Čo robiť v Manali – zastávke v horách Indie

8 októbra, 2023
Napísala

Nana

Ešte 60 rokov dozadu bolo Manali len obyčajnou indickou dedinkou, ktorej meno nepoznalo veľa ľudí. Dnes je jednou z najobľúbenejších zastávok v štáte Himachal Pradesh (čítaj Himačal Pradéš). Turistov priťahujú okolité lesy, zelená príroda a zasnežené vrcholky Himalájí. Mnoho Indov sem smeruje buď na medové týždne alebo zažiť svoj prvý sneh v živote. Ak sa chystáte precestovať severnú časť Indie, určite sa vám zíde pár tipov, čo robiť v Manali. Toto horské mestečko si vás získa.

Kedy navštíviť Manali, Himachal Pradesh

Hlavná turistická sezóna je v Manali pomerne krátka, no mesto je očarujúce po celý rok.

Ak sa neplánujete ísť do Manali lyžovať (hoci môžete), vyhnite sa zimným mesiacom, tzn. od novembra do februára. Teploty síce zvyčajne neklesajú pod -5 st. Celzia, no všetko je pokryté snehom a na objavovanie turistických chodníkov zabudnite.

Manali je horská dedinka na severe Indie.
V Manali dominuje hinduizmus a je možné, že počas návštevy narazíte na nejakú oslavu či ceremóniu.

O inom je to od marca do júna. Čím bližšie k letu, tým vyššie sú teploty. Sneh z nižších polôh postupne mizne, čo otvára možnosti na spoznávanie Himalájí. Toto obdobie sa považuje za hlavnú sezónu v Manali, kedy sem prúdi najviac turistov.

Júl a august dobré počasie kazí. Monzún prichádza a turisti odchádzajú. Prší aj niekoľko dní vkuse.

September a október je stále daždivý, no prší menej. Ideálne medzisezónne obdobie.

My sme Manali navštívili niekedy v polovici októbra a počasie bolo premenlivé, no dovoľovalo turistiku aj spoznávanie okolia.

Kde ostať v Manali v Indii

Dobrá správa – ubytko v Manali je ozaj lacné. Ceny začínajú niekde na 3€ za izbu. Áno, izbu, nie dorm. Záleží však, kde sa ubytujete.

Manali

Centrum Manali sa rozkladá okolo hlavnej ulice Mall Road. Rušné, no stále pekné mestečko s malým centrom, obchodníkmi a pouličným jednom. Výhodou je najlacnejšie ubytovanie a autobusová stanica v pešej dostupnosti.

My sme sa na 5 dní zložili v Manali TopHill Hotel priamo v centre. Za jednu noc sme platili 3€.

Old Manali

Väčšina batôžkarov sa ubytuje 2,5 kilometra od centra v časti Old Manali. Malá indická horská dedinka s cestovateľskou atmosférou, suvenírmi, kaviarňami, reštauráciami a živou hudbou. Menej domácich, viac turistov. Veľmi príjemné miesto.

Vashisht

10 minút tuk-tukom z Manali leží v kopcoch malá hipisácka dedinka Vashisht. Ďalšie obľúbené miesto cestovateľov, ktorí prišli do Indie hľadať jogu, meditáciu a sebarozvoj. Pár úzkych uličiek, reštaurácie, kaviarne, obchodíky, chodníčky v lesoch okolo. To je Vashisht.

Vashisht je hipisácka dedinka neďaleko Manali.
Vashisht prepletá turistov so životom miestnych.

Čo robiť v Manali v Indii

Z Manali najviac vyťažia milovníci outdooru, turistiky, prírody či adrenalínových športov, no zamilujú si ho aj tí, čo nespadajú do tejto kategórie. Inšpirujte sa 11 tipmi, čo robiť v Manali:

1. Začnite zľahka na Jogini waterfall

Chodník na vodopád Jogini začína v dedinke Vashisht. Cestou hore sa určite spotíte, no výstup nie je dlhý a zvládnu to aj rekreační turisti. Začnite pri Vashisht temple a nezabudnite si nainštalovať offline mapy. Počas našej návštevy sme stretli len pár ľudí aj napriek tomu, že je ľahko dostupný.

Podľa máp môžete túto trasu absolvovať aj ako okruh. My sme išli iba tam a naspäť, lebo chodník popod/poza vodopád vedie cez vodu a nechcelo sa nám vyzúvať topánky.

Jogini waterfall je jednou z najlepších vecí, čo robiť v Manali.
Nika pod vodopádom Jogini.

2. Spoznajte Hadimba temple

Snáď najznámejší chrám v okolí Manali. V Old Manali stojí od roku 1553 a je zasvätený bohyni Hidimba Devi. Tak ako u nás sú v horských oblastiach drevené kostolíky, aj tu sú chrámy z dreva.

V okolí Manali nájdete veľa hinduistických aj budhistických chrámov. Ak sa budete motať po okolí, zavítajte napr. na Vashisht temple, Manu temple alebo Himalayan Nyingmapa Buddhist Temple.

Hadimba temple v Manali.
Hadimba temple v Manali. Zdroj: flickr.

3. Okruh Lamadugh trek

Pripravení spoznávať Himaláje? Vykročte na Lamadugh trek. Chodník je dobre značený v Mapy.cz a začína neďaleko Old Manali. Za začiatok trailu vás odvezie tuk-tuk.

Lamadugh trek je okruh, počas ktorého sa pripravte na strmé stúpanie, často zablatený úzky chodník a miestami zarastený terén. Priznávam, počas treku som príležitostne nadávala a ak by som túto turistiku mala ohodnotiť, bolo by to asi 7/10.

Ak začnete okruh v smere hodinových ručičiek, stúpanie pod Lamadugh bude strmšie, no kratšie. Výhodou treku je opäť minimum ľudí a krásna ukážka prírody nielen v Manali, ale aj v Himachal Pradeshi.

Lamadugh trek je jedným z najkrajších jednodňových trekov v okolí Manali.
„Na vrchole“ pod kopcom Lamadugh.

4. Skala Lion King Rock v Manali

Necítite sa na celý Lamadugh okruh? Vystúpte ku skale známej ako Lion King Rock. Ani sem to nebude úplne med lízať, no za výhľady sa platí. Krásne pohľady na údolie aj Himaláje. Cesta sem je rovnaká ako na spomínaný okruh.

Čo robiť v Manali? Napríklad vyjsť ku Lion King Rock.
Dobrý spot na desiatu, nie?

5. Jednodňová túra Panduropa trek

Ďalší jednodňový a málo známy trek v Manali. My sme túru na Panduropa neurobili, rozhodli sme sa pre Lamadugh. Odporúčanie na Panduropa sme dostali od miestneho kamaráta, ktorý to tu má pochodené. Stredne náročná turistika s prevýšením asi 1200 metrov, ktorá takisto nešetrí s výhľadmi.

Hory v okolí Manali.
Hory v okolí Manali.

6. Prejdite sa po Solang valley

Najznámejšia dolina v okolí, obľúbená hlavne v zimných mesiacoch. Či už lyže, paraglajding alebo prechádzka, v Solang Nallah si nájde niečo pre seba každý. Za zmienku stojí na miestna lanovka. Solang valley leží asi 14 kilometrov od Manali.

7. Nenáročná prechádzka v Manali Nature Park

Chcete spoznať miestnu prírodu, no nemáte turistické topánky? Nevadí, v mestskom parku neďaleko centra vám ich netreba. Preskúmajte prekvapivo tichý les pár minúť od rušného centra Manali.

Okolie Manali obklopujú husté lesy.
Ihličnaté lesy sú domovom opíc. Tak, ako všade v Indii.

8. Zvýšte si adrenalín

Čo robiť v Manali? Nuž, kde začať. Čo tak rafting, paraglajding alebo horskú cyklistiku? Manali toho ponúka veľa a v meste narazíte na desiatky agentúr, ktoré vám tento zážitok sprostredkujú. Vybrali ste si?

Paradlajding v Solang valley.
Paraglajding v Solang valley. Zdroj: flickr.

9. Zrelaxujte s termálnom prameni

Veľa turistov aj domácich sa v dedinke Vashisht ponorí do liečivých vôd termálnych prameňov. Sú verejné a zadarmo, neďaleko miestneho chrámu. Hygiena je otázna.

10. Natiahnite sa na hodine jogy

Ostaňme ešte vo Vashisht. Dedinka je domovom desiatok jogových štúdií. Odporúčam navštíviť, aj keď praktizujete len občasne. Ak hodinu vedie Ind, je to vždy o niečom inom. Dajte tomu šancu.

11. Za niekoľko dní na Hampta Pass

Niekoľko dňový trek, ktorý vás zoberie hlbšie do prírody. Jeden z najobľúbenejších a najznámejších viacdenných trekov v okolí Manali vás prevedie cez Kullu valley a Lahaul valley, a najvyšším bodom je sedlo vo výške 4000 m. n. m. Veľa agentúr v meste vám pomôže zažiť Hampta Pass.

Hampta Pass je jednou z naj vecí, čo robiť v Manali.
Vyrazili by ste na 4 dni do týchto kopcov?

Na záver

Manali je nádherné miesto v Indii, ukryté v horách a lesoch. V itinerári po severe Indie by určite nemalo chýbať. Vyhraďte si pokojne aj 3 až 4 dni, lebo toho, čo robiť v Manali, je viac než dosť. Spoznávajte (sa).

Čo vidieť v Leh (Ladakh) – perle severnej Indie

Nepoznaný trek v Ladakhu – z Tar do Hipti

Dharavi – jeden z najväčších slumov sveta

Ako sa zbaliť na dlhú cestu čo najlepšie

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek