Santa Marta Kolumbia – vstupná brána do kolumbijského Karibiku

6 septembra, 2022
Napísala

Nana

Hoci má bohatšiu históriu ako slávna Cartagena, stále sa jej nedarí prebiť sa na cestovateľské bucket listy. Santa Marta nemá v porovnaní s inými kolumbijskými perlami nič, čo by priťahovalo turistov.  Jej najväčším plusom je výhodná poloha, čo je koniec-koncov dôvodom, prečo sem smeruje väčšina cestovateľov. Mimo historického centra sú ulice špinavé, smradľavé a najmä po zotmení nie úplne bezpečné. Mesto ponúka minimum možností na zaujímavé zastávky a tak väčšina turistov zamieri do miestnych barov a reštaurácií, a pokračujú v ceste. Ak sa chystáte prestupovať v Santa Marta aj vy, prinášam niekoľko tipov, ako si spríjemniť pobyt.

Ulice mesta Santa Marta sú špinavé, rozbité a po zotmení nebezpečné.
Prechádzka ulicami nebude úplne romantická.

SANTA MARTA A MINI HISTÓRIA

Santa Marta je najväčšie koloniálne mesto v Kolumbii a druhé najstaršie v celej Južnej Amerike. V roku 1525 ho založil španielsky conquistador (zo španielčiny dobyvateľ) Rodrigo de Bastidas, no jeho história siaha omnoho ďalej ako k príchodu Európanov. Prvé dedinky zakladali pôvodní obyvatelia z kmeňov Tairona či Wayuu. Španieli na severné pobrežie Južnej Ameriky priniesli „civilizáciu“, zapichli vlajku a mesto označili za svoj objav. Tak vznikla aj Santa Marta, ktorá nesie svoje meno podľa sviatku sv. Marty, ktorý bol v deň jej oficiálneho založenia.

SANTA MARTA – AKO SA SEM DOSTAŤ?

Je niekoľko, akými sa môžete poňať cestovanie po Kolumbii. Všetko záleží od vášho rozpočtu a času. Predpokladajme, že ste prileteli do Bogoty, kde ste strávili aspoň 3 dni. Prestali vás baviť chladné noci hlavného mesta a je čas pokračovať smer Karibik. Ako?

1. Na sever Kolumbie autobusom a naspäť letecky

Ak sa rozhodnete spoznávať Kolumbiu v takomto poradí, pravdepodobne vyrazíte z Bogoty smer Salento, Guatapé, Medellín, Cartagena až do Santy Marty, ktorá otvára brány skutočnému karibskému raju v podobe Tayrony či Palomina. Naspäť letecky zo Santa Marta.

Cestovanie po Kolumbii. Autobusom na sever, letecky do Santa Marta.
Z Bogoty autobusom hore a naspäť letecky zo Santa Marta.

2. Letecky do Santa Marty a autobusom naspäť

Verzia možnosti č. 1 v obrátenom poradí. Z Bogoty odletíte do Santa Marta, preskúmate okolie a cez Cartagenu, Medellín atď. naspäť do Bogoty. Takto sme to spravili aj my.

Cestovanie po Kolumbii. Letecky na sever, autobusom späť do Santa Marta.
Letecky do Santa Marta, autobusom späť do Bogoty.

3. Vnútroštátne lety

Vnútroštátne lety môžu pri cestovaní po Kolumbii ušetriť veľa času.
Medzi najznámejšie kolumbijské spoločnosti patrí Latam Airline a Viva Air.

Kolumbia je obrovská krajina. Kým my sme zvyknutí na to, že sa dostaneme z Košíc do Bratislavy za 6 hodín, v Kolumbii môže trvať cesta autobusom v pohode aj 20 hodín, ako napr. tá z Bogoty do Santa Marta. Aj to bol dôvod, prečo sme si zvolili lietadlo a cestu späť sme si rozkúskovali podľa bodu č. 2. Porovnanie letenka vs. autobus je nasledovné: 40€ vs. 27€, 1,5 hod. vs. 20 hod. Letenky hľadajte na Momondo.

4. Autobusový low-cost

Autobusová doprava funguje v Kolumbii perfektne.
Autobusmi sa v Kolumbii cestuje bez problémov.

Eventuálne je tu možnosť, že máte čas a obľubujete dlhé cesty autobusom. Tento spôsob dopravy v Kolumbii je najlacnejší, no zaberie najviac času. Ak máte obmedzený čas a chcete toho stihnúť čo najviac, prepravujte sa radšej letecky.

Z LETISKA DO MESTA SANTA MARTA

Po pristátí v Santa Marta iba choďte na zastávku rovno pred príletovou halou. Modré autobusy do mesta chodia každú chvíľu a lístok stojí iba 6000 COP (cca. 1,50€). Vyskočíte kdekoľvek v meste.

Ak nechcete ísť autobusom, na letisku vás čakajú aj taxíky za 50000 COP (cca. 11€).

SANTA MARTA – ČO VIDIEŤ?

 Vitajte v Santa Marta. Ak tu plánujete zložiť batoh aspoň na deň, prejdite sa po niektorých z týchto zastávok.

Ak ostávate viac dní a chystáte sa podnikať jedno či viacdňové výlety do okolia, budú vás zaujímať tipy nižšie.

1. Iglesia Santa Marta

Inglesia Santa Marta.

Najkrajšia historická stavba, akú mesto ukrýva. V roku 1830 tu bol pochovaný Simon Bolívar, no o 12 rokov neskôr boli jeho pozostatky presunuté do jeho rodného mesta, Caracasu.

2. Bahia de Santa Marta

Pláž Bahia de Santa Marta Kolumbia.

Asi najdostupnejšia mestská pláž v blízkosti historického centra. Neurobte rovnakú chybu ako my a vezmite si plavky. Od prechádzajúcich predajcov si kúpte pivo a platanitos. Na dovolenke sa kalorické tabuľky nerátajú.  

3. Krátky výlet loďou

Z pobrežia máte na dohľad malé ostrovčeky v okolí.
Santa Marta môžete spoznať aj z vody.

Ak sa ocitnete na Bahia de Santa Marta, určite vás osloví niekoľko ľudí so snahou predať vám výlety do okolia. My sme takto spoznali chlapíka, ktorý ponúkal hodinový výlet loďou na pláž Taganga a Playa Lipe so zastávkami na malých ostrovčekoch okolo. Predával nám ho za 20 000 COP (asi 4,50€) a keby sme pri sebe mali dosť peňazí, asi by nás presvedčil. Nebolo by to pekné spestrenie dňa?

4. Parque de los Novios

Parque de Los Novios, Santa Marta, Kolumbia.
Súčasťou centra je aj Parque de Los Novios.

Malé námestie v centre s reštauráciami okolo, v ktorých sa môžete skryť pred páliacim slnkom.

5. Playa Lipe

Pláž je o niečo vzdialenejšia od mesta, no odmení sa vám väčším pokojom. Z Parque de los Novios sem dorazíte asi za hodinu. Nezabudnite si opaľovací krém a dostatok vody.

6. El Rodadero

Luxusná štvrť El Rodadero v Santa Marta Kolumbia.
El Rodadero je obľúbená medzi turistami i domácimi. Zdroj: flickr.

Luxusná časť Santa Marta, ktorá je trochu ďalej od historického centra, no ľahko sa sem dostaneme mestským autobusom či taxíkom. Po dobrom obede si môžete oddýchnuť na pláži pod palmami. Ak ostanete až do zotmenia, možno vás zláka beach party, ktorými je táto časť známa.

7. Parque Simon Bolívar

Parque Simon Bolívar v Santa Marta Kolumbia.

V Kolumbii budete o Simonovi Bolívarovi počuť veľa. Už viete, že v Santa Marta prežil posledné roky života a jeho meno nesiem miestny park. Oceníte jeho chládok počas horúcich dní.

8. Market

Artesanal Market Santa Marta Kolumbia.
Artesanal Market.

Odporúčanie s trhmi nevynechám ani v tomto meste. Lacné suveníry, náramky, náhrdelníky, trička, tašky, káva. Urobte si radosť.

9. Jedlo a bary

Mexická reštaurácia Gringo Cantina.
Vegan burito v Gringo Cantina

Bod, ktorý si v Santa Marta užijete najviac. Cool reštiky s terasami v uličkách, aby ste aj počas jedla mohli nasávať hlučný život mesta. My sme zablúdili do perfektnej mexickej reštaurácie Gingo Cantina s vlastným patiom a street artom na stenách. Vegáni, budete nadšení. Ak máte odvahu, skúste pouličné jedlo. Ak sa pozornejšie poobzeráte, všimnete si vozíky s obrovskými hliníkovými hrncami popri ceste. Je to niečo ako denné menu pre domácich. Ryžu a fazuľu vám naložia všade, cestoviny rovnako a mäso je samozrejmosť. My sme sa takto naplnili dva žalúdky za 3,50€.

SANTA MARTA – VÝLETY DO OKOLIA

Santa Marta ponúka zaujímavejšie výlety vo svojom okolí ako priamo v meste. Národný park Tayrona, Palomino či turisticky príťažlivá Minca sú jednoducho, rýchlo a lacno dostupné. Na svoje si prídu aj dobrodružnejšie povahy, ktorým nerobí problém trekovať džungľou niekoľko dní. Mnoho cestovateľov si tak Santa Marta zvolí ako svoj base camp. Ak ale máte na cestovanie v Kolumbii viac času, na spomenuté miesta vyrazte aj na viac dní, majú výnimočnejšiu atmosféru ako Santa Marta. Ak je váš čas obmedzený, mesto naopak ponúka príležitosti, ako vidieť tieto miesta aj v rámci jednodňových výletov:

1. Minca

Dedinka Minca je ľahko dostupná zo Santa Marta.
Minca láka turistov svojou prírodou.

Malá dedinka v kopcoch, iba 40 minút autobusom z tejto zastávky v Santa Marte. Colectivo autobus odchádza, keď sa zaplní, no nebudete čakať dlhšie ako polhodinu. Za jednosmerný lístok zaplatíte 9000 COP (cca. 2€). Keďže colectivos jazdia každý deň od 7:00 do 18:00, máte dosť času na coffee tour alebo hike k okolitým vodopádom. Mincu sme si obľúbili vďaka príjemnej klíme, tichému prostrediu a útulným podnikom na každom rohu. A ešte vďaka vegán Happy Truffles.

TIP: Čo všetko robiť a vidieť v tejto čarovnej dedinke som napísala článok Minca Kolumbia – coffee tours aj treky džungľou.

2. Taganga

Playa Grande, Taganga.
Taganga ponúka viac ako iba túto pláž. Zdroj: flickr.

Taganga je tradičná rybárska dedinka asi 10 minút od Santa Marta. Stáva sa čoraz populárnejšou, za čo vďačí najmä pláži Playa Grande. Výlet na Taganga pláž môžete absolvovať organizovanou tour na lodi alebo po svojom taxíkom či autobusom zo Santa Marta.

3. Národný park Tayrona

Národný park Tayrona neďaleko mesta Santa Marta.
Vysnívané pláže? Welcome to Tayrona.

Jedno z NAJ, čo láka turistov do tejto časti Kolumbie. Idylické pláže a palmy na pobreží, ale aj davy turistov a rady pred pokladňou. Návšteva Tayrony má svoje mínusy, no rozhodnutie vynechať ju zo svojho plánu by ste mohli ľutovať. Zo Santa Marta sa sem dostanete colectivom smerujúcim do Palomina z tejto zastávky. Za necelú hodinu a 8000 COP (menej ako 2€) vystúpite priamo pred vstupom do parku.

4. Palomino

Z mesta Santa Marta vyrazte do dedinky Palomino.

Dedinka na karibskom pobreží s ostrovným vibom. Ak budete mať možnosť stráviť tu pár dní, určite neváhajte. Pomalá atmosféra, vegánsky výber a možnosti aktivít pre tých, ktorých nebaví ležať na pláži. Colectivos odchádzajú zo Santa Marta každý deň o 6 do 18:00 za 14000 COP (cca. 3€), z tejto zastávky.

5. Ciudad Perdida – Lost City

Ciudad Perdida je stratené mesto v kolumbijskej džungli.
Niekoľkodňové dobrodružstvo? Trek za Lost City ho ponúka.

Kolumbijská alternatíva Machu Picchu je zážitkom aj pre skúsenejších turistov. Trek môžete absolvovať s travel agency, či už v malej skupiny alebo privátnym guidom. V cene výletu je zvyčajne zahrnutý aj transport, jedlo, miestne poplatky a ubytovanie počas treku. Podrobnejší itinerár nájdete napr. na tejto stránke.

SANTA MARTA – KDE OSTAŤ

Santa Marta má ako veľké mesto bohatú možnosť ubytovania v rôznej cene aj kvalite. My sme spali 2 noci v dormoch v Cacao Hostal Santa Marta. Presvedčil nás bazén, raňajky v cene a poloha. Pri výbere ubytovania si prečítajte recenzie a vyhnite sa hostelom, ktoré sú ďaleko od centa. Lúpeže v Santa Marta nie sú ojedinelé, preto nie je úplne dobrý nápad kráčať po zotmení prázdnymi ulicami.

Santa Marta, Kolumbia.

SANTA MARTA NA ZÁVER

Pobyt v Santa Marta môžete poňať na viacero spôsobov. My sme tu ostali dve noci pred cestou ďalej na východnejšie pobrežie. To odporúčam všetkým, ktorí majú na severné pobrežie Kolumbie aspoň týždeň. Santa Marta je dobrý východiskový bod do všetkých smerov.

Kompletný sprievodca pri návšteve mesta Cartagena Kolumbia

Isla Grande – karibský únik neďaleko Cartageny

Guatapé Kolumbia – očarujúca dedinka neďaleko Medellínu

12 vecí, čo vidieť počas návštevy karibského raja San Andrés

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to, 2021.

Hidden Gems in small villages

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Tree over firmament our saying us seasons, fowl have. Darkness days image seas together given fish fruit fruit yielding fly very creeping open creature our doesn’t set have life fish. Stars green good let place said they’re fly called to. Appear signs given first fourth beast shall morning. Waters fowl under first. Also likeness hath don’t dry very waters and firmament. Made. Seas after his don’t fourth waters and fly above darkness saying. Living a were. Bearing one. Blessed unto first so night, two firmament hath him won’t fourth she’d their. Place grass. Was. Won’t waters fourth unto stars. Wherein behold, signs good. Blessed unto that beast darkness for lesser forth light great lights appear beast over. Beast days given from may you midst, void earth whose was, multiply second likeness he hath our wherein our, forth. Day living beast heaven seas blessed night two Under creeping said moving them.

Midst give them forth won’t seasons you it good saying lights blessed seed night she’d great under land have over whales likeness our you’re form us kind isn’t, day cattle light fourth seasons open that moving together you’ll can’t give whose gathering air darkness moveth gathered female midst form day there. Had seed was two own lights void gathered us fill it winged let first given and blessed was fly days give behold face female replenish bring yielding. Fruit unto moved fruit second blessed fruit wherein rule Replenish, behold good moved multiply, saying second, greater can’t. Him appear have called waters Won’t. Spirit unto darkness won’t upon very seasons man.

Súvisiace články

Continue reading posts related to the country or the traveling way.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nana

Tento blog spojil niekoľko mojich záľub – cestovanie, fotenie a písanie. Jeho vznik však podporilo najmä narastajúce presvedčenie, že cestovať by mohol (a možno aj tak trochu mal) každý z nás.

Populárne články
Populárne kategórie

Odber noviniek

Nenechaj si ujsť najnovšie články o mojich cestách!

Odber noviniek

Nenechajte si ujsť novinky z mojich ciest!

Please wait...

Ďakujem Vám že ste sa prihlásili k odberu noviniek