnom stave. Po splnení všetkých podmienok dostanete pečiatku do pasu a môžete v krajine ostať 90 dní.

Pokiaľ do Ekvádoru prichádzate z Venezuely či Brazílie, kontrolovať by vám mali aj očkovanie proti žltej zimnici, ktoré je (vraj) nevyhnutné pri návšteve pralesov. Nám pri prechode cez Amazon z Ekvádoru do Peru nikto nič nekontroloval. Pri odchode z krajiny si nezabudnite vybaviť výstupnú pečiatku. Všetky aktuálne požiadavky na vstup do krajiny nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Presun po krajine

Väčšina turistov využíva na cestovanie po Ekvádore autobusovú dopravu. Výnimočne môžete využiť aj vnútroštátne lety, no vzhľadom na veľkosť krajiny sa neoplatia tak ako napr. v Kolumbii. V odľahlejších častiach a v pralesoch sa využívajú lode.

Medzi väčšími mestami premávajú pravidelné autobusové spoje. Môžete si ich zistiť vopred na stránke busbud.com. My sme si občas kúpili lístok aj pár dní vopred. V menších mestách ľahko nájdete terminál, zistíte odchody autobusov, nemusíte sa spoliehať na internet a rovno si kúpite lístok.

Niektoré spoje premávajú tak často, že stačí prísť na stanicu a počkať na najbližší bus. Záleží na tom, odkiaľ a kam cestujete.

3-týždňový itinerár v Ekvádore – kam ísť a čo vidieť?

Nech už do krajiny prídete odkiaľkoľvek, čaká vás niekoľko týždňové dobrodružstvo, na ktoré tak skoro nezabudnete. Ekvádor sa počas našej návštevy Južnej Ameriky zaradil na popredné priečky, a to najmä vďaka dych berúcej prírode, ochotným ľuďom a rozmanitým zastávkam, ktoré ponúka. Krajinu sme spoznávali mesiac a podľa toho som vytvorila z môjho pohľadu ideálny itinerár v pomere cena/výkon na 21 dní:

Deň 1. – 3.: Quito

Po prílete do Ekvádoru nepodceňte aklimatizáciu. Na úvod si doprajte nenáročnú spoznávačku mesta, free walking tour, kostoly, na ďalší deň Mitad del Mundo, lanovku TeleferiQo a iné super zastávky. Hlavné mesto vás určite na pár dní zabaví, je len na vás, koľko času mu chcete obetovať. Tu nájdete tipy na to, čo robiť a vidieť v Quite, hlavnom meste Ekvádoru.

Quito, hlavné mesto Ekvádoru.
Pohľad na Quito zhora.

Deň 4. – 5.: Otavalo

Menšie mestečko smerom ku hraniciam s Kolumbiou, iba 2 hodiny autobusom od hlavného mesta. Turisti do Otavala často zamieria iba na 1dňový výlet z hlavného mesta, čo je podľa mňa škoda. Je to nádherné a pokojné miesto, jedno z najautentickejších z celého Ekvádoru. Okolo nájdete niekoľko vodopádov, trekov alebo lagún, ktoré stojí na to navštíviť. Ostaňte aspoň na jednu noc.

Otavalo je povinná zastávka na ceste po Ekvádore.
Otavalo a jeho trhy. Nezabudnite zjednávať.

Deň 6. – 8.: Mindo

Z Otavala sa vráťte do Quita a nasadnite na autobus do dedinky Mindo. Zažite cloud forest, pozorujte vtáky, vyrazte k vodopádom. Ideálna zastávka pre tých, ktorí túžia nazrieť do pralesa a oddýchnuť si v tichu prírody.

Dedinka Mindo, jedna zo zastávok v 3 týždňový itinerár v Ekvádore.
Mindo, zastávka v džungli. Zdroj: flickr.

Tu sa priznávam, že my sme Mindo vynechali. Za dva mesiace sme videli desiatky vodopádov a pralesov, takže nás to nepresvedčilo urobiť si zachádzku po ceste dole, smer Cuenca. Keby sme mali navštíviť iba Ekvádor, v Mindo by sme sa určite na pár dní udomácnili.

Deň 9. – 10.: Cotopaxi

Cotopaxi je najvyšší vulkán v Ekvádore, ktorý leží v rovnomennom národnom parku. Na jeho vrchol môžete vystúpiť – aj samostatne, no odporúčaný je lokálny sprievodca. V Quite či online nájdete niekoľko agentúr, ktoré majú v ponuke výstup na Cotopaxi, stačí hľadať a vybrať si najvýhodnejšiu ponuku.

