Dovolenku v Peru môžete ľahko absolvovať aj na vlastnú päsť. Stačí kúsok odvahy, sedliackeho rozumu a chuť ušetriť stovky eur na cenách cestovky. Táto juhoamerická krajina patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny kontinentu a turizmus je pojem, ktorí miestni veľmi dobre chápu. Koniec koncov, rovnica je jednoduchá: dobré služby = spokojný turista. Znalosti výsledkov tejto rovnice sa odrazili na niekoľkých faktoroch, ktoré zvyšujú šance, že vaša dovolenka v Peru prebehne hladko. V tomto článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako cestovať v Peru.
Obsah článku
Angličtina is enough
V mnohých krajinách Južnej Ameriky sa bez španielčiny nepohnete. To platí napr. pre Ekvádor či Bolíviu. V Peru však už dávno pochopili, že jazykom turizmu je angličtina a všade, kde treba, sa ňou dorozumiete. To znamená v obchode, v hoteloch, v reštauráciách, v agentúrach. Vreckový slovník ale nenechajte doma, zíde sa vám hlavne na severe krajiny, napr. v Huaraze.
Autobusová doprava v Peru
Cestovanie po Peru znamená hodiny v autobuse. Je to obrovská krajina, ktorá Slovensko presahuje o 1 280 000 km2. V praxi to znamená, že cesta z cesta v Bratislavy do Košíc je v Peru normálka. Krajina má však dobre vybudovanú sieť autobusov, ktorá vás vezme na všetky turistami obľúbené pointy.
Prehľadné odchody autobusov nájdete na stránke busdud.com alebo redbus.in. Tieto sme počas ciest po Južnej Amerike využívali my a nikdy nesklamali. Bus bud navyše umožňuje kúpiť si lístok priamo cez ich web, čo sme tiež raz využili bez akýchkoľvek problémov. V Peru sme cestovali spoločnosťami Movil bus, Cruz del Sur a Palomino Grupo. Ceny lístkov sa mierne líšia, rovnako ako úroveň autobusov, no v podstate očakávajte podobnú kvalitu u všetkých dopravcov.
Nočné autobusy sú dobrou alternatívou, ak chcete ušetriť peniaze za noc v hosteli. Buďte ale pripravený na to, že sa nevyspíte do ružova a z autobusu budete vystupovať v skorých ranných hodinách. Check-in na hoteloch je zvyčajne možný až od poobedných hodín, takže deň po nočnom presune nebýva jednoduchý. Ako bonus býva v noci klíma nastavená na 14 stupňov, pripravte si tak všetko oblečenie, so máte so sebou. Napriek tomu ale nočáky odporúčam, lebo na cestách ušetria jeden deň do plusu.
Sú autobusy v Peru bezpečné?
Vreckári a drobné krádeže sú bežné, no keď budete obozretný, malo by to byť v pohode. Väčší pozor treba dať pri nočných autobusoch. Batohy si určite nedávajte do hornej priehradky, v najlepšom prípade ani pod sedačku. My sme na nich mali vyložené nohy a je to safe, aj keď čas v noci prespíte.
Vnútroštátne lety
Ak dni a noci v autobuse nie sú pre vás, zvoľte leteckú prepravu. Tá sa oplatí najmä na trase Lima – Cusco, kedy ušetríte viac než 20 hodín v autobuse. Záleží len na tom, koľko času máte a na koľko low cost ste odhodlaný cestovať. Jednosmerná letenka sa pohybuje v cene okolo 50€ a v porovnaní s autobusom je cca. o tretinu až polovicu drahšia. Letenky hľadajte na momondo.com.
Collectivos
Malé vany, ktoré sa používajú v rámci mestskej dopravy, niekedy aj na prepravu menších vzdialeností (rozumej do 6 hodín). V rámci mesta stoja pár centov, lístok si kúpite priamo v collective. Na odchody sa môžete opýtať napr. u domácich v ubytovaní.
Prenájom auta
Prenájom auta v Peru je jednoduché, no nie príliš využívané. Z časti preto, lebo je na tento kút sveta pomerne drahý (porovnateľné s Európou), no najmä preto, že autobusové spoje pokrývajú väčšinu turistických zastávok. Ďalším faktom je, že na niektoré miesta v Peru musíte využiť služby agentúr, ktoré v cene zahŕňajú odvoz, takže o starosť menej.
Vlaky v peru
Peru má jednu z najznámejších železníc v Peru. IncaRail vedúcu pod Machu Picchu. Využíva sa iba pre návštevu Machu Picchu, no nie je nutné isté vlakom. O všetkých možnostiach ako navštíviť Machu Picchu píšem v tomto článku. Vopred však upozorňujem, že za tento vlak si priplatíte a ak cestujete v hlavnej sezóne, je dobré si ho zabookovať vopred ešte zo Slovenska.
TIP: Ak ale chcete na návšteve Machu Picchu ušetriť čo najviac, tu nájdete článok s tipmi Ako navštíviť Machu Picchu čo najlacnejšie.
Taxíky v Peru
V Peru nenájdete len klasické žlté taxíky, ale aj biele či čierne. Ľahko ich rozoznáte podľa označenia na streche. Stačí sa postaviť na kraj cesty a zdvihnúť ruku. Väčšinou stopnete niekoho za pár chvíľ. Môžete skúsiť zjednať na cene, no je to beztak lacné a nám sa málokedy podarilo zjednať viac ako pár centov.
Vo väčších mestách si chytíte Uber alebo jeho juhoamerickú verziu – Cabify. My sme však tieto appky využívali v Peru len málo. V porovnaní s inými krajinami nie sú o toľko lacnejšie, na jazdu musíte často čakať aj 15 minút a vo veľkom meste býva problém stretnúť sa so šoférom tak, aby sa mu podarilo bez problémov zastať.
Taxi z/na letisko v Lime
Na presun z letiska často uprednostňujeme presúvanie sa hromadnou dopravou, kedy ceny bývajú často tretinové. Letisko v Lime je však iný prípad. Hoci autobus z letiska do mesta by mal premávať, počas nášho pobytu v Peru (november 2022) bola linka už 2 roky mimo prevádzky. Pozastavené bola od príchodu korony a napriek miernym opatreniam v krajine ešte stále nebola v precádzke. Podľa našich informácií je však táto možnosť zdĺhavá.
Toto využívajú miestne taxi služby, ktoré si za cca. polhodinovú jazdu vypýtajú od 30 do 70 dolárov. V tomto prípade je moja rada jasná – zjednávajte. Pôjde to. My sme za zviezli za 35.
Tuk-tuky
Tuk-tuky dnes už pozná asi každý. Malé mototaxíky, určené na prepravu dvoch až troch ľudí. Asi najlacnejší spôsob prepravy po meste a blízkom okolí. Ak máte na niektorom mieste viac zastávok vzdialenejších od seba, môžete sa dohodnúť s tuk-tukárom na celodenných službách. Aj keď si priráta malé príplatky za čakanie, často to je lacnejšie ako naháňať a zjednávať každú chvíľu niekoho nového. V Peru využijeme tuk-tuky napr. v Iquitose alebo Pune.
Po Peru loďou
Na loďku nasadnete pravdepodobne len v amazonských oblastiach. Turisti ich využívajú na jedno či viacdenné výlety do divočiny. My sme si na lodiach užili 5 dní v Amazónii pri prekračovaní hranice z Ekvádoru do Peru.
Na záver
Cestovanie po krajine je vďaka sieti autobusov jednoduché a lacné. V rámci mesta môžete využiť taxík alebo collectivos. Hlavne na medzimestských cestách sa s veľkou pravdepodobnosťou dohovoríte aj anglicky, preto aj váhate, či vycestovať do Peru na vlastnú päsť, prepravy sa obávať nemusíte :).
Čo vedieť pred návštevou Dúhovej hory v Peru