Ekvádor sa zaraďuje medzi menšie štáty Južnej Ameriky, čo určite oceníte minimálne pri presunoch krajinou. Neďaleko hlavného mesta pretína Ekvádor rovník, z čoho je odvodený aj samotný názov krajiny (lat. ecuatorial). Do vrecka si na cestu určite pribaľte španielsko-slovenský slovník, pretože s angličtinou sa veľmi nepohnete. S jazykovou bariérou môže pomôcť aj internet v mobile a Google Translate. Pripravte si trpezlivosť, zvedavosť, hlad po spoznávaní, krátke tričko aj teplú bundu, turistické topánky a inšpirujte sa pri spoznávaní krajiny podľa tohto článku s názvom 3 týždňový itinerár v Ekvádore pre backpackerov.
Ekvádor sme navštívili v októbri 2022 a do krajiny sme vstúpili pozemnými hranicami Tulcán – Ipiáles z Kolumbie. Tento 3 týždňový itinerár som však prispôsobila tomu, že priletíte do hlavného mesta a krajinu začnete spoznávať z Quita.
Obsah článku
Víza a vstup do krajiny
Pre Slovákov sú podmienky vstupu do krajiny jednoduché. Treba mať iba cestovný pas, platný 6 mesiacov po opustení krajiny. Po korone je stále v platnosti aj podmienka, že sa musíte preukázať očkovaním proti COVID-19 a v súvislosti s tým je nutné predložiť vyplnený online formulár Vyhlásenie o zdravotnom stave. Po splnení všetkých podmienok dostanete pečiatku do pasu a môžete v krajine ostať 90 dní.
Pokiaľ do Ekvádoru prichádzate z Venezuely či Brazílie, kontrolovať by vám mali aj očkovanie proti žltej zimnici, ktoré je (vraj) nevyhnutné pri návšteve pralesov. Nám pri prechode cez Amazon z Ekvádoru do Peru nikto nič nekontroloval. Pri odchode z krajiny si nezabudnite vybaviť výstupnú pečiatku. Všetky aktuálne požiadavky na vstup do krajiny nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí.
Presun po krajine
Väčšina turistov využíva na cestovanie po Ekvádore autobusovú dopravu. Výnimočne môžete využiť aj vnútroštátne lety, no vzhľadom na veľkosť krajiny sa neoplatia tak ako napr. v Kolumbii. V odľahlejších častiach a v pralesoch sa využívajú lode.
Medzi väčšími mestami premávajú pravidelné autobusové spoje. Môžete si ich zistiť vopred na stránke busbud.com. My sme si občas kúpili lístok aj pár dní vopred. V menších mestách ľahko nájdete terminál, zistíte odchody autobusov, nemusíte sa spoliehať na internet a rovno si kúpite lístok.
Niektoré spoje premávajú tak často, že stačí prísť na stanicu a počkať na najbližší bus. Záleží na tom, odkiaľ a kam cestujete.
3-týždňový itinerár v Ekvádore – kam ísť a čo vidieť?
Nech už do krajiny prídete odkiaľkoľvek, čaká vás niekoľko týždňové dobrodružstvo, na ktoré tak skoro nezabudnete. Ekvádor sa počas našej návštevy Južnej Ameriky zaradil na popredné priečky, a to najmä vďaka dych berúcej prírode, ochotným ľuďom a rozmanitým zastávkam, ktoré ponúka. Krajinu sme spoznávali mesiac a podľa toho som vytvorila z môjho pohľadu ideálny itinerár v pomere cena/výkon na 21 dní:
Deň 1. – 3.: Quito
Po prílete do Ekvádoru nepodceňte aklimatizáciu. Na úvod si doprajte nenáročnú spoznávačku mesta, free walking tour, kostoly, na ďalší deň Mitad del Mundo, lanovku TeleferiQo a iné super zastávky. Hlavné mesto vás určite na pár dní zabaví, je len na vás, koľko času mu chcete obetovať. Tu nájdete tipy na to, čo robiť a vidieť v Quite, hlavnom meste Ekvádoru.
Deň 4. – 5.: Otavalo
Menšie mestečko smerom ku hraniciam s Kolumbiou, iba 2 hodiny autobusom od hlavného mesta. Turisti do Otavala často zamieria iba na 1dňový výlet z hlavného mesta, čo je podľa mňa škoda. Je to nádherné a pokojné miesto, jedno z najautentickejších z celého Ekvádoru. Okolo nájdete niekoľko vodopádov, trekov alebo lagún, ktoré stojí na to navštíviť. Ostaňte aspoň na jednu noc.
Deň 6. – 8.: Mindo
Z Otavala sa vráťte do Quita a nasadnite na autobus do dedinky Mindo. Zažite cloud forest, pozorujte vtáky, vyrazte k vodopádom. Ideálna zastávka pre tých, ktorí túžia nazrieť do pralesa a oddýchnuť si v tichu prírody.
Tu sa priznávam, že my sme Mindo vynechali. Za dva mesiace sme videli desiatky vodopádov a pralesov, takže nás to nepresvedčilo urobiť si zachádzku po ceste dole, smer Cuenca. Keby sme mali navštíviť iba Ekvádor, v Mindo by sme sa určite na pár dní udomácnili.
Deň 9. – 10.: Cotopaxi
Cotopaxi je najvyšší vulkán v Ekvádore, ktorý leží v rovnomennom národnom parku. Na jeho vrchol môžete vystúpiť – aj samostatne, no odporúčaný je lokálny sprievodca. V Quite či online nájdete niekoľko agentúr, ktoré majú v ponuke výstup na Cotopaxi, stačí hľadať a vybrať si najvýhodnejšiu ponuku.
Trek na Cotopaxi nepatrí medzi jednoduché prechádzky lesom, naopak. Pripravte sa na zimu a výškové metre, ktoré sťažujú každý krok. Využitie mačiek a výstroje je nevyhnutné. Mnoho turistov preto volia jednoduchšiu variantu a vystúpia len do 1. výškového tábora – Jose F. Rivas refuge.
Návšteva národného parku Cotopaxi je trochu komplikovaná a najjednoduchšie je to s prenajatým autom. Nad prenájmom môžete uvažovať, ak sa nesnažíte cestovať low-cost a Quito je vaša prvá aj posledná zastávka z Ekvádore. Bez auta môžete Cotopaxi navštíviť kombináciou autobusu, stopu a kráčania. Toto sú dôvody, prečo sme sa Cotopaxi zriekli tiež.
Deň 10. – 12.: Baños
Baños de Aqua Santa, naše najobľúbenejšie miesto v Ekvádore. Mestečko obkolesené kopcami, lesmi a vodopádmi. Dokonalé miesto na dobrodružstvo a relax v jednom. Ako môžete stráviť čas v Bañose si prečítate v tomto článku.
Deň 13. – 14.: Puyo/Tena
Puyo sa považuje za vstupnú bránu do ekvádorského pralesa. A Tena leží ešte ďalej a hlbšie v pralese. Ak vás láka divočina, vyrazte smerom na Puyo a spoznávajte región samostatne alebo so sprievodcom. Do oboch miest odchádzajú priame autobusy z Bañosu. O odchodoch sa informujte na stanici.
Deň 15. – 17.: Cuenca
Po Quite druhé najdôležitejšie a najkrajšie koloniálne mesto v Ekvádore, zaradené do UNESCA. Objavujte mesto s free walking tour, kúpte si niečo na miestnom trhu a vyrazte do národného parku Cajas.
Deň 17. – 20.: Montañita
Posledná zastávka v Ekvádore plná slnka, mora, surfu a psytrancu. Volajú horúce dni na pieskových plážach a príjemné večery na terase pri drinkoch počas happy hour. Ak sa chcete dobre vyspať, ubytujte sa ďalej od centra. Hudbu počuť každý večer až do rána.
O tom, čo nás postretlo cestou do Montañity a aký bol vlastne celý Ekvádor si môžete vypočuť v epizóde Všesvet podcastu.
Deň 21.: Quito – Slovensko
Posledný deň využite na presun do Quita a na letisko. Neplánujte si obchody na minútu presne – autobusy nie sú spoľahlivé, vyskytujú sa meškania a najmä okolo hlavného mesta sú bežné zápchy.
Galapágy
Pre mnohých nepredstaviteľné vynechať slávne Galapágy. My sme ich nenavštívili z dvoch dôvodov – boli sme ucestované a namiesto toho, aby sme sa zas niekde presúvali, rozhodli sme sa zostať týždeň v Montañite a načerpať sily na ďalšie cesty. V neposlednom rade, návšteva Galapág je drahá záležitosť a za týždeň sa váš ekvádorský výlet navýši aj o niekoľko stoviek eur.
Ak sa nechcete vzdať ani Galapágov, ani vysokej sumy na bankovom účte, alternatívou môžu byť tzv. „Galapágy pre chudobných“. Ide o ostrov Isla de la Plata neďaleko Montañity, z ktorej sa musíte presunúť do dedinky Puerto Lopez.
Na záver
Vyššie som spísala 3 týždňový ekvádorský itinerár, ktorý zahŕňa všetky „must see“ a zároveň nezruinuje vaše peňaženky. Medzi jednotlivými zastávkami sa ľahko presuniete hromadnou dopravou a je len na vás, ako veľmi low-cost chcete cestovať. Ak patríte medzi nízko nákladových batôžkarov, pripravte si na spomenutý program cca. 800€ bez letenky. V prípade, že máte menej či viac času na návštevu krajiny, jednotlivé zastávky si môžete skrátiť alebo predĺžiť podľa potreby.
11 super vecí v Baños, jednom z TOP miest v Ekvádore
Čo vidieť v Quite – hlavnom meste Ekvádoru