Vulkán Cotopaxi, Ekvádor.
Stále aktívny vulkán Cotopaxi. Zdroj: flickr.

Trek na Cotopaxi nepatrí medzi jednoduché prechádzky lesom, naopak. Pripravte sa na zimu a výškové metre, ktoré sťažujú každý krok. Využitie mačiek a výstroje je nevyhnutné. Mnoho turistov preto volia jednoduchšiu variantu a vystúpia len do 1. výškového tábora – Jose F. Rivas refuge.

Návšteva národného parku Cotopaxi je trochu komplikovaná a najjednoduchšie je to s prenajatým autom. Nad prenájmom môžete uvažovať, ak sa nesnažíte cestovať low-cost a Quito je vaša prvá aj posledná zastávka z Ekvádore. Bez auta môžete Cotopaxi navštíviť kombináciou autobusu, stopu a kráčania. Toto sú dôvody, prečo sme sa Cotopaxi zriekli tiež.

Deň 10. – 12.: Baños

Baños de Aqua Santa, naše najobľúbenejšie miesto v Ekvádore. Mestečko obkolesené kopcami, lesmi a vodopádmi. Dokonalé miesto na dobrodružstvo a relax v jednom. Ako môžete stráviť čas v Bañose si prečítate v tomto článku.

Deň 13. – 14.: Puyo/Tena

Puyo sa považuje za vstupnú bránu do ekvádorského pralesa. A Tena leží ešte ďalej a hlbšie v pralese. Ak vás láka divočina, vyrazte smerom na Puyo a spoznávajte región samostatne alebo so sprievodcom. Do oboch miest odchádzajú priame autobusy z Bañosu. O odchodoch sa informujte na stanici.

Puyo, vstupná brána do Amazonského pralesa.
Puyo, vstupná brána do Amazonského pralesa. Zdroj: flickr.

Deň 15. – 17.: Cuenca

Po Quite druhé najdôležitejšie a najkrajšie koloniálne mesto v Ekvádore, zaradené do UNESCA. Objavujte mesto s free walking tour, kúpte si niečo na miestnom trhu a vyrazte do národného parku Cajas.

Deň 17. – 20.: Montañita

Posledná zastávka v Ekvádore plná slnka, mora, surfu a psytrancu. Volajú horúce dni na pieskových plážach a príjemné večery na terase pri drinkoch počas happy hour. Ak sa chcete dobre vyspať, ubytujte sa ďalej od centra. Hudbu počuť každý večer až do rána.

O tom, čo nás postretlo cestou do Montañity a aký bol vlastne celý Ekvádor si môžete vypočuť v epizóde Všesvet podcastu.

Montañita, Ekvádor.
Montañita, mala dedinka na Pacifickom pobreží.

Deň 21.: Quito – Slovensko

Posledný deň využite na presun do Quita a na letisko. Neplánujte si obchody na minútu presne – autobusy nie sú spoľahlivé, vyskytujú sa meškania a najmä okolo hlavného mesta sú bežné zápchy.

Galapágy

Pre mnohých nepredstaviteľné vynechať slávne Galapágy. My sme ich nenavštívili z dvoch dôvodov – boli sme ucestované a namiesto toho, aby sme sa zas niekde presúvali, rozhodli sme sa zostať týždeň v Montañite a načerpať sily na ďalšie cesty. V neposlednom rade, návšteva Galapág je drahá záležitosť a za týždeň sa váš ekvádorský výlet navýši aj o niekoľko stoviek eur.

Galapágy, Ekvádor.
Zdroj: flickr.

Ak sa nechcete vzdať ani Galapágov, ani vysokej sumy na bankovom účte, alternatívou môžu byť tzv. „Galapágy pre chudobných“. Ide o ostrov Isla de la Plata neďaleko Montañity, z ktorej sa musíte presunúť do dedinky Puerto Lopez.

Na záver

Vyššie som spísala 3 týždňový ekvádorský itinerár, ktorý zahŕňa všetky „must see“ a zároveň nezruinuje vaše peňaženky. Medzi jednotlivými zastávkami sa ľahko presuniete hromadnou dopravou a je len na vás, ako veľmi low-cost chcete cestovať. Ak patríte medzi nízko nákladových batôžkarov, pripravte si na spomenutý program cca. 800€ bez letenky. V prípade, že máte menej či viac času na návštevu krajiny, jednotlivé zastávky si môžete skrátiť alebo predĺžiť podľa potreby.

11 super vecí v Baños, jednom z TOP miest v Ekvádore

Čo vidieť v Quite – hlavnom meste Ekvádoru

Ako sa zbaliť na dlhú cestu čo najlepšie?

Ako navštíviť Machu Picchu v Peru

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek