Čo vidieť v Quite – hlavnom meste Ekvádoru

30 apríla, 2023
Napísala

Nana

Hlavné mesto Ekvádoru bola naša druhá zastávka v krajine. Prvé 4 dni sme strávili v Otavale, malom mestečku 2 hodiny od Quita, presláveným najmä tradičnými trhmi. Viac o mojich prvých dojmoch z krajiny si prečítajte v článku Welcome to Ecuador. Pred hlavným mestom nás varovalo niekoľko cestovateľov, vraj si tam máme dávať pozor. Do Quita sme teda prišli ostražité, no za 4 dni bolo na nás mesto dobré a odchádzali sme s peknými zážitkami.

Krišnáci v centre hlavného mesta.
Privítanie v hlavnom meste.

Mesto vo výške 2850 m. n. m. nás privítalo chladným a upršaným počasím. Pochmúrnu náladu nerozveselili ani krišňácke bubny, za sprievodu ktorých na námestí rozdávali jedlo tým menej šťastným. Ak hľadáte chutné, lacné vege jedlo v centre, zamierte do Govindy.

Bezpečnosť v Quite

Juhoamerický kontinent je u nás vykreslený ako veľký strašiak. Na jednej strane právom, lebo európska bezpečnosť ani zďaleka nie je štandardom na celom svete. Na druhej strane sme za 4 mesiace stretli milých, ochotných a dobrosrdečných ľudí, ktorí nám pozmenili pohľad na Južnú Ameriku.

Najpravdepodobnejšie nepríjemné zážitky, ktoré vás môžu v Quite postretnúť, sú vreckové lúpeže. To ale nie je výnimočné ani u nás. Pozor na mobily a peňaženky v kapsách. Do mesta si so sebou zoberte len menší obnos peňazí, aby ste náhodou neprišli o všetko, čo máte. Pas vždy nechávajte na izbe, so sebou si berte len fotokópiu.

Počasie v Quite je často daždivé a chladné.
Prvý daždivý deň v Quite, aj tak s radosťou z objavovania.

Rovnako obozretní buďte aj s mobilom v rukách, keď sa počas cesty mestom budete orientovať v mapách. Môže sa stať, že vám niekto šikovný vytrhne mobil z ruky a pravdepodobne ho už nedobehnete. Priznávam, že my sme s touto vecou neboli na 100% opatrné a o mobily sme neprišli. Klop klop klop.

Naše zlaté pravidlo: byť doma do zotmenia. Ak náhodou ostanete dlhšie do večera v podniku, choďte na hotel taxíkom. Aj keď je vzdialený len 15 minút. Po tme si to jednoducho pýtate. Ak budete ostražití a dodržíte týchto pár pravidiel, pobyt v Quite si určite užijete.

Aklimatizácia

Mnohí turisti aklimatizáciu podceňujú, no netreba ju brať na ľahkú váhu. To sme si uvedomili aj pri mladej babe z Holandska, ktorá Free walking tour ukončila predčasne. Hneď potom, ako na začiatku odpadla.

Aklimatizácia je v Južnej Amerike dôležitá.
Aj keď sa bavíme o hlavnom meste, dotyk prírody je cítiť všade okolo. Sem sa môžete vyviezť lanovkou TeleferiQo z mesta.

Hoci našincom sa výška 2850 m. n. m. nemusí zdať kritická, vplyv nadmorskej výšky budete cítiť najmä pri stúpaní do kopca či po schodoch. V rámci aklimatizácie sa všeobecne odporúča piť veľa vody, vyhýbať sa mliečnym výrobkom, mať po ruke horkú čokoládu alebo niečo sladké. Ak plánujete v Ekvádore väčšie treky, doprajte si čas. Vulkány vám neutečú.

Čo vidieť v Quite

Hoci je historické centrum Quita pomerne mále a na jeho pešie spoznávanie vám stačí deň, o program sa postarajú aj atrakcie v okolí, ktoré by ste určite nemali vynechať. Na Quito si teda vyhraďte 2 až 3 dni, počas ktorých môžete navštíviť napríklad:

1. Prejdite sa s Free walking tour

Tento tip nájdete skoro v každom mojom článku a nevynechám ho ani teraz. Spoznať príbehy mesta, ktoré sa nepíšu v žiadnom turistickom sprievodcovi je na nezaplatenie. Vášho guida môžete navyše zavaliť otázkami o všetkom, čo vás zaujíma. Za celú skúsenosť zaplatíte dobrovoľný poplatok, ktorý sa odvíja od toho, ako sa vám prehliadka páčila.

Free walking tour v Quite, hlavnom meste Ekvádoru.
Spoznajte mesto s lokálnym sprievodcom.

My sme Free walking tour absolvovali cez Masaya hostel, v ktorom sme boli ubytované. Na nete však nájdete veľa agentúr, ktoré prehliadky ponúkajú, napríklad Free walking tour Ecuador.

2. Nevynechajte Basilica del Voto Nacional

Dominanta mesta, ktorá sa nie iba náhodou podobá na parížsky Notre Dame. Kostol môžete za 3 doláre navštíviť aj z vnútra, dokonca sa môžete vyšplhať aj do jednej z jeho veží.

Basilica del Voto Nacional, dominanta hlavného mesta.

Ak sa na stavbu budete pozerať pozorne, možno vám neujde, že na vonkajšej fasáde kde-tu chýba socha. Uhádli by ste, prečo? Je to z dôvodu, že vďaka týmto maličkostiam sa kostol oficiálne považuje za nedokončený, čím sa cirkev vyhla plateniu daní.

3. Ochutnajte najlepšie čokolády sveta  

Vedeli ste, že z Ekvádoru údajne pochádza najlepšie kakao na svete? My sme v rámci free walking tour absolvovali aj návštevu miestnej „kakaovne“, kde sme vyskúšali rôzne druhy kakaových bôbov a oceňovaných čokolád. Ak by ste si domov chceli doniesť nejaký suvenír v sladkej podobe, vojdite napr. Republica del Cacao.

Z Ekvádoru pochádza najlepšie kakao na svete.
Spoznajte svet kakaa na komentovanej obhliadke.

4. Spoznajte kultúru prostredníctvom kostolov

V centre Quita nájdete množstvo kostolov, ktoré svojou výzdobou nezaostávajú za svetoznámou Basilicou. Za zmienku stojí napr. Church of the Tebernacle či Inglesia de Nustra Senora de la Mercedes, ktoré ale určite neminiete pri potulkami mestom.  

5. Socha Panny Márie

Staré mesto Quita je z jednej strany ohraničené Basilicou, z druhej sochou Panny Márie. Áno, je to tá socha s krídlami, kvôli ktorým si ju ľudia často mýlia s anjelom. Môžete si ju obzrieť aj z bližšia, no hoci nie je veľmi vzdialená od centra, z bezpečnostných dôvodom sa tam odvezte buď pešo, alebo taxíkom. Áno, aj za bieleho dňa.

Čo vidieť v Quite, hlavnom meste Ekvádoru.
Socha Virgin Mary v pozadí.

6. Pozrite si Quito z hora lanovkou TelefériQo

Nemôžete z Quita odísť bez toho, aby ste sa previezli touto lanovkou. Lanovka vás za 8,50 odvezie do výšky takmer 4000 m. n. m., odkiaľ budete mať mesto ako na dlani. Keď sa mu otočíte chrbtom, upúta vás majestátny vulkán Pichincha.

Vyvezte sa lanovkou TeleferiQo do výšky takmer 4000 m. n. m. Je to jedna z najlepších vecí, čo môžete vidieť v Quite, hlavnom meste Ekvádoru.
Z lanovky môžete nastúpiť na chodník, ktorý smeruje k vulkánu Pichincha.

Vyrazte čím skôr. My sme na lanovku nastupovali hneď v otváracích hodinách a keď sme sa vracali o cca. 2 hodiny späť, obchádzali sme dlhočizný rad čakajúci na lístky.

7. Ochutnajte Ceviche alebo vegetariánsku verziu Cevichocho

Typické jedlo, ktoré nenájdete iba v Ekvádore. Pripravuje sa zo surovej ryby alebo kreviet, čerstvého šalátu a červenej cibule, poliate čerstvou limetkovou šťavou. Vegetariánska verzia nahrádza morské plody bielou fazuľou.

Ceviche je typická juhoamerická pochúťka.
Ceviche nenájdete iba v Ekvádore, ale aj Kolumbii, Peru čo Bolívii.

8. Zohrejte sa s Canelazom

Canelazo je tradičný ekvádorský drink, ktorý vás zahreje počas daždivých dní. Obsahuje likér, šťavu z ovocia podobné pomaranču, vody a cukru. Chuť dotvára korenie a celý nápoj sa podáva horúci.

Canelazo, tradičný ekvádorský drink.
Canelazo sa podáva v teplé.

9. Mitad del Mundo

Názov krajiny Ekvádor sa odvodzuje od slovíčka „equatorial“, teda rovník. Pár kilometrov od Quita je vybudované malé mestečko Mitad del Mundo, v preklade stred zeme. Okrem čiary, ktorá zobrazuje pomyselný rovník tu nájdete aj imitáciu dediny pôvodného obyvateľstva, múzeum, observatórium, reštauráciu a iné atrakcie, ktoré vás zabavia aj na pol dňa. Viac informácií nájdete na webovej stránke.

Dedinka Mitad del Mundo neďaleko Quita, hlavného mesta Ekvádoru.
Počas našej návštevy Mitad del Mundo tancovali ženy v tradičných odevoch tance z krajín Latinskej Ameriky.

10. Vyrazte do Otavala

Otavalo je menšie mesto približne dve hodiny od Quita. Zaslúži si dlhšiu návštevu ako jednodňový výlet z hlavného mesta, no ak chcete ušetriť čas a máte iné plány, lepšie ako nič. Do Otavala turisti mieria najmä kvôli tradičným trhom, ale aj vodopádom a lagúnam v okolí.

Vodopád Taxopamba neďaleko mestečka Otavalo v Ekvádore.
Neďaleko Otavala leží vodopád Taxopamba.

Na záver

Hlavné mesto Ekvádoru, Quito, vám ponúka program minimálne na 2 dni. Historické centrum je malé a bez problémov sa v ňom presuniete pešo. Mimo mesta môžete využiť autobusovú dopravu, Uber alebo žlté taxíky, ktoré nie sú o mnoho drahšie. Buďte ostražití vo večerných hodinách a zvážte potulky mestom za tmy.

Welcome to Ecuador

3-týždňový itinerár v Ekvádore pre backpackerov

11 super vecí v Baños, jednom z TOP miest v Ekvádore

Z Ekvádoru do Peru po Rio Napo

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